Vasıta Klimasının Zararları Nedir?

vasita klimasinin zararlari nedir 63288b995ed5b

Sıcak havalarda kurtarıcımız olan vasıta klimasının zararlarını biliyor muydunuz? Yaz aylarının gelmesi ve hava sıcaklıklarının yükselmesi ile beraber sürücülerin kurtarıcısı vasıta klimaları benzer biçimde gözüküyor. Fakat sıcak havalarda bir nebze olsun serinlemek için kullandığımız vasıta klimaları fena sonuçlar doğurabiliyor. Bilgisizce kullanılan vasıta klimalarının sürücülerde ve yolcularda hastalıklara yol açma olasılıkları bulunmakta.  Bu yazımızla birlikte siz kıymetli okuyucularımızı vasıta klimasının zararları ve kullanımı hakkında bilinçlendirmek istiyoruz.
Vasıta Klimasının Zararları Tahmin Edilemez
Sıcak yaz günlerinde ani hava değişimleri vücudumuzun direncini düşürür. Bu durum viral enfeksiyonların görülme olasılığını oldukça arttırır. Bilhassa vasıta klimalarımızda bilmediğimiz zararı olan bakteriler birikebilirler. Bu birikme sonucunda vasıta klimasını ilk çalıştırdığımızda bu bakteriler havaya saçılırlar ve enfeksiyona niçin olabilirler. Bu enfeksiyonlar zatürre yada çeşitli hastalıklara yol açabilirler. Ek olarak vasıta klimasının bilinçsiz kullanımı çocuklar ve yaşlılar üstünde daha büyük tehlikeler yaratmaktadır. Zira bu gruba dahil insanların genel olarak vücut dirençleri düşüktür ve havaya saçılan bakteriler daha süratli bir halde tesir edebilirler.
Şimdi sizlerle vasıta klimasının zararları hakkında madde madde ilerlemek istiyoruz.

1- Lejyoner Hastalığı
Hastalığa “Legionella pneumophila” bakterisi niçin olmaktadır. Bu bakteriler akciğere yerleşirler ve bunun sonucunda zatürreye yol açabilirler. Klimaların bakterilerle ilişkisi ise nemli ortama haiz olmalarından meydana gelmektedir. Nemli ortam yardımıyla bu bakteriler vasıta klimanızın içine yerleşebilirler ve orada çoğalabilirler. Bundan dolayı vasıta klimalarınızın filtrelerinin tertipli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Öteki taraftan ise filtrelerin orijinal parça olması da ehemmiyet arz etmektedir.
2- Kas Ağrıları ve Tutulmalar
Aşırı sıcak havaları yaşadığımız yaz günlerinde terlediğimizden dolayı kaslarımız gevşemektedir. Bu durumda iken araca bindiğimizde ve klimamızı çalıştırdığımızda ansızın gelecek olan soğuk hava dalgası vücudumuzda şiddetli kas ağrılarına ve tutulmalara niçin olabilirler. Ek olarak bunlara ek olarak vasıta klimalarımızın direkt olarak yüzümüze vurmasının değişik tatsız neticeleri da olabilir. Bu tarz şeyleri ise hapşırma, geniz akıntısı, gözlerde sulanma-yaşarma, kuru öksürük olarak sayabiliriz. Bu sebepten dolayı vasıta klimalarımızın direk olarak yüzümüze yada bedenimize üfleyecek şekilde ayarlanmaması gerekmektedir.
3- Vasıta Kliması Yüz Felcine Niçin Olabilir
Vasıta klimasının kullanımı esnasında direkt olarak yüzümüze ayarlanmasının bahsettiğimiz neticelerinden değişik olarak başka fena neticeleri da olabilmektedir. Bu tip kullanım, göz ve beyin iltihabı, bademcik iltihabı ve bazı kas hastalıklarına da sebep olabilir. Ek olarak oldukça nadiren de olsa yüze oldukça fazla temas eden vasıta kliması yüz felcine de yol açabilir.
4- Aracınızda Oluşacak Benzen Birikimi
Aracımızı park edip bıraktığımızda, aracımızın içinde benzen birikimi gerçekleşebilir. Benzen, kansere neden olan zehirli bir maddedir. Camları kapalı bir halde gölgede park edilen bir araçta günde 400-800 mg seviyesinde benzen birikebilir. Fakat aracınızı 16 dereceden yüksek bir hava sıcaklığında güneşe koyduysanız, kabinde biriken benzen miktarı 2000 ila 4000 miligrama kadar yükselebilir. Bu düzey ise insan vücudunun zarar görmeyeceği seviyenin tam olarak 40 katıdır. Bunun sonucunda camları kapalı bir halde otomobile binen ve klimayı çalıştıran kişiler benzen solumaya başlarlar. Bu toksin ise böbrekleri, kemik dokusunu ve karaciğeri oldukça fena etkilemektedir. Benzenin vücuttan atılımı ise oldukça yavaş ve zor olsa gerek. Bu sebepten dolayı araca ilk bindiğimizde ne olursa olsun aracın içerisini havalandırmamız gerekmektedir.

Vasıta Klimasının Zararlarından {Nasıl} Korunabiliriz

Araca ilk bindiğinizde ne olursa olsun aracınızı minimum 2-3 dakika havalandırın. Bu, aracın içinde biriken benzenli havayı temizlemenizi elde edecektir.
Aracın klimasının derecesini oldukça düşürmeyin. Ortamın soğutması ani değil tutarlı gerçekleşmelidir. Ortamda ansızın soğutma yaparsınız tutulma benzer biçimde neticelerle karşılaşabilirsiniz.
Aracınızın klima filtrelerinin tertipli olarak temizlenmesini yada değişimini sağlayın. Bu sayede vasıta klimanızda biriken toz, kir yada bakterilerle temas etmekten kurtulabilirsiniz.
Ek olarak değişimlerde orijinal ve kaliteli parçalar satın alın.
Klimadan gelen havayı direkt yüzünüze yada vücudunuza yönlendirmeyin. Bu sayede klimanın sebep olabileceği birçok rahatsızlığın önüne geçmiş olmuş olursunuz.
Klimanızı çalıştırırken aracınızın camlarını ne olursa olsun azca da olsa açık bırakın. Zira klima aracın içinde bulunan havayı kurutmaktadır. Bu da solunum yollarımıza zarar vermektedir. Klimayı kullanırken camlarınızı azca da olsa açık bırakırsanız içerideki hava kurumayacaktır.

Bu benzer biçimde önlemlerle vasıta klimasının zararlarından kendinizi ve yolcularınızı korumanız mümkün olacaktır. Unutmayalım ki sağlığımız her şeyden öncelikli olmalıdır. Ek olarak otomobilde klima kullanırken meydana getirilen hataları daha detaylı bir halde öğrenmek için sizleri bekliyoruz.

Bir cevap yazın