LPG Muayenesi Sisteminin Ağırlığı Nedeniyle Muayeneden Geçememe Çözümü

lpg agirligi

LPG Muayenesi Sisteminin Ağırlığı Nedeniyle Muayeneden Geçememe Çözümü

Başımdan geçmiş zamanlarda gelen LPG kitinin ağırlığı nedeniyle muayeneden geçememek ve çözümünü anlatacağım.
2017 yılında focus 1 aracıma lpg kiti taktırdıktan sonra aracın ağırlığının fazla olması sebebiyle muayeneden geçememiştim. Bu yüzden başım baya ağrımıştı. LPG taktırmadan önce bu yazıyı okuyorsanız size de faydalı olacağını düşünüyorum.
LPG kitinin ağırlığı nedeniyle en çok sorun olduğu araba Honda Jazz olarak duymuştum. bizde Honda Jazz üzerinden gidelim.
Aracın ruhsattaki net ağırlığı 1156 kilodur. Ruhsatta azami ağırlık ise 1490 kilo olarak geçer. Yani bu arabaya ne taktırılırsa taktırılsın azami ağırlığını geçemez.
Yasalarda aracın net ağırlığı+ lpg kitinin ağırlığı + lpg hacmi+ 300 yolcu= Azami ağırlık ve daha aşağıda olması gerekir.
Şimdi sayılarla hesaplayalım.
Önce formül Net Ağırlık + LPG kitinin ağırlığı + lpg depo kapasitesi (Yolcu Sayısı x 75)) ≤ Azami
1156 (aracın ne ağırlığı) + 65 (lpg kitinin standart ağırlığı) + 30 ( lpg deposunun aldığı gazın ağırlığı) + 300 yolcu = 1551 kilogram olarak çıkıyor. Yani aracın azami ağırlığını geçiyor.  bu sebeple Honda Jazz, Geely gibi araçların bazılarında lpg taktırmak zor oluyor.
Şimdi başka bir araca bakalım Aracın Net ağırlığı 1330 kilogram azami ise 1825 kilogram
1330+65+30+300 = 1725 ediyor. Yani bu arabaya 30 litrelik depo ile rahat rahat lpg kiti takılabiliyor. Çünkü net ağırlığı ile azami ağırlığı arasında çok büyük fark var.
Bazı araçlar ise 20 kilo gibi küçük rakamlarla muayeneden geçemiyor. Bu durumlarda lpg tankı küçültülerek muayeneden geçilebilir.

LPG nedeniyle muayenesi sıkıntılı olan araçlardan bazıları

  • Honda Jazz
  • Geely Familia
  • Renault Kango 
  • Hyundai Getz
  • Chery Ticco
  • 2004 model focus 1
  • Hyundai İ20
  • Honda City
Bu araçların hepsi değil bazı yıllarda üretilen, bazı paketleri bu durumda. Mesela manuel bir araba ile otomatik bir arabanın ruhsattaki net ağırlığı 100 kilogram oynamakta.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir