Volvo Pilot Assist Sistemine Genel Bakış

Volvo Pilot Assist sistemine genel bir araştırma yöntemi uygularsak belirli vasıta güvenliği neticeleri elde edebiliriz. Ilk olarak her otomobil üreticisi daha güvenli otomobiller yapmak ister. Bu amaca ulaşmak için, otomobil üreticileri, sürücülere çarpışmalarla neticelenmesi olası durumlardan kaçınmak için en iyi şansı vermek için gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) geliştiriyor ve kullanıyorlar. Bu sistemler, sürücülerin araçlar içinde güvenli hızları ve mesafeleri korumalarına destek olan otomatik özellikler ihtiva eder.
Otomotiv güvenliğinde bir önder olarak Volvo, ADAS araştırmalarında da ön saflarda yer almıştır. Volvo, IntelliSafe Assist ve Pilot Assist dahil olmak suretiyle ADAS için birkaç ticari isme haizdir. Bu sistemler, son birkaç yılda satılan birçok Volvo modelinde sınırı olan sürücü yardımı uygular. Volvo’nun Pilot Assist, Park Assist Pilot ve öteki gelişmiş güvenlik ve rahatlık özellikleri hakkında daha çok data edinmek için okumaya devam edin.
Volvo Pilot Assist nedir?

Volvo Pilot Assist, tüm yeni Volvo’larda ya daha yüksek trim seviyelerinde standart donanım olarak ya da bir seçenek paketinde mevcut olan uyarlanabilir hız sabitleyici ve şerit takip sistemine verilen bir addır. Pilot Assist direksiyona destek olabilir ve saatte 80 km’ye kadar hızlarda trafik akışına uyum sağlayabilir.
Pilot Assist, ön camın üstüne, dikiz aynasının derhal önüne monte edilmiş bir kamera ve radar sistemi kullanır. Kamera ve radar şerit işaretlerini ve öteki araçları tespit ederek Pilot Assist sistemine (var ise) ve genel güvenlik sistemlerine data sağlar. Pilot Assist, direksiyonu bir dönemeç çevresinde tutarken doğruluğunu ve proaktif performansını çoğaltmak için Volvo’nun GPS navigasyon sistemine de entegre edilmiştir.
Uyarlanabilir Hız Kontrolü

Volvo’nun uyarlanabilir hız sabitleyici, Pilot Assist’in kalbidir. Pilot Assist sistemi, kamera ve radar sistemini kullanarak sürücünün istenen hızı ayarlamasına olanak tanır. Seyir kontrolü bu hızı aşmaz, sadece bir sonraki araca asgari bir takip mesafesini korumak için gerekirse aracı yavaşlatır. Sistem, dur-kalk dönemleri de dahil olmak suretiyle mevcut trafik hızını takip eder.

Volvo’nun sistemi öteki birçok markadan daha gelişmiştir, bundan dolayı sürücünün rahat mesafenin yanı sıra öndeki vasıta için istenen bir vakit aralığını ayarlamasına da olanak tanır. Bu, Volvo’nun hıza bağlı olarak takip mesafesini ayarlamasına olanak tanır. Bu, trafikte boşluklar oluşmasını önlemeye destek sağlar. Vakit aralığı ek olarak aşağıdaki mesafe uyarı işlevine de bağlıdır.
Pilot Yardımı Şerit Takip edeni

Pilot Assist’i hakikaten tanımlayan özellik, otomatik şerit takibidir. GPS navigasyon sisteminden gelen verilerle zenginleştirilmiş kamera ve radar sisteminin bir kombinasyonunu kullanan Volvo, aracı virajların etrafındaki şeritte ortalamak için sürücüye yumuşak direksiyon girdileri ile destek sağlar. Özelliği etkinleştirmek için Pilot Assist sistemi etken olmalıdır.
Pilot Assist’in herhangi bir Volvo’yu otonom bir araca dönüştürmediğini anımsamak önemlidir. Sürücü devamlı iki elini direksiyon simidinde ve dikkatini önündeki yolda tutmalıdır. İnsan sürücü, aracın yolundan hala mesuldür. Ek olarak Pilot Assist sistemi, açıkça görülebilen şerit işaretlerine dayanır, bundan dolayı işaretlerin aşındığı yada var olmadığı bölgeler Volvo’nun Pilot Assist’ten çıkmasına niçin olabilir.
Park Yardım Pilotu: Volvo Park Assist Pilot

Park Assist Pilot, Pilot Assist ile ilgili bir teknolojidir. Bu sistem, Volvo’nun kendisini paralel yada dikey park alanlarına park etmesini sağlar. Park Assist Pilot, Sensus Connect bilgi-eğlence sistemi vesilesiyle çalışır ve etkinleştirildiğinde, araca sığacak kadar büyük park alanlarını tarayacaktır. Uygun bir alan tespit edildiğinde sistem sürücüyü bilgilendirir.

