Trafik Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Trafik Sigortası, trafikteki tüm vasıta sahiplerinin mecburi olarak yaptırması ihtiyaç duyulan bir sigorta çeşididir. Devlet, tüm motorlu vasıta sahiplerinin yaptırmasını mecburi meblağ. Ihtimaller içinde kaza durumlarında karşı taraftaki aracın ve üçüncü şahısların zararlarına karşı sigorta sahibini koruma altına alır. Sigorta sahibi suçlu olsa bile karşı tarafın harcamaları sigorta tarafınca ödenir. Günümüzde artan onarım maliyetleri düşünüldüğünde mecburi trafik sigortası oldukça avantajlıdır. 
Mecburi Trafik Sigortası Nedir?

Devlet tarafınca mecburi tutulduğu için yasal yükümlülükler içerisindedir. Sigortayı; otomobil, motosiklet ve öteki kara yolları araçları yaptırmak zorundadır. Kent içi ve şehirler arası yolculuklar esnasında oluşabilecek kazalar poliçenin kapsamına girer. Ek olarak bu sigortayı belirtilen süre içinde sürücüler yaptırmalıdır. Aksi durumda sürücülere belirli yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlar aracın trafikten menedilmesine kadar gidebilir. Bununla beraber primler; aracın kayıtlı olduğu il, aracın sınıfı benzer biçimde etkenlere göre farklılık gösterir.
Ne İşe Yarar?
Vasıta başına bazı kazalar gelebilir. Bu sigorta ise kaza zamanında karşı tarafa verilen zararları karşılıyor. Bu durumda trafik sigortası kaza vakalarında karşı taraftaki araçlara ve üçüncü şahıslara verilen zararların maddi yükümlülüğünü karşılar.
Yaptırmak Mecburi Mu? 
Trafik sigortası yaptırmak yasal zorunluluktur. Devlet tarafınca belirlenen bu zorunluluk trafiğe çıkacak tüm vasıta sahiplerini kapsamaktadır. Sigortası olmayan araçların trafiğe çıkması suçtur. Son günlerde trafik denetlemelerinde bu mevzuyla ilgili kontroller arttırılmıştır. Sigortası olmayan araçlar güvenlik tarafınca trafikten çekilir ve sahibine ciddi oranda trafik cezası uygulanır. 
Boşuna ceza yememek ve başınıza gelebilecek kazalarda büyük maddi kayıplar yaşamamak için aracınızı aldığınız andan itibaren sigortanızı yaptırmalısınız. Ek olarak poliçe yenileme tarihlerini unutmamanız gerekiyor. İhmal edilen trafik sigortası asla beklemediğiniz anda oldukca büyük problemler yaratabilir. Hem de bazı sigorta şirketleri tarafınca trafik sigortası poliçenizin yenilenme zamanı yaklaştığında şirket tarafınca uyarılıyorsunuz.
Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir? 

Trafik sigortası ve kasko çoğunlukla birbirleri ