Yeterlik Alırken Simülasyon Şartı Getirildi

Yeterlik alırken simülasyon şartı getirildi. Resmi Gazete’de yayımlana karar ile sürücü adaylarına güvenlik kemeri simülasyonu eğitimi geldi. Bu uygulamanın amacı güvenlik kemeri takma alışkanlığının kazandırmak. Böylece artık tüm derslik ehliyetlerde direksiyon eğitiminde ilkin güvenlik kemeri simülasyonu eğitimi gerçekleşecek. Bu emek harcama ile sürücü adayları güvenlik kemeri takmamanın neticeleri birebir görecekler. Uygulamalı eğitimin lüzumlu olduğu alınan karar ile ortaya çıktı. Bundan dolayı eğitimin temel amacı güvenlik kemerinin gerekliliğinin anlaşılması.
MEB Yeterlik Alırken Simülasyon Düzenlemesini Deklare etti

Ulusal Eğitim Bakanlığı, sürücü ehliyetleri hakkında yeni düzenlemeyi deklare etti. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelikle ilgili bilgileri paylaştı. Böylece fark olmaksızın tüm derslik ehliyetler için sürücü adaylarının güvenlik kemeri simülasyon eğitimine gireceği açıklandı. MEB’in yayımladığı yeni yönetmelik maddesi şu şekilde: “Sertifika sınıfı ayrımı yapılmaksızın ve direksiyon eğitimine başlanmadan ilkin tüm sürücü adaylarına güvenlik kemeri takma alışkanlığı kazandırmak, güvenlik kemeri takmamanın doğuracağı sonuçlar hakkında uygulamalı olarak data edindirmek ve güvenlik kemeri kullanımının önemini anlatmak amacıyla sürücü adayları güvenlik kemeri simülasyon eğitimine doğal olarak tutulurlar.”
Imtihan Sorumluları İçin Hizmet İçi Eğitim 

Düzenleme ile kamu personellerine de hizmet içi eğitim geldi. 29 Mayıs 2013 tarihinden ilkin imtihan sorumlusu belgesi almış olanlar bu eğitime doğal olarak tutulacak. Bu personeller 6 ay içinde eğitimi tamamlamak zorundalar. Aksi takdirde direksiyon eğitimi ya da imtihan uygulama hizmeti vermeleri mümkün olmayacak. Tüm bu eğitimler de tamamlanınca yeterlik alırken simülasyon eğitiminin yurt genelinde yaygınlaşması beklentiler içinde.
Yeterlik Fiyatlarına Zam Geliyor!

Bir cevap yazın