Volkswagen, Porsche’yi Halka Arz Edecek!

Volkswagen Grubu’nun sahibi olduğu Alman otomobil üreticisi , geçtiğimiz gün Porsche hisselerinin halka arz edileceğini deklare etti. Firmanın yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa hisselerin yüzde 25‘i Frankfurt Menkul Kıymetler Borsasına listelemek için ilk halka arz edilecek. Volkswagen Grubu’nun elektrifikasyona geçişinin bir adımı olacak hisse işlemi, Eylül ayı sonu ya da Ekim ayı başlangıcında başlamış olacak.
Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası Tarihinin En Büyük Girişimi Olabilir!
 

Volkswagen Grubu‘nun bir kolu olan Porsche’nin Yönetim Kurulu, markanın hakla arz etme mevzusunda bir sonraki adıma geçtiklerini deklare etti. Hemen hemen kati olarak açıklanmasa da, eğer hisselere ilginin yoğun olmadığı düşünürlerse, sonucu geri alabilecekler. Fakat bazı uzmanlara bakılırsa dünyanın en büyük fonlarından biri olabileceği düşünülüyor. Hatta Reuters adındaki bir haber sitesine bakılırsa 124 milyar dolar civarında bir kıymet tahmin ediliyor.
Piyasaların zayıfladığı bugünlerde, Porsche’nin halka arzının Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası tarihinin en büyük girişimi olabilir. Ek olarak dünya ekonomisinin döndüğü Katar Yatırım Otoritesi şimdiden yüzde 4,99 hisse satın alacağını belirtti. Arz edilecek hisseler, Porsche’nin kurucusu Piech ve Porsche ailelerinden verilecek.
Volkswagen Grubu, 2024 Yılına Kadar ‘Mission T’ Stratejisiyle Tesla’yı Sollayacak
 

Volkswagen Grubu’nun finans direktörü Arno Antlitz‘in açıklamasına bakılırsa; Hisse satışlarından sağlanacak kâr ile beraber elektrikli vasıta üretmine ağırlık verilecek. Sağlanan fonlar yeni elektrikli araçların geliştirilmesinde ve üretilmesinde kullanılacak. Böylece elektrikli otomobil üretiminde daha önde olan Çinli ve Amerikalı şirketleri yakalayabilecekler. Şirkete bakılırsa meydana getirilen yatırımlarla ve çalışmalarla beraber 2024’de Tesla’yı ‘Mission T’ stratejisiyle sollayabilecek. Hatta Volkswagen Grubu’nun 2028’e kadar grubun değişik markalarına ilişik 70 tane model ile karşımıza çıkacak.

Ek olarak Antlitz mevzuyla ilgili, “Bu karar Volkswagen grubu için mühim bir unsur, bilhassa ihtimaller içinde gelirler bizlere elektrifikasyon dönüşümünü daha da hızlandırmak için daha çok esneklik sağlayacak.” şeklinde konuştu.
Porsche’nin Uzun Vadeli Planı Ne?

 

Porsche’nin şuan ki finansal durumunu incelediğimizde ise yüzde 17-18 arası bir satış getirisi umut ediliyor. Uzun vadeli hedefte ise bu sayıların yüzde 20’lere çıkarmak var. Bu yüzdeler ise şirket kârının net satışlara bölünmesiyle elde ediliyor. Bu sayede ne kadar verimli bulunduğunu öğrenebiliyoruz. Ek olarak 2030 yılına kadar satılan araçların yüzde 80’inin elektrikli olması hedefleniyor.

Trink Sat!
Arabam Kaç Para?

Bir cevap yazın