TÜBİTAK Projesi Yerli Hyperloop Geliyor!

TÜBİTAK projesi kapsamında yerli hyperloop çalışmalarına başladı. Yeni nesil ulaşım çözümlerinden birisi olan hyperloop teknolojisi için TÜBİTAK bir yarışma düzenlemeye karar verdi. Buna bakılırsa geleceğin toplu ulaşım şekli olması beklenen teknoloji için gençler projeler üretmeye başladı bile. TÜBİTAK’ın Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü birimi TÜBİTAK RUTE tarafınca düzenlenen yarışma kapsamında en uygulanması mümkün proje için emekler gerçekleşiyor.
Hyperloop teknolojisi vakumlu tüpler içinde ultra süratli bir ulaşım sunmayı vaat ediyor. Bugüne dek ABD ve Çin başta olmak suretiyle birçok ülkede testler başladı bile. Bu emekler içinde Elon Musk’ın kurduğu “The Boring Company” tarafınca gerçekleştirilenler adından söz ettirmeyi başarıyor. TÜBİTAK RUTE ise dünyada oldukça popüler olan bu ulaşım çözümü için Türkiye’de bir ilke imza atıyor. İlk Hyperloop Geliştirme Yarışması’nı TEKNOFEST desteğiyle düzenleyen kuruma TCDD de destek oluyor.
TÜBİTAK Yeni Proje İçin 178 Metrelik Tünel Hazırladı

Hyperloop Geliştirme Yarışması kapsamında 178 metrelik bir tünel hazırlandı. Bu tünelde yarışmacılar en yüksek hıza en güvenilir şekilde ulaşmaya çalışacaklar. Tünel her türlü kurulum, komünikasyon altyapısı ve ölçüm sistemleri için hazır halde. Ek olarak manyetik levitasyon hareketi için lüzumlu altyapı da mevcut.
Yerli Hyperloop İçin Takımlar Birbirleriyle Yarışıyor

TÜBİTAK projesi dahilinde yerli Hyperloop geliştirmek için 57 takımın başvurusunu aldı. Sadece bu takımlardan yalnızca 16 tanesi finale kalmayı başardı. Bu takımların her birine ise 25 bin TL değerinde bütçe aktarımı gerçekleşti. Şu anda TÜBİTAK RUTE Gebze yerleşkesinde birbirleriyle yarışıyorlar. Kazanan takımlar ödülleri ile 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde TEKNOFEST Samsun etkinliğinde kavuşacaklar.
Yarışmacıların değerlendirme süreçleri 500 puan üstünden gerçekleşecek. “Gelişme Raporu”, “Teknik Tasarım Raporu”, “Yarış Öncesi Kontroller” ve “Yarış Değerlendirmesi” benzer biçimde başlıklar altında puan toplayacaklar. Böylece hepsinin toplamında en fazlaca puan alan ekip kazanmış olacak. Netice olarak birinci olan ekip 50 bin TL, ikinci olan ekip ise 40 bin TL kazanacak. Ek olarak üçüncü olan ekip da 30 bin TL değerinde bir ödüle kavuşacak. Ek olarak yarışmada 120 km/h hızı güvenle geçen birinci ekip için sürprizler mevcut. Internasyonal bir yarışmaya iştirak etmesi durumunda tüm yol harcamaları karşılanacak.
Sıfır KM Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın