Volan Nedir? Ne İşe Yarar? – Volan Arızası {Nasıl} Anlaşılır?

volan nedir ne ise yarar volan arizasi nasil anlasilir 63df31de06cc4

Volan Nedir? Ne İşe Yarar?

Volan dişlisi vasıtasıyla motorun ilk hareketini veren parçanın adı ”Volan”dir. Volan’ın motora ilk haraketi vermesi haricinde debriyaja şu demek oluyor ki kavramayada yataklık yapar. Ek olarak krank milininde dengeli çaışmasını elde eden parçadır.

Tek silindirli bir motorun büyük çapta bir volana ihtiyacı olur. Silindir sayısı arttıkça volan çapı, dolayısıyla volan küçülmekte ve hafiflemektedir.

Volan, font yada çelik fonttan yapılmış olup iki parçadan oluşmaktadır.

Volan Dişlisi
Volan Gövdesi (Çember kısmı)

Volan Arızaları Nedir?

Volan dengesizliği

Bu arıza volanın ağırlık noktasının kendi ekseni çevresinde bulunmamasından doğar. Dengesizlik motorun güç değişikliklerinde sallantıdan gürültüye niçin olur.

Volan Dengesizlik Kontrolü {Nasıl} yapılır?

Volan ya tornaya bağlanır yada volana geçirilen bir eksen yataklarına oturtularak elle hızlıca çevirilir. Bu esnada ağır olan taraf aşağıya gelecektir. Bu nokta tebeşirle işaretlendiktan sonrasında volan gene çevirilir. Aynı nokta daima aşağıya gelirse volanda dengesizlik var anlamına gelir.

Volan Dengesizlik Arızasanın Giderilmesi

Arızayı gidermek için dengesizliğe sebep olan ağırlığın miktarını bilmek gerekir. Çevrildiğinde aşağıya gelen taraf karşısına denge tesis edilinceye kadar balmumu yada demir parçacıkları yapıştırılır. Sonrasında bu parçalar alınır ve duyarlı bir terazide ağırlık miktarı ölçülür. Bundan sonrasında ise makkapla ağır gelen tarafta delik açmak suratiyle denge sağlanır.

Volanla krank milinin birleştiği terde bozukluk

Volanın anamiline bağlandığı yüzde bozukluk var ise bu yüzler iyice tesviye edilerek birbirine her noktada güzelce temas etmelidir.

Volanın bağlantı civataları ve bağlantı yuvalarında bozukluk

Bu arıza civataların yenisiyle değiştirilmesi suretiyle çözülür. 

Volan kaçırması

Volan Dişlisi {Nasıl} Değiştirilir?

Uzun vakit kullanma sonucu, volan dişlisi eskir, aşınır yada dişlerinden birkaçı kırılabilir. Bu durumda volan dişlisinin yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Volan dişlisi, volana kaynakla bağlanmamışsa bir zımba ve çekiç vasıtasıyla volan dişlisi volan gövdesinden kolayca sökülebilir.

Volan dişlisi söküldükten sonrasında volandaki dişli yuvası güzelce temizlenmelidir. Volan dişli çapı takılacağı volan beden çapından averaj 0.2 mm daha küçüktür. Buna dişlinin sıkma oranı denir.  Bu durumda volan dişlisinin volan gövdesine takılmasına olanak yoktur. Bu durumda gövdeye takılacak dişli 250 dereceyi geçmeyen bir sıcaklıkta ısıtıldıktan sonrasında volana takılabilir.

Volanda aşağıdaki durumların gerçekleşmesi durumunda Volanın yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Volanın debriyaj tarafındaki yüzünğn yanmış yada oyulmuş olması
Volanın sürtünme yüzünün fazla çizilmiş, aşınmış yada çatlamış olması
Volanın eğrilmiş olması
Volanın çatlak olması
Volan dişlisinde kırılmış diş bulunması
Volan dişlisinde aşınmış diş bulunması

Volan Arıza Emareleri Nedir?

Aracınızı çalıştırmak için marş yaptığınızda yada stop ederken ses gelebilir.
Otomobilinizi sürerken debriyajdan ayağınızı çektiğinizde ses olabilir.
Kalkışlarda arabanın titremesi yada debriyajın itremesi

Volan Arızasıyla ilgili sorularınız var ise mevzu altı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. En kısa zamanda dönüş sağlayacağız.

Bir cevap yazın