Vasıta Finansman Şirketleri Nedir ve {Nasıl} Çalışır?

Sıfır vasıta almak isteyen bir çok şahıs finansman şirketleri ve sağladıkları kredi imkanlarını araştırmıştır. Peki Vasıta finansman şirketleri {nasıl} çalışıyor ve bankalardan farkları nedir?
Vasıta Finansman Şirketleri Nedir?

Finansal Kurumsal Birliği’nin tanımına nazaran finansman şirketleri, her türlü mal ve hizmet alımı amacıyla gerçek ve tüzel kişilere finansman elde eden kredi kuruluşlarıdır. Doğrusu vasıta finansman şirketleri resmi olarak vasıta alan kişilerin direkt satıcıya kredilendirilir ve kredi geri ödemeleri banka kanalıyla finansman şirketlere yapılır. Ek olarak mevzuatlar gereği kredilendirdikleri vasıta üstüne yazılı bir sözleşme yapmaktadır.
Vasıta Finansman Şirketleri {Nasıl} Çalışır?
Finansman şirketleri, anlaşmalı olduğu satıcının vasıta kredisi başvurusunu alan kişi için gerçekleştiriyor. Eğer müşterinin kredi başvurusu finansman şirket tarafınca onaylanırsa, meblağ direkt satıcıya ödenir. Kredinin ödemesi ise alan kişi tarafınca banka vesilesiyle ödenir.

Finansman Şirketleri Ne Tür Hizmetler Sunuyor?

Taşıt kredisi çekme,
Konut kredisi çekme,
İpotek teminatlı bireysel kredisi çekme,
Dayanıklı tüketim malları ve hizmet sektörü kredileri
Yığın finansmanı kredisi çekme.

Finansman Şirketlerinin Bankalardan Farkları Nedir?

Bu şirketleri bankalardan ayıran en mühim farkı vasıta alımı sonrasında ticareti finanse etmek zorundadır. Doğrusu tüketici kredisi benzeri fakat aracın faturası ibraz edilmelidir. Ek olarak finansman şirketlerinin bankalar benzer biçimde mevduat toplama yetkisi yoktur. Özet olarak bankalar kullanılacak olan kredi miktarını müşterinin hesabına aktarırken, finansman şirketleri kredi tutarını satıcı firmanın hesabına aktarmaktadır.
Vasıta Finansman Şirketleri Hangileridir?
Türkiye’de toplamda 19 tane finansman şirketi bulunurken bunlardan 9 adedi vasıta finansman şirketidir.

Finansman Şirket
Finansman Sağlamış olduğu Vasıta Markası

Volkswagen Doğuş Finansman A.Ş
Volkswagen, Audi, SEAT, Skoda, Porsche, Bentley, Lamborghini, Bugatti, Ducati, Scania ve MAN

VFS Finansman A.Ş.
Volvo

Tırsan Finansman A.Ş.
Tırsan

ALJ Finansman A.Ş.
Toyota ve Lexus

Koç Finans ve Koç Fiat Kredi Finansman A.Ş.
Fiat, Ford, Nissan, Honda ve Kia

Mercedes Finansman Türk A.Ş.
Mercedes

Mercedes-Benz Kamyon Finansman A.Ş.
Mercedes-Benz Kamyon

Orfin Finansman A.Ş.
Renault

Niçin Vasıta Finansman Şirketleri Tercih Ediliyor?

Bilhassa taşıt kredilerinde uzmanlaşan çalışanları ile banka ve öteki finans kuruluşlarından satış mevzusunda esnek çözümler üretmektedir. Mesela yalnızca müşterileri değil, ekonomik krizlerde ve sektördeki daralmalarda işbirlikleri ile otomotiv sektörünü destek sunar ve kalkındırır. Ek olarak finansman şirketleri müşterilere direkt finansman hizmeti sunarak otomotiv şirketlerinin üstündeki finansman yoğunluğunu hafifleterek firmaların üretime ya da satışa odaklanmalarını sağlar.
HangiKredi.com

Bir cevap yazın