Sistem, sürücünün paralel yada dikey park etmeyi seçmesine izin verir. Paralel park için, sürücü aracı geri vitese alır. Volvo, kendini boşluğa yönlendirmek için kendi direksiyonunu kullanacak, sadece sürücünün durmak için gene de fren pedalını kullanımı gerekiyor. Sistem, kavisli yollarda yada kaldırım düz olmadığında tasarlandığı şeklinde çalışmayabilir. Volvo, güvenli park etme sorumluluğunun hala sürücüye ilişik olduğu mevzusunda açıktır.
Standart Gelişmiş Volvo Güvenlik Sistemleri

Tüm yeni Volvo araçları, şerit tutma yardımı, yaklaşmakta olan şerit azaltma ve yoldan çıkma azaltma dahil olmak suretiyle bir takım birinci derslik güvenlik özelliği ile beraber gelir. Bu üç gelişmiş özellik yardımıyla her yeni Volvo yoldaki en güvenli araçlar içinde yerini alır.
Şeritte kalmak, sürücünün aracın şeridinin kenarına kaymasına izin verip vermediğini algılar ve Volvo’yu yavaşça merkeze geri yönlendirir. Yaklaşan şerit hafifletme işlemi benzerdir, sadece aracın şerit işaretlerini hakikaten karşıdan gelen bir aracın yoluna doğru geçtiğini tespit etmesi daha güçlüdür. Volvo tamamen asfalt yoldan çıkarsa, yoldan çıkma riskini azaltma işe yarar. Bu çoğu zaman fena havalarda olur ve ciddi yaralanmalara niçin olabilir. Volvo, istenmeyen arazi yolculuğunun önlenememesi durumunda sürücü ve ön yolcu güvenlik kemerlerini sıkarken, kendisini yine yola yönlendiriyor.

Ek Özellik: Kör Nokta ve Arka Çapraz Trafik Uyarısı

Pilot Assist ve Park Assist Pilot’u tatbik eden gelişmiş sistemlere ek olarak, Volvo, daha yüksek trim araçlarında standart donanım olarak ve temel döşemelerdeki bir seçenek paketinin parçası olarak kör nokta seyretme ve arka çapraz trafik ikazları sunar. Kör nokta seyretme, öteki araçların Volvo’nun kör noktasında sollama yada sürüş yaptığını seyretmek için aracın her iki tarafındaki radar sensörlerini kullanır. Sürücünün üstünden geçmenin güvenli olmadığı durumları bildirmek için görsel bir sinyal kullanılır.
Aynı sistem, park alanından çıkarken de yana bakar. Günümüzün daha büyük araçlarıyla, geri döndüğünüzde şeritten geçen bir aracı görmek bir çok vakit imkansızdır. Arka çapraz trafik uyarısı, birisinin ne vakit geldiğini size bildirerek park manevralarını birazcık daha azca stresli hale getirir.

Ek Özellik: Yol İşareti Detayları

Yeni bir Volvo’daki öne bakan kamera, öndeki araçları tespit etmekten daha fazlasını yapabilir. Sistem ek olarak yol işaretlerini okuyabilir ve Volvo’nun bu donanıma haiz olması durumunda aracın sürücü data ekranı yada baş üstü ekranı üstündeki hız sınırları şeklinde mühim detayları görüntüleyebilir.
Sadece sistem devamlı muhteşem değildir. Örtülü yada nefes işaretler doğru şekilde tanınmayabilir. İşaretin konumuna bağlı olarak, sistem devamlı keskin virajlardaki işaretleri okuyamaz. Volvo, aracın yasal ve güvenli kullanımından devamlı insan sürücünün görevli bulunduğunu vurgulamaktadır.

Ek Özellik: Volvo City Safety

Volvo City Safety, sürücüyü ve yolcuları güvende tutmanın yanı sıra vasıta dışındaki insanları da korumak için tasarlandı. Volvo başka bir araca yaklaşıyorsa ve bir çarpışma olasılığı var ise, sistem ilkin sürücüyü frene basması için uyarır. Sürücü fren yapmazsa, Volvo otomatikman duracaktır. Sistem, Volvo’yu düşük hızlarda durdurabilir yada hasarı azaltmak için hızları azaltabilir.
Yeni Volvo’lar bununla birlikte aracın zamanında duramazsa bir engelin etrafından dönmesine müsaade eden direksiyon desteği de sunuyor. Volvo City Safety, geceleri bile öteki araçları, bisiklet sürücülerini, yayaları ve büyük hayvanları tespit edebilir. Şehirde Güvenlik, bir Volvo’nun temel güvenlik özelliklerinden biridir.
Ek Özellik: Arkadan Çarpışma Uyarısı

Volvo’nun güvenlik mevzusunda önder olduğu bir başka alan da arkadan çarpışma ikazları. Arkaya bakan radarı kullanarak – başka bir vasıta arkadan yaklaşıyorsa ve Volvo bir çarpışmanın ihtimaller içinde bulunduğunu belirlerse – Volvo, çekince ışıklarını yakarak yaklaşan sürücüyü uyaracaktır.
Karşıdan gelen vasıta fren yapmazsa, Volvo sürücü ve ön yolcu güvenlik kemerlerini sıkacak ve ikincil bir çarpışmayı önlemeye destek olmak için aracın frenlerini etkinleştirecek. Bu eylemler, çarpışmadan kaçınılamadığında bile yaralanma olasılığını azaltmaya destek sağlar.
Volvo Pilot Assist Niçin Mühim?

Seneler ilkin, Volvo iddialı bir hedefi dile getirdi: araçlarını kullanırken asla kimsenin ölmemesi yada ciddi şekilde yaralanmaması. Pilot Assist ve City Safety şeklinde özellikler, Volvo’nun bu imgesel gerçeğe birazcık daha yaklaştırmak için geliştirdiği hızla gelişen teknolojinin bir parçasıdır.
Pilot Assist, Volvo’nun sistemi ilk kez üretime soktuğundan bu yana birkaç nesil süresince geliştirildi ve zaman içinde gelişmeye devam edecek. Volvo’nun güvenlik özelliklerini kendiniz deneyimlemek için bir Volvo bayisini ziyaret edin ve bir tanıtım isteyin.

Volvo Fiyat Teklifi Al
İkinci El Volvo İlanları

Bir cevap yazın