Yeni EQA ve EQB Türkiye’de

Mercedes-EQ markasının yeni modelleri EQA ve EQB, Türkiye’de yollara çıkıyor. EQC, EQS ve EQE’nin arkasından Türkiye pazarındaki tamamen elektrikli Mercedes-EQ model sayısı 5’e yükseliyor. Tamamen elektrikli otomobiller, yenilikçi teknolojik donanımlarıyla lüks ve verimliliği bir araya getiriyor. Mercedes-EQ ailesinin tamamen elektrikli ilk kompakt otomobilleri EQA ve EQB’nin ortak özelliklerinden bazıları; kuvvetli ve verimli elektrikli güç-aktarma sistemi, akıllı enerji geri-kazanım özelliği ve elektrikli zekâ ile tahmine dayalı Navigasyon.
EQA ve EQB’de ilk aşamada 292 HP güç ve 520 Nm tork üretebilen 2 tane elektrikli motor, 4MATIC dört tekerlekten çekişle zemine aktarılıyor. Maksimum hızları 160 km/s ile sınırlandırılan otomobiller, 400 km’nin üstünde tamamen elektrikli menzil sunabiliyorlar. EQA ve EQB’de, 11 kw AC şarj kapasitesi ve 66,5 kWh batarya kapasitesi bulunuyor. Tam şarjlı haldeyken EQA 350 4MATIC 422 km, EQB 350 4MATIC ise 407 km’ye varan tamamen elektrikli menzil sunuyor.

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan;
“Mercedes-Benz’in tamamen elektrikli otomobillere dair ürün ve hizmetlerine odaklanan Mercedes-EQ markasında, e-ulaşım teriminin standartlarını belirleyen çeşitliliği artırıyor; otomotiv dünyasındaki elektrikli dönüşümde müşterilerimizin beklentilerine nazaran bir yaklaşım sergiliyoruz. Elektrikli mobilite deneyiminde EQC ile başlattığımız; EQS ve EQE ile 2022’de müşterilerimiz ile buluşturduğumuz çeşitliliği, EQA ve EQB ile genişletiyoruz. Mercedes-EQ’nun elektrikli güç aktarma sistemleri ve vasıta yazılımındaki liderlik hedefleri doğrultusunda geliştirilen kompakt araçlarımızla ulaşılabilir lüks terimini sağlıyoruz. İki yeni modelimizin katkısıyla, 2022’deki tamamen elektrikli ürün seçeneklerini artırıyor ve bu değişimin öncüsü olmayı sürdürüyoruz.” dedi.
EQA: Mercedes-EQ Markasının İlerici Ruhunu Taşıyor

İlerici tasarım ve sezgisel kullanım benzer biçimde iki mühim bilhassa öne çıkan EQA modeli ile kompakt SUV segmentinde günlük kullanım gereksinimlerini karşılayan, gelişmiş bir menzile haiz tamamen elektrikli bir Mercedes sunuluyor. Markanın tüm vasıta segmentleri için elektrikliye giden yolda mühim bir vasıta olan Yeni EQA’da, elektrikli zekâ ve navigasyon benzer biçimde akıllı destek işlevleri araçları mobil asistana dönüştüren MBUX’e entegre ediliyor. Ek olarak Yeni EQA, ileri teknoloji ürünü ve sürdürülebilir elektrikli güç-aktarma sisteminin Mercedes-Benz’in temel güvenlik kıymeti ile {nasıl} harmanlandığını da gösteriyor.
Otomobildeki elektrikli tasarım estetiği, Mercedes-EQ markasının ilerici yaklaşımını yansıtıyor. Kazadan kaçınma benzer biçimde akıllı yardımcılar, öngörülü ve verimli emek verme stratejisi olmak suretiyle EQA, sürücüsünü birçok alanda destekliyor. Ek olarak ENERGIZING Comfort ve MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) benzer biçimde değişik Mercedes-Benz işlevleri de sunuluyor.
EQB: Elektrikli Kompakt SUV’ler Içinde Türkiye’de Bir İlk

Yeni EQB, 5 yada 7 koltuklu oturma seçenekleri ile sunuluyor. Bu sayede Yeni EQB, Türkiye’de, tamamen elektrikli kompakt SUV’ler içinde 7 koltuk seçeneğini sunabilen tek otomobil unvanını elde ediyor. Lüks kompakt sınıftaki Yeni EQB, 4684 mm uzunluk, 1834 mm genişlik ve 1667 mm yüksekliğiyle geniş iç hacim sunuyor. Yeni EQB’nin modüler yapıdaki yükleme alanında değişik boyutlar kolaylıkla ayarlanabiliyor. İkinci sıra koltukların en öne alınmasıyla bagaj hacmindeki artış 190 litreyi buluyor. Çocuk koltuğu takılabilen üçüncü sıradaki opsiyonel iki koltuğu, 1,65 metreye kadar olan yolcular rahatça kullanabiliyor. Açılabilir koltuk başlıkları, tüm dış koltuklarda kemer gerdiricili ve kuvvet sınırlayıcılı güvenlik kemerleri ve üçüncü sıradaki yolcuları da kapsayan yan hava yastıkları, gelişmiş güvenlik sağlıyor.
Mercedes-EQ’nun Progressive Luxury hususi durumunu keskin ve karakteristik bir halde yorumlayan EQB’nin ön konsolunun geniş yüzeyi, sürücü ve yolcu alanında bir oyuğa haiz. Sürücü, denetim ve gösterge ekranlarını bir araya getiren MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) geniş ekranlı kokpit tarafınca karşılanıyor. Kapılar, orta konsol ve ön konsolun yolcu tarafında kullanılan alüminyum boru şeklindeki süslemeler, iç mekandaki kalite algısını destekliyor.
Mercedes-EQ’nun 2022’deki Model Ailesi Tamamlandı
Tamamen elektrikli otomobillere olan yatırımlarını artırarak sürdüren Mercedes-Benz, Mercedes-EQ alt markasındaki EQA ve EQB modellerini Türkiye pazarında sunmasıyla, bu alandaki 2022 yeniliklerini tamamlıyor. EQC ile başlamış olan tamamen elektrikli modelleri 2022 senesinde “Elektrikli otomobillerin S-Serisi” EQS ve mayıs ayında da sportif sedan EQE takip etti. Kompakt SUV sınıfındaki iki yeni model EQA ve EQB ile elektrikli otomobiller pazarındaki iddiasını pekiştiren Mercedes-EQ, toplam Mercedes-Benz satışları içindeki elektrikli otomobillerin elde edeceği oranı da çoğaltmak adına mühim bir aşamaya geçiyor.
Sıfır 2022 Mercedes-Benz Tutarları

Bir cevap yazın