Yurt Dışından Otomobil Getirmenin Şartları (2023)

yurt disindan otomobil getirmenin sartlari 2023 63de7b1ccbc1c

Dövizdeki dalgalanmalar ve çeşitli vergi uygulamaları otomobil fiyatlarında artışa niçin oluyor. Bunların sonucu olarak pek fazlaca şahıs yurt dışından otomobil getirmek istiyor. Fakat getirilen arabayı vatanımızda kullanabilmek için çeşitli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Temel olarak; hem arabanın satın almış olduğu ülkenin hem de arabanın götürüleceği ülkenin istediği prosedürler yerine getirilmiş olduğu vakit, sorunsuz bir halde vasıta kullanılabiliyor.
Getirilen otomobiller vatanımızda kayıtlı olmadığı için yapancı plakalı vasıta şeklinde kayıtlara işleniyor. Belirlenen prosedürlerin uygulanması halinde otomobil vatanımızda kalabiliyor. Siz de “Yurt dışından {nasıl} otomobil getirebilirim?” diyorsanız bu içeriğimizde ihtiyacınız olan tüm yanıtlara ulaşabilirsiniz. 
Yurt Dışından Otomobil Getirme Süreçleri
Bazen pek fazlaca ülkede sıfır otomobil tutarları, ülkemize oranla daha uygun olabiliyor. Bu durumun birçok değişik sebebi var. En önemlilerinden biri de vergi politikası. Pek fazlaca şahıs ise yurt dışından otomobil almanın daha uygun olabileceğini düşünüyor. Bu kapsamda kişilerin aklına birçok sual geliyor. 
Arabayı Yurt Dışından Almak
Süreç ilk olarak yurt haricinde otomobil satın almayla başlıyor. Bunun için yapılması ihtiyaç duyulan bazı hususlar mevcut. İlk şart, yurt haricinde (herhangi bir yerinde) minimum 185 gün kalmış olmaktır. İkinci şart ise arabanın satın alınacağı ülkede oturma izninin olmasıdır. Otomobil ile sınırı geçerken bazı belgelerin de ne olursa olsun sürücünün yanında olması gerekir. Bahsi geçen bu belgeler, ilgili ülkede 185 gündür bulunduğunuzu gösteren ikamet belgesi ve oturma iznidir. Bu belgeleri ve koşulları sağladıktan sonrasında yurt dışından Türkiye’ye otomobil getirilebiliyor. Fakat bu şekilde yalnızca iki yıl kullanılabiliyor. Sonrasında yine yurt haricinde 185 gün kalınması gerekiyor. Bununla beraber, iki yıl süresince da Türkiye’deki vasıta vergilerinden muaf oluyor.

Kısaca eğer şahıs iki yılda bir 185 gün yurt haricinde kalabiliyorsa hem aracı uygun fiyata almış oluyor (ülkesine nazaran değişebilir) hem de bilhassa lüks vasıta sahiplerinin yatırmak zorunda olduğu yüksek vergilerden kurtulabiliyor. Yalnız trafik sigortası yaptırılıyor. Fakat 185 gün yurt haricinde kalmak sürücü için mümkün değilse ve bunu sağlayamazsa 2 yıl sonrasında vasıta trafikten çekiliyor. Ek olarak para cezası da alınıyor.
Arabayı Türkiye’ye Getirebilmek
Yurt dışından otomobil getirmenin bazı mecburi şartları mevcut. Üstelik söz mevzusu şartları sağlamak çok da fazla kolay sayılmaz. Ilk olarak yurt dışından alınmış arabanın Türkiye’ye getirilmesi için arabanın başka bir ülkeden faturalı olarak satın alınması gerekiyor. Arkasından otomobil gümrüğe sokularak lüzumlu şartları tamamlamak için işlemlere başlanır. Sonrasında arabayı teslim almak için ÖTV ve KDV vergileri de ödenmelidir.

ÖTV, arabanın vergi haricindeki fiyatı üstünden belirlenmektedir
KDV ise aracın tüm ücret hesaplamalarından sonraki fiyattan hesaplanır.

Otomobiller gümrük aşamasındayken vergilendirme gerçekleşir. Yurt dışından gelen arabaların; markası, vasıta kasası benzer biçimde ayrımlarından dolayı değişik fiyatlandırma yapılır. Arkasından ödeme gerçekleşir. Sonrasında arabanın ruhsat ve plakasının çıkarılması gerekmektedir. Ek olarak sürücünün ikametgahının, arabanın kayıtlı olduğu ülkede olması da zorunludur.
Yurt Dışından Otomobil Getirme Hakkında Sık Sorulan Sorular
1. Hangi ülkelerden Türkiye’ye otomobil getirilir?
Aldığınız aracın ikamet ettiğiniz ülkede kayıtlı olması gerekir. “Sadece Avrupa Birliği ve Avrupa Özgür Tecim Birliği vatanlarında ikamet eden kişiler ikamet bölgeleri dışındaki Avrupa Birliği ve Avrupa Özgür Tecim Birliği ülkelerine kayıtlı araçlarını getirebilirler”.

