Volkswagen’den Ortalama 500 Milyon Dolarlık Yatırım

Aylardır tüm firmalar, yatırım hamlelerini birer birer açıklamaya devam ediyor. Yatırım hamlelerini açıklayan şirketlerden birisi de Volkswagen otomotiv şirketi oldu. Volkswagen’den ortalama 500 milyon dolarlık yatırım hamlesi geldi. Bu yatırımın firmanın üstünde çalmış olduğu yeni ID.3 ve önümüzdeki senelerde satışa çıkacak SUV modelleri açısından alındığı düşünülmektedir.
Geçtiğimiz günlerde Volkswagen’in yeni elektrikli ve fütüristik modeli ID.3 hakkında detaylar ortaya çıkmıştı. Şimdi de Volkswagen şirketi bu aracın makyajlı bir varyasyonu üstünde emekler yapıyor. Donanım ve yazılım alanlarında oldukça büyük güncellemeler geleceği konuşulan bu model haricinde bir yatırım hamlesi daha mevcut. Volkswagen Wolfsburg’ta bulunan fabrikasına oldukça çok bir bütçe ayırıyor.
Wolfsburg Fabrikasına Dev Yatırım!

Firmanın ana üretim merkezlerinden olan Wolfsburg’daki fabrikasına Volkswagen’den 500 milyon dolarlık yatırım hamlesi geldi. Meydana getirilen açıklamaya nazaran şirket 2025 senesinde bu fabrikaya 485 milyon dolar bir yatırım meydana getirecek. ID.3 modeli şu anda kısmı üretim olarak adlandırılsa da bu yatırım hamlesiyle birlikte seri üretime geçecek. Bu sayede 2023’ten itibaren yollarda olacak.
Yatırım Hamlesiyle Birlikte Tamamen Yeni Bir SUV

Meydana getirilen ortalama 500 milyon dolarlık yatırım hamlesi sonrasında Volkswagen otomotiv şirketi yeni bir SUV modelin geleceğini de deklare etti. Ek olarak meydana getirilen yeni basın açıklamasında bu SUV modelin geleceğinden bahsedildi. Söz edilen vasıta, firmanın ana yatırımını yapmış olduğu Wolfsburg fabrikasında üretilmesi söz mevzusu oldu. Ek olarak MEB platformunun MEB+ olarak güncellenen versiyonundan faydalanacak.
Volkswagen CEO’su Thomas Schafer “Dünya’da SUV segmentindeki en popüler araçlardan birisi Tiguan modelimizdir. Yeni çıkacak model ise ID.4 ve ID.5 modellerimizi tamamlayacak bir model olacak. Bu yeni SUV yardımıyla pazardaki vasıta seçeneklerimizi genişleterek kullanıcılara daha çok seçenek imkanı sunmayı amaçlıyoruz” dedi.
Volkswagen’in MEB ve MEB+ Mimarisi  

Volkswagen’den 500 milyon dolarlık yatırım hamlesi geldiğinden bahsetmiştik. İşte Volkswagen’in yatırımlarının en büyük sebebi MEB ve MEB+ mimarisidir. Bu mimari temelinde elektrikli araçların tek bir şarjla oldukça daha uzun menziller kat edebilmesi amaçlanıyor. Böylece emekler neticesinde Volkswagen’in elektrikli araçları 700 kilometreye kadar çıkan menzil kapasitesi sunması umut ediliyor. Gelecekte sunulacak bu pil teknolojisi Volkswagen şirketinin Salzgitter fabrikasında üretilecek.
Sıfır Kilometre Volkswagen Modelleri

Bir cevap yazın