Yeni Nesil Audi A8 2024’te Tanıtılacak

Yeni nesil Audi A8 2024 senesinde gelecek. Günümüzde birçok otomobil üreticisi amiral gemileri olan sedan modellerini elektrikli olarak piyasaya sürmeye başladı. Fakat Audi, amiral gemisi A8 için hala bu şekilde bir emek verme yapmamıştı. Bu bağlamda Alman otomobil üreticisinin de amiral gemisi A8’i elektrikli olarak 2024 senesinde piyasaya süreceği açıklandı. Şirket, 2021 senesinde egzotik Sphere konseptlerini  piyasaya sürmeye başlamıştı. Şimdi ise bu konseptin büyük olasılıkla 2024’te A8 halefi olarak geleceğini öğreniyoruz. Ek olarak yeni nesil Audi A8, firmanın Porsche ile ortaklaşa iş içinde geliştirdiği Premium Platform Electric (PPE) platformu üstünde yükselecek. Şimdi sözü fazla uzatmadan mevzu ile ilgili derlediğimiz tüm detaylara bir göz atalım.
Yeni Nesil Audi A8, Grandsphere Konseptinin Köklerinden Yükselecek
Alman otomobil üreticisi Audi’nin amiral gemisi A8 modeli yeni nesliyle 2024 senesinde karşımıza çıkacak. Şirket, modeli elektrikli olarak piyasaya sürecek. Ek olarak Audi, bu otomobilini Grandsphere konsepti ile tasarlayacak. Bu mevzuda Audi’nin baş tasarımcısı Marc Lichte de izahat yapmış oldu. Lichte açıklamasında Grandsphere’in, A8 için oldukca somut bir teaser bulunduğunu söylemiş oldu. Ek olarak bu konseptin üretime dönüşecek A8 modelinden oldukca uzak olmadığını belirtti. Bu mevzuda Lichte, bire bir aynı olmayacak fakat oldukca yakın olacak diyerek büyük bir ipucu verdi. Grandsphere’in mevcut A8’den mühim seviyede daha büyük bulunduğunu belirtmekte yarar var. Sadece Audi, modele bir sedan demek yerine Grandsphere konseptinin büyük köklerine yaslayacak.

1 of 4

Öteki taraftan ise yeni nesil Audi A8 modelinin dayanacağı konsept hakkında bazı hatırlatmalar yapmak isteriz. Konsept, 5.35 metrelik boyu ve 3.19 metrelik dingil mesafesiyle karşımıza çıkmıştı. Teknik olarak ise Grandsphere konseptinin çift motora haiz bulunduğunu hatırlatalım. Ek olarak konsept aracın 0-100 arası 5 saniyenin altındaydı. Son olarak ise konsept aracın kaputunun altındaki canavar 720 beygir güç ve 910 Nm tork üretebiliyordu. Batarya mevzusunda ise konsept model, 120 kWh’lik bir bataryaya ve 750 km’lik menzile sahipti. Ek olarak bu konsept bataryanın %20’den %80’e şarj olma süresi 20 dakika civarında olarak açıklanmıştı. Tüm bu özelliklere nazaran ise yeni nesil Audi A8 modelinin de beklemeye kıymet bir halde karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Peki siz yeni nesil A8 modelinden neler bekliyorsunuz?
Satılık Tüm A8 Modellerini İnceleyin⇒

Bir cevap yazın