2. Gürcistan’dan Vasıta Alma Süreci Nasıldır?
İnternet ortamında çoğunlukla karşılaşacağınız bir öteki haber de Gürcistan’dan lüzumlu şartları sağlamadan otomobil getirilebileceğidir. Bu aslı astarı olmayan bir iddiadır. Sayılan tüm şartlar kısaca yukarıda sıraladığımız şartlar, Gürcistan’dan otomobil getirme için de geçerlidir.
3. Ön Beyan Nedir?
Otomobil getirmek için şartları elde etmiş yerleşik kişiler, seyahatleri öncesinde kendilerine ve taşıtlarına ilişkin detayları beyan etmek zorundadır. Bu işlem akıllı cihazlardan yapılabileceği benzer biçimde gümrük kapılarında da yapılabilir. Ön beyan uygulaması yardımıyla gümrük kapılarındaki işlemler daha kolay ilerleyecektir. Uygulamaya e-Devlet kapısı üstünden ulaşılabilir. Ek olarak bu sayede kapılardaki bekleme süresi daha azca olacaktır.
4. 185 Gün Hesabı Neye Nazaran Yapılıyor?
Yurt dışından otomobil getirmenin şartları içinde bulunan 185 gün hesabı şöyleki yapılıyor: Güvenlik Genel Müdürlüğü’nden alınan geçişlik giriş-çıkış kayıtlarına nazaran yapılıyor. Türkiye’ye giriş yapılacak tarihten bir yıl geriye doğru sorgulanıyor. 365 gün içinde 185 gün yurt haricinde kalan ve olağan koşullarda ikamet eden kişiler şartı sağlayabilmektedir. Ek olarak 185 gün şartı mevzusunda şu iki nokta da mühim:

185 günün kesintisiz olması koşul değildir.
Yurt dışından emekli olmuş kişiler için 185 gün şartı aranmamaktadır.

5. Aldığınız Aracı Başkası Getirebilir mi?
Bu şekilde bir durumda hem aracı getiren hem vasıta sahibinin 185 gün şartını sağlaması beklenir. Ek olarak vasıta sahibinin, aracı getirecek kişiye vekalet vermesi gerekir. Gümrük idaresinde vekalet göstermesi şarttır.

6. Yurt Dışından Aldığım Arabayı Türkiye’de Satabilir miyim?
Yurt dışından otomobil getirme şartlarını sağlanıp otomobil getirildi diyelim. Getirilen otomobil sürücünü pasaportuna kaydedilir. Bu sebeple;

Bu aracı Türkiye’de sürücüden başkası kullanamaz.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsa da başka biri onu sürücüden satın alamaz.
Bu araçlar, kiralanamaz.
Asla bir halde devredilemez.

7. Yurt Haricinde Vazife Yapanlar Otomobil Getirebilir mi?
Yurt haricinde iki yıl geçiren fakat gemilerde çalışan, inşaat şantiyelerinde geçici vazife icra eden ya da otelde kalan kişiler 185 gün yurt haricinde kalma durumunu karşılayamıyor. Şu sebeple ikamet göstermek kati şarttır. Kısaca ilgili ülkede oturma izni olmalı ve bunu belgeleyen ikameti göstermek gerekmektedir. 
8. Gümrük Vergisiz Otomobil Almanın Şarları Nedir?
Yurt dışından otomobil getirmek ve bunu gümrük vergisiz yapmak istiyorsanız belirli şartlara uymalısınız.

Türkiye haricinde 2 yıl yaşamış kişiler yine Türkiye’ye ikametgahını taşıyarak yerleşecekse bu durumdan faydalanır.
Türk vatandaşlığına geçmiş ve ikametgahını Türkiye’ye taşımış kişilerde de 2 yıl koşulu mevcut değildir.
Yurt dışına bir vazife amacıyla (Türkiye Cumhuriyeti tarafınca) gönderilen kamu çalışanları içinde iki yıl koşulu aranmadan gümrük vergisi olmadan otomobillerini alabilmektedir.
Ülkemizin haricinde yaşayan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı orada vefat ederse Türkiye’de yaşayan mirasçıları muaf kalır. Fakat yukarıda sayılan durumlar tamamı ile vergisiz değildir. Taraflar KDV ve ÖTV öder.

Eğer bu başlığımızı beğendiyseniz “Otomobille Yurt Dışına Çıkmak İçin Rehber” içeriğimize de göz atabilirsiniz.
Kaynak-1

Bir cevap yazın