Yeni Dacia Sandero Stepway Sürüş İzlenimleri

Dacia Sandero Stepway

Uygun fiyatlı ve donanımlı otomatik SUV Geldi: Yeni Dacia Sandero Stepway
SUV sınıfının yükselişi her yıl birazcık daha artıyor. Dacia markası burada Duster ile iddialı olurken şimdi bu modelin yanına yeni Sandero Stepway seçeneğini de ekledi.
Dacia Sandero Stepway Tasarım Özellikleri
Tamamen tekrardan tasarlanan Yeni Sandero Stepway, atletik ve iddialı bir yorumla eski nesline kıyasla oldukca daha çağıl bir görünüme kavuşmuş. Ön tarafta logo haricinde tüm detayların değişmiş olduğu modelde, yeni marka kimliğini tanımlayan Y şeklindeki ışık imzalı LED farlar ve krom görünümlü ön ızgara dikkat çekiyor. Tekrardan konumlandırılan sis farları ise ön taraftaki bütünüyle değişen tasarım diline birlikte rol alıyor. Önden bakıldığında daha eğimli bir çizgiye haiz olan yan camlar, daha verimli tasarlanmış bir iç mekanın da habercisi niteliği taşıyor.
Arka tarafta ise genişleyen omuzlar, Yeni Sandero Stepway’e kuvvetli bir karakter kazandırmış. Yeni nesille beraber gizlenmesine karşın kolay ulaşılabilir bagaj kapağı açma düğmesi, artan ergonominin sinyallerini veriyor. Radyo anteni ise tavanın arkasına doğru konumlanarak daha güzel duyu bir görünüm sağlıyor. Y şeklindeki ışık imzası arka farlarda da bulunurken, tasarım anlamında bütünlüğü sağlıyor. B-SUV segmentinin en yeni ve iddialı oyuncularından Yeni Sandero Stepway, dış taraftaki tasarım detaylarıyla kuvvetli bir SUV kimliğine bürünmüş.
Yeni Sandero’ya kıyasla yerden yüksekliği 41 mm daha çok olan Yeni Sandero Stepway’in aynalar kapalı halde genişliği ise 87 mm arttı. Yenilenen tasarımıyla Yeni Sandero Stepway daha kaslı hatlara haiz. Kaput üstündeki çizgiler de bu kuvvetli yapıyı vurguluyor. Ön ve arkada bulunan krom görünümlü koruma kızakları otomobili çekici kılarken, yan kapı korumaları da kuvvetli duruşu destekliyor. Dacia markasının akıllı çözümler üretme felsefesine paralel olarak ilk kez Yeni Sandero Stepway ile beraber gelen modüler tavan barları, enine doğru da konumlandırılabiliyor. Bu özellik yardımıyla port bagaj, bisiklet ya da kayak malzemesi benzer biçimde eşyalar kolaylıkla otomobile yüklenebiliyor.

Yeni Dacia Sandero Stepway

1 of 6

Dacia Sandero Stepway İç Mekan Özellikleri
Yeni Sandero Stepway’in iç mekanı da dış tasarıma paralel olarak evrim geçirmiş. İç mekanda direksiyon haricinde tüm öğeler değişirken, derinlik ayarlı ve elektrik takviyeli hale gelen direksiyon daha yüksek bir sürüş konforu vadediyor. Ön açık oturum, kapı panelleri ve koltuk döşemelerinde kullanılan dekoratif malzemeler, iç tasarımda göze hoş gelen bir tasarım bütünlüğü elde etmiş. Yenilenen otomatik klima dizaynı, yeni tuş ekibi ile beraber ergonominin yanında şık bir görünüm ortaya çıkmış. Dacia’nın yeni tasarım diline işaret eden havalandırma ızgaraları, kalite algısını daha ileriye taşıyor. Konsolun üstünde konumlanan multimedya ekranı ise teknolojik bir kokpit deneyimi yaşatıyor. Modellerde alınabilen 8 inç multimedya ekranı Dacia markası için bir ilk olma özelliği taşıyor. Yeni Sandero Stepway’deki gösterge panelleri de artık oldukca daha rahat okunabilir hale gelmiş.
Sandero Stepway, tüketicilerin her seviyedeki ihtiyacına yanıt veren 3 değişik multimedya sistemine haiz. Giriş seviyesinde sunulan Media Control, USB ve Bluetooth bağlantısı sunarken, 2 tane hoparlör ve 3,5 inç TFT ekranlı radyo sistemi içeriyor. Ek olarak ücretsiz bir şekilde sunulan Media Control aplikasyonu indirilerek, ön konsoldaki bölmeye yerleştirilen akıllı telefonlar tıpkı bir multimedya sistemi olarak kullanılabiliyor. Müzik, telefon, navigasyon ve vasıta detayları, bu uygulama üstünden görüntülenebiliyor. Sürücü tarafında bulunan çift mikrofon ise, daha net ses aktarımı sağlayarak otomobil için telefon görüşmelerinin standardını artırıyor.

