Vinfast Elektrikli Otomobil Şarj Anlayışını Değiştirmeye Geliyor

VinFast elektrikli otomobil şarj anlayışın değiştirebilmek için kolları sıvadı. Vietnamlı otomobil üreticisi olan VinFast, New York Internasyonal Otomobil Fuarı’nda yeni sürdürülebilirlik hedeflerini deklare etti. ABD pazarında satmayı hedeflediği iki elektrikli SUV için pil abonelikleri olacağını söyleyen marka, abonelik fiyatlarını da deklare etti.

Yakın vakit içinde Şimal Carolina’da fabrikasını kurmaya hazırlanan şirket 2 milyar dolar da yatırım yapmış oldu. Electrify America ile de ortaklı içine girecek olan otomobil üreticisi, müşterilerine süratli şarj vaadinde bulunuyor. Üstelik Vinfast ulusal bir elektrikli otomobil ağına erişimi de sağlamayı amaçlıyor.
Vinfast Elektrikli Otomobil Pil Abonelikleri
VinFast öteki tüm elektrikli vasıta üreticilerinden ayrılan bir özelliğe haiz. O da Vinfast otomobillerinin pil maliyeti içermemesi. Doğrusu artık Vinfast elektrikli otomobil pil kiralama modeli ile araçlar pil ekibi fiyata dahil olmadan satışa sunulacak. Böylece Vinfast elektrikli otomobillerine haiz olan kullananların şarj deneyimleri farklılaşmış olacak. Artık kullanıcılar aylık ücret ödenen abonelikler ile uzun soluklu piller kullanacaklar. Otomobil üreticisi yapmış olduğu basın açıklamasında, akü fiyatını otomobillerinin fiyatından ayıracağını açıkladı. Böylece akü ile ilgili tüm riskleri üstüne almış olacak. Ek olarak rakiplerinden daha düşük fiyatlı otomobiller satmış olacak. Üstelik pil ömrü mevzusunda da ayrıcalıklar içeriyor. VinFast yakın vakit içinde tüm bakım ve onarım maliyetlerini kapsayacak olan bir pil vasıta sunmayı hedefliyor. Böylelikle uzun soluklu pil garantisi vaat ederken kapasite  %70’in altına düştüğünde de pili ücretsiz bir şekilde değiştirecek. Tüm bu akü abonelik politikaları yardımıyla elektrikli araçlara geçişi kolay kılmayı hedefliyor. Ek olarak düşük maliyet ile de VinFast daha geniş kitlelere hitap etmek istiyor.

Değişebilir Pil ile Uzun Ömürlü Elektrikli Araçlar
Daha ilkin Tayvanlı şirket Gogoro, pilin şarj olmasını beklemek yerine pil değiştirmeyi öne sürmüştü. Böylece piller işlevsiz hale ulaştığında tüm arabayı değişiklik yapmak yerine basitçe pil değişebilecek. Bu sayede de araçlar daha uzun ömürlü olacaklar. Üstelik Vinfast, elektrikli otomobiller için bu yeniliği daha yaygın hale getirmeyi amaçlıyor. Vinfast elektrikli otomobil pil abonelik modeli ile akünün mülkiyetinin de vasıta sahibi ile şirket içinde paylaşılacağını söylüyor. Böylelikle elektrikli otomobil kullanım şekillerinin de değişeceği muhakkak. Vinfast bu mevzuda öncü olmak istiyor. Zaman içinde ne kadar pil abonelikleri mevzusunda ne kadar başarı göstermiş bulunduğunu hep beraber göreceğiz.
Son olarak, VinFast bununla beraber Open Sea’de de NFT alışverişini etkin hale getirdi. Böylelikle küresel bir rezervasyon sistemi amaçlayan şirket, bunun için blok zincir teknolojisini kullanmakta emin. Bu yüzden müşteriler rezervasyon yaptırmak için bir NFT alacaklar. Bu onlara fizyolojik dünyada bir Vinfast üyeliği getirecek.
Elektrikli Vasıta Modelleri
Sıfır KM Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın