VTi Motor Nedir? Kronik Sorunları Nedir?

PSA grubunun BMW ile ortak emekleri sonucunda üretmiş oldukları değişken subap zamanlamasına haiz motor, VTi olarak adlandırılmıştır. Herhangi bir aşırı besleme sistemi bulundurmayan bu motor, 1.0, 1.2, 1.4 ve 1.6 litre olmak suretiyle 4 değişik hacimde satışa sunulmuştur. Bu yazımızda sizlere; VTi Motor Nedir ? Kronik Sorunları Nedir ? Sorularını cevaplayacağız.
VTi Motor Nedir ?
VTi Motor Nedir?
Motorun adı, variable valf lift ve timing injection kelimelerinden türetilmiştir. Performans ve verimlilik açısından oldukça başarıya ulaşmış olan bu motor genel anlamda ufak derslik otomobillerde kullanıldı. 1.0 ve 1.2 litrelik versiyonları oldukça düşük bir tüketim değerine sahipken 1.6 litrelik versiyon ise performans açısından oldukça doygunluk edicidir.
VTi motorlar, üstüne büyük mühendislik emekleri yapılmış oldukça başarıya ulaşmış motorlardır. Sadece devletimizde bilhassa ikinci el piyasasında oldukça fazla şahıs tercih etmez Bunun en büyük sebebi ise LPG uyumudur. VTi motorlara her lpg kiti takılmaz. VTi motora bakılırsa uyumlu lpg kiti var sadece tutarları oldukça yüksek. LPG montajını iyi bir servis yapmaz ise sürücü araçtan soğur.
VTi motorun 1.6 litrelik versiyonu 120 hp güce haizdir maksimum ürettiği tork kıymeti ise 4250 rpm’de 160 Nm’dir.
VTi motorun aşırı beslemeli olmadığını belirtmiştik. Bu motorun turbo beslemeli versiyonu ise THP olarak adlandırılmıştır. 1.6 litre thp motor 156 hp ile 270 hp içinde değişik güçlerdedir. Performansı ile oldukça keyifli bir motordur.

Vti Motor Nedir ?

Kronik Sorunları Nedir ?
LPG bulunan VTi motorlu araçlarda arıza uyarısı verir. Arıza uyarısını servis siler.
Rolanti dalgalanması VTi motorlarda sık görülen arızalardandır. Genel anlamda lpg’li araçlarda rolanti dalgalıdır.
VTi motorlu araçlarda yağ eksiltmesi, VTi motora haiz vasıta sahiplerinin şikayetlerindendir.
Katalitik konvertör arızası da VTi motorlu araçlarda sık görülen arızalardandır. Katalitik konvertör değişimi ile mesele gider sadece maliyet bir fazlaca yüksektir.
Her ne kadar kronik problemler başlığı altında yazanlar ürkütücü olarak gözükse de bu motora haiz birçok vasıta bulunmaktadır. Bu biçim problemler genel anlamda bakımları zamanında yapılmayan (muntazam olmayan) araçlarda olur. 
2.El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın