Türkiye’nin İlk Yerli Tasarım Lokomotif Motoru

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü’nde (RUTE), “160 Serisi Örneksiz Motor Ailesi Lansmanı“nı düzenlendi. Bu organizasyona Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ta katılım gösterdi. Varank, kamuoyunu yeni bilgilerle aydınlattı. Raylı sistemlerde kullanıcı olmaktan ziyade geliştirilen teknolojiyi ihraç eden bir noktayı hedeflediklerini dile getirdi. Ek olarak Türkiye’nin ilk yerli tasarım lokomotif motoru “Örneksiz Motor”dan da bahsetti.
Örneksiz Motor
Varank, konuşmasında ilk yerli tasarım lokomotif motoru olan “Örneksiz Motor” hakkında bilgiler verdi. Ek olarak Ford Otosan, Hyundai, BMC ve Uzak Doğu’da bulunan bir ülkenin ulusal otomobil projesinin testlerinin iki yıl ilkin kurulan “Motor Mükemmeliyet Merkezi”nde yaptığını belirtti. Bununla birlikte devletimizde meydana getirilen AR-GE emekleri yardımıyla mühim bir noktaya gelindiğini söylemiş oldu. Sözlerine şu şekilde devam etti; “Bugün tanıtımını yaptığımız Örneksiz Motor, devletimizde sıfırdan tasarlanan ve üretilen, bununla birlikte lisans hakları da yüzde 100 ülkemize ilişik olan ilk ve tek lokomotif motoru hususi durumunu taşıyor. Burada üretilen motorun yüzde 100`ü burada geliştirildi, parçalarının yüzde 90`ı devletimizde üretildi. Tam 3 bin 600 değişik parçası bulunuyor.”

Yerli tasarım lokomotif motoru; 8,12 ya da 16 silindirli olarak 2.700 beygire değin 3 çeşit konfigürasyonda üretilebiliyor. Bununla birlikte seri üretiminin gerçekleştirilmesi ve yayınlaştırılması ise Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş. (TÜRASAŞ) tarafınca olacak.
“Örneksiz Motor” Lokomotifler Dışındaki Araçlara da Güç Veriyor
Örneksiz Motorlar lokomotifler haricinde jeneratörlere, iş makinelerine bununla birlikte kara ve deniz araçlarına güç verebiliyor. Ek olarak Varank mevzuya ilişkin olarak “Ülkemizdeki motor sanayisinin gelişiminde mihenk taşı olan Örneksiz Motor, hem kendi sınıfına hem de TCDD’nin envanterindeki lokomotif motorlarına nazaran daha uygun maliyetli, daha azca yakıt tüketen, daha performanslı, daha verimli ve daha çevreci tasarıma haiz” dedi.

Örneksiz Motor’un hidrojenle kullanılması mevzusunda ise; “Buna içten yanmalı dizel motor gözüyle bakmamamız lazım. Arkadaşlarımız, aynı motor tasarımının hidrojenle kullanılması için şimdiden çalışmalara başlamış durumda. Biz bu motoru, hidrojenle de çalışır hale oldukca kolay şekilde getirebiliriz. Şu anda piyasada ticari olarak satılan hidrojen motoru yok. Türkiye burada öncü ülkelerden biri haline gelebilir. Bu da stratejik olarak yaptığımız işin ne kadar üstün bulunduğunu gösteriyor” dedi.

Kaynak-1
Kaynak-2

TOGG: Türkiye’nin Ulusal Otomobil Markası
Devrim: Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili

Bir cevap yazın