Wankel Motor Nedir? Emek verme Prensibi Nasıldır?

Bugünkü mevzumuz wankel motoru yada aracın döner pistonlu motor olarak da malum parçası. Bu motorlarda, öteki içten yanmalı motorlardan değişik olarak, kenarları genişletilmiş dönen pistonlar kullanılmaktadır. Güç aktarımı ise direkt pistona bağlı mil ile gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple wankel motorların yapısı öteki motorlara nazaran daha basittir. Aracın ilgi çeken bu parçası hakkında detaylara daha yakından bakalım.
Nedir Bu Wankel Motor?

 
Wankel motoru, 1954 senesinde mühendis Felix Wankel tarafınca ortaya çıkarılmıştır. Motor ilk olarak 1957’de Almanya Neckarsulm’da NSU’ya getirilmiştir. İlk kullanıldığı vasıta ise 1963’te NSU Spider marka bir otomobil olmuştur.                                                                  İlk wankel motorun verileri kulağa hiçte kötü gelmiyor;

80 2×497,5 cm3‘lük bir motor hacmine haiz
5500 devirde 136 hp güç
ve son olarak 103 kilogram toplam ağırlık

ABD Birleşik Devletleri’nde Ford, Hollanda’da Datsun, İngiltere’de Rolls-Royce ve İtalya’da Alfa romeo Wankel motorları kullanan markalardan. Bunun yanı sıra Mazda da artık RX7 ve RX8 modellerinde bu motorlar kullanıyor.
Motorun Emek verme Prensibi

Vatanımızda Vankel motor olarak da malum bu parçaların iç yapısı, bilinenin aksine basit motorlara nazaran oldukca daha basittir. Dönen pistonun tasarımına nazaran eliptik beden içinde merkezden dönen rotor 2 ila 4 olabilir ve eksantrik milidir. Eksantrik mili, dört zamanlı bir motorun krank milini oluşturur. 4 silindirli, 16 supaplı ve 2 eksantrik tekerli çağdaş motorlar için hibrid hareketli parçalardan yoksundur.
Rotor bir iç V bir dış düz dişli yardımıyla motorun ana miline bağlanmaktadır. Motor çalmış olduğu süre süresince emme, sıkıştırma, iş ve egzoz zamanları motorun çevresinde oluşur. Zorluğu da buradan doğar. Rotorun etrafının acele aşınmasından dolayı çoğunlukla değiştirilmesi gerekir. Genel anlamda polimerik malzemeden meydana getirilen rotor kenarları, hala aşınması güç bir madde kullanılarak üretilememiştir. Wankel motoru bulunan otomobiller, SU Spider, NSU Ro-80, Mazda R-100, Mazda RX-7(vatanımızda ender), Mazda RX-8 olarak örneklendirilebilir.
Yarı Hibrit Motor Nedir? 

Bir cevap yazın