1 of 6

Dacia Sandero Stepway Motor Özellikleri
Yeni Sandero Stepway, tüketicilere varlıklı ve verimli bir motor yelpazesi sunuyor. Ek olarak araçta karşıma çıkan X-Tronic şanzımanla sınıfının en ulaşılabilir otomatik vites seçeneğini de getiriyor. Euro 6D-Full standardına uygun motorlardan 90 beygir güce haiz turbo beslemeli 1.0 litre TCe, 6 ileri manuel ya da X-Tronic şanzımanla sunuluyor. Bugüne dek başarısını kanıtlayan, turbo beslemeli 100 beygir gücündeki ECO-G LPG motor seçeneğine ise 6 ileri manuel şanzımanla haiz olunabiliyor.
B segmentindeki tek yapınak çıkışlı LPG seçeneği olma hususi durumunu sürdüren bu motorla Sandero Stepway, binek pazarında en düşük yakıt tüketim maliyetlerinden birini tüketicilerle bir araya getiriyor. Kontrol otomobilinde en oldukca ilgi görmesini beklediğim 1 litrelik makine ve otomatik şanzıman kombinasyonu yer alıyordu. Bu ikilinin birlikteliği yaptığım testler esnasında bilhassa kent kullanımlarımda aradığım ne var ise bulmamı sağlamış oldu. 4500 d/d’de 90 HP güç üreten turbo benzinli motor, 1750 d/d’de 142 Nm torku kullanıma sunuyor. Açıklanan yapınak verilerine nazaran vasıta bu kombinasyonla 163 km/s son hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanmasını 14.2 saniyede tamamlıyor. En can alıcı nokta olan tüketim konusundaysa yapınak verilerinde 5.2 litrelik tüketim verisi açıklanırken, yaptığım 100 km karma yol testinde 6.9 litrelik tüketim sonucuna ulaştım.
Dacia Sandero Stepway Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri
Yeni Renault Clio ve Captur modellerinin de üretildiği Modüler CMF-B platformunun Dacia markası özelinde ilk kez kullanıldığı modeller olan Yeni Sandero ve Sandero Stepway, mühim iyileştirmelere haiz olmuş. Daha hafifçe ve sertleştirilmiş şasi, yeni karoseri yapısı yardımıyla titreşimlerin kabine iletimi azaltılarak vasıta içi sesi averaj 3 ila 4 desibel düşürüldü. Yaptığım kontrol sürüşleri esnasında yeni yalıtımın oldukca iyi yaradığını ve Sandero Stepway’in parasının karşılığında iyi bir sessizlik sunduğunu gördüm.
Yeni elektrik takviyeli ayarlanabilir direksiyon kullanımda önceki nesile nazaran yüzde 36 daha azca güç gerektiriyor. Vasıta hızına duyarlı direksiyon artık daha sessiz çalışırken, sürüş ve manevra esnasında büyük kolaylık sağlıyor. Bunlar aracın sürüş karakterinin bir iki adım ileri gitmesini elde etmiş. Otomatik yanan farlar, yağmur sensörü ve kör nokta uyarı sistemi araçta ilk kez kullanılıyor. Ek olarak E-Call, Yokuş Kalkış Yardımcısı ve Start&Stop teknolojisine haiz modelde üst derslik araçlarda görmeye alışkın olduğunuz elektrikli park freni ve eller özgür Dacia Kart sistemi ise ilk kez sunuluyor. Yol tutuş özellikleri mevzusunda elektronik yardımcılarından da almış olduğu desteğin etkisiyle herhangi bir problem yaşamadığım araçlardan biri oldu.

Dacia Sandero Stepway Güvenlik Özellikleri
Dacia Sandero Stepway pandemi döneminde Euro NCAP testlerinin de aksamasıyla yenilenmiş haliyle teste çıkmadı. Sadece yerini almış olduğu modelde bile göz dolduran bir performans ortaya koymuş ve güvenli bulunduğunu ispatlamıştı. Erişkin yolcu güvenliğinden yüzde 80, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 79, yaya güvenliğinden yüzde 57 ve teknolojik yardımcılarından yüzde 55 almıştı.
Yeni Dacia Sandero Stepway Yorumları
Hızla yükselen SUV sınıfı araçların satış rakamlarında rekabet devamlı olduğundan daha çetin. Bu sınıfta Duster ile oldukca mühim başarılar yakalayan Dacia, şimdi Dacia Sandero Stepway ile bu başarısını rahat bir halde ileri seviyelere taşır. Günümüz fiyatlarına nazaran kolay ulaşılabilir otomatik şanzımanı ve üst derslik modellerde bulunan donanım özellikleri onun albenisini zirveye çıkarır.
Dacia Sandero Stepway Fiyat Özellikleri
Dacia Sandero Stepway devletimizde 160 bin 900 TL’den süregelen bir fiyat etiketiyse satışa sunuldu. LPG’li versiyonuna en kolay ulaşmanın yolu 167 bin 900 TL’den geçiyor. Eğer otomatik şanzımanla satın almak isterim diyorsanız karşınıza çıkan en uygun fiyat 172 bin 900 TL olacak. Bu versiyonun en dolu paketiyse 180 bin 900 TL’ye satışa sunuluyor.
Yeni Dacia Sandero Stepway Teknik Özellikleri

İkinci El Dacia Sandero Tutarları

Bir cevap yazın