Fren Pedalından Gelen Gıcırdama Sesi Nedeni Ve Çözümü

frenden gelen gicirdama

Fren Pedalından Gelen Gıcırdama Sesi Nedeni Ve Çözümü

Aracımda bir süredir olan frene basınca gelen gıcırdama sesi beni iyice rahatsız etmeye başlamıştı. Ben ilk olarak sesin fren pedalında ki yaydan meydana geldiğini sanıyordum.
Benzin istasyonundan wd40 sprey yağ aldım ve fren yayı ve pedalın hareketli parçalarına sıktım. Sesin kesildiğini düşünüyordum. Ancak frene basınca ses yeniden gelmeye başladı. Özellikle sıkışık trafiklerde sürekli frene basıldığı için kafa ağrıtıyordu.
Bende ustama yolum düştüğünde durumu anlattım. O da frene aynı yağı sıktı ancak ses hala gelmeye devam ediyordu. Ustam da fren pedalını tutan vidaların fazla sıkıldığı için ses yaptığını söyledi. Fren pedalının vidalarını biraz gevşetti ancak ses hala gelmeye devam ediyordu.
Ustam son çare olarak fren pedalının tornacıya gidip taşlanması gerektiğini söyledi. Bende usta beni kurtar şu sesten dedim. yaklaşık 1 saatlik uğraşın sonunda fren pedalı yerinden söküldü ve tornacıya götürüldü. Ustam hazır sökmüşken iyice yağladı ve fren pedalını yerine taktı.
Bu işlemden sonra hem fren pedalı yumuşadı hemde ses kesilmiş oldu.  Her araçta benimki gibi tornacıya gitmeye gerek yok. Önce kendiniz yağlayın sorun çözülmezse tornacı yolunu denersiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir