Yeni Maserati Levante Elektrikli Geliyor

Yeni nesil Maserati Levante’nin tamamen elektrikli 745 HP Süper SUV olarak karşımıza çıkacak! Yeni Elektrikli Levante 2025 senesinde geliyor.
Stellantis’in Dare Forward 2030 planının bir parçası olarak önümüzdeki on senenin sonunda Maserati tamamen elektrikli olacak. İlk Maserati EV filosu, Grecale, GranTurismo, GranCabrio ve MC20’ye katılacak. Levante Folgore tarafınca 2025 senesinde tamamlanacak.
Levante ile Folgore Yakında Geliyor

Maserati Levante, İtalyan lüks otomobil üreticisinin 2016’da piyasaya sürülen ilk SUV’si. İkinci nesil model, mevcut seriden değişik olarak elektrikli bir vasıta olarak gelecek. Bununla beraber Maserati, ‘Folgore’ sonekine haiz tüm elektrikli otomobillerini piyasaya sürüyor.
Levante’nin yeni nesil modeli için yalnızca elektrikli olup olmayacağı şimdilik belli değil. Muhtemelen bir sonraki Levante’nin, Grecale ve GranTurismo’nun da dahil olduğu Alfa Romeo’nun Giorgio platformu kullanacak. Hem crossover hem de coupe’nin ICE ve EV versiyonları var. Ek olarak ikinci modellerin de bu yıl gelmesi yüksek ihtimaller dahilinde.

Maserati’nin ilk elektrikli aracı GranTurismo Folgore’yi hatırlayalım. 92,5 kWh pille çalışan GranTurismo Folgore, 0-100 km/s hıza yalnız 2,6 saniyede ulaşabiliyor. Ek olarak 772 km’lik bir WLTP menziline haiz. GranTurismo Folgore, 1.200 bg (895 kW) benzer biçimde çok büyük bir güce haiz bu üç motorlu düzeneğe haiz. Bununla beraber Levante Folgore ise Granturismo’dan oldukça daha uygun fiyatlı planlanıyor. Ek olarak Granturismo’dan birazcık daha çok menzile haiz olmalıdır.
Yeni Nesil Data-Eğlence Sistemi

Maserati Stellantis’ten ayrılacak olmasıyla gündeme gelmişti. Yazımızı buradan inceleyebilirsiniz. Telematik sistemleri için Snapdragon Kokpit Platformlarından ve 5G özelliklerinden yararlanmak suretiyle Qualcomm ile iş birliği yapmış oldu. Böylece bu teknolojileri 2024’ten itibaren STLA Brain ve STLA SmartCockpit teknoloji platformları için kullanacak.
Yeni nesil Snapdragon Kokpit Platformları, Stellantis’in Foxconn ve Amazon ile ortaklaşa iş içinde tasarlayıp mühendisliğini yapmış olduğu STLA SmartCockpit için vasıta içi yazışma ve bilgi-eğlence sistemlerine güç verecek. Böylece şirket, STLA Brain’i geliştirmek için de Snapdragon Kokpit Platformlarını kullanacak. Qualcomm teknolojisine haiz yeni nesil Stellantis bilgi-eğlence sistemi, Maserati Levante Folgore olabilecek bir Maserati modeli piyasaya sürecek.
Her Modelinin Elektrikli Versiyonu
Maserati’nin amiral gemisi MC20, bununla beraber elektrikli bir model de üretebilir. Söylentilere gore MC20 Folgore, 2024’te piyasaya sürülecek. Hatta toplam 1200 hp üreten üç motora haiz olacak. Eğer bu doğruysa, Maserati sattığı her modelin tamamen elektrikli bir versiyonuna haiz olacak.
Trink Sat

Bir cevap yazın