Egzoz Muayene Ücreti 2020 Ne Kadar

egzoz muayene ucreti 150x100 1

Egzoz Muayene Ücreti 2020 Ne Kadar gecikme cezası ne kadar yazımızı okuyunuz.Trafikteki vasıtaların egzozlarından havaya karışan gazların yol açmış olduğu hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla egzoz emisyon ölçümleri yapılmaktadır. Hem çevre hem de insan sağlığı yönünden egzoz gazının büyük bir tehdit oluşturmaması amacıyla ölçümlerinin derli toplu olarak yapılması gerekmektedir.

Egzoz emisyon ölçümü fiyatı 2020 senesi amacıyla 80 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyat, 1 Ocak Ayı Ayı 2020‘den itibaren uygulanmaya başlanmış olup, Tüvtürk istasyonlarında oluşturulan ölçümler amacıyla geçerlidir. Tüvtürk haricinde pek oldukça yetki sahibi serviste de egzoz emisyon ölçümü yapılmaktadır. Bu servisler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kontrolünde olup tüm motorlu taşıtlar amacıyla egzoz emisyon ölçümü hayata geçirmeye yetki sahibi yerlerdir.

Dışarıda oluşturulan muayenelerin ücretleri de aynı şekilde 80 TL‘dir.

Vasıta sahipleri Tüvtürk muayenesi evvel mecburi olarak yaptırmaları ihtiyaç duyulan egzoz emisyon ölçümünü Tüvtürk’te yapabilecekleri benzer biçimde öteki yerlerde de yaptırabilirler. Muayeneden ağır kusurlu olarak geçmemek amacıyla egzoz gazı normalden daha koyu renkli ise bakımı kesinlikle yaptırılmalı ve araç, muayeneye o şekilde getirilmelidir. Unutulmamalıdır ki egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmadan vasıtalar muayeneden geçemezler.

Egzoz Muayenesinden Kalırsam ?

Egzoz gazı emisyon ölçümü tutarı, ölçümden evvelce peşin olarak verilir. Eğer aracın egzoz gazı emisyon ölçüm değerleri sınır değerler içinde çıkmazsa 30 gün içersinde aynı yerde parasız olarak gene ölçüm yapılır. İkinci ölçümde de neticeler sınır değerler içinde değilse araç sahibi aynı yerde üçüncü ve son kez parasız olarak ölçüm yaptırabilir.

Başka bir yerde ölçüm yaptırmak isteyen araç sahipleri egzoz emisyon ölçüm ücretlerini gene vermelidirler. Yetki sahibi istasyonlarda oluşturulan ölçümler neticesinde aracın bakımları tamamlanarak egzoz muayenesinden geçmesi sağlanır.

Egzoz Muayenesi Kaç Yaşındaki Otomobile Yapılır ?

Binek ve resmi otomobiller amacıyla 3 yaş bitiminde ve 3 yaştan ileri her 2 senede bir, öteki motorlu taşıtlar amacıylase 1 yaş bitiminde ve ileri her yıl egzoz emisyon ölçümü yapılması gerekir.

Egzoz Muayenesi Yaptırılmazsa Cezası 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, egzoz emisyon ölçümü yapılmayan vasıtaları belirleme ettiğinde bu vasıtalar amacıyla cezai prosedür uygulamaktadır. Egzoz gazı yalnızca çevre sağlığını değil insan sağlığını da tehdit eden bir gazdır. Bu amaçla ölçümlerinin saatinde ve derli toplu olarak yaptırılması gerekmektedir.

2010 senesine kadar vasıtalarda egzoz emisyon ölçümü mecburi değildi. Fakat son senelerde kontrollerin yükselmesi ile eş güdümlü egzoz emisyon ölçümü mecburi olmuş ve ölçüm yaptırmayan vasıtalar ağır kusurlu olarak görülmüştür. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapmış olduğu denetlemelerde egzoz emisyon ölçümü olmayan vasıtalara 2872 sasenesi Çevre Kanunu’nun 20. maddesinin 1. fıkrasının A bendine bakılırsa 1.895 TL ceza kesilmektedir. Bunun haricinde egzoz emisyon ölçümlerini, standartların haricinde yaptıran araç sahiplerine 3.791 TL ceza uygulanır. Egzoz muayene gecikme cezası altında araç sahiplerine bir ceza kesilmemektedir. Fakat vasıtaların rutin Tüvtürk muayenesinden geçebilmeleri ve trafiğe muhteşem bir halde çıkabilmeleri amacıyla egzoz emisyon ölçümlerini aksatmamaları gerekir.

Egzoz Muayenesi Hangi Taşıtlara Yapılmaz

  • Model senesi 1979 ve daha evveli olan dizel vasıtalar
  • Tarım ve orman traktörleri
  • Hidrojen yakıtı olan taşıtlar
  • Motosikletler ve mopedler
  • Hibrit vasıtalar ve elektrikle çalışan vasıtaların egzoz gazı emisyon ölçümleri yaptırmaları gerekmez.

Egzoz Muayenesi İçin Hangi Evraklar Gerekir ?

Tüvtürk araç muayene istasyonlarında ya da yetki sahibi servislerde egzoz emisyon amacıyla lüzumlu belgeler şunlardır;

  1. Araca ilişkin trafik ve tescil belgesi
  2. Üstünde T.C. kimlik numarası yazan kimlik
  3. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama
  4. Egzoz emisyon sorgulama gerçekleştirmek amacıyla e-Devlet kapısı kullanılabilir. Bunun amacıyla ilk evvelce turkiye.gov.tr adresine girilmeli, arama kutucuğunun altındaki “E-Hizmetler, Kurumlar, Belediyeler, Firmalar, Süratli Çözüm” menüsünden “Kurumlar” seçilmelidir. Oluşturulan sayfadan Ç harfine tıklanmalı ve sayfa aşağı kaydırılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı seçilmelidir. Burada “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama” linkine tıklanarak e-Devlet parolası ile sisteme giriş yapılmalıdır. Vasıta plakası girilerek araca ilişkin egzoz gazı emisyon verileri görüntülenebilir.

1 Ocak Ayı Ayı 2018 tarihinden sonrasında egzoz emisyon ölçümlerinden sonrasında vasıtalara pul ve ruhsat düzenlemesi yapılmamaya başlanmıştır. Bu amaçla araç sahiplerine ölçümden sonrasında ölçüm neticeleri rapor durumunda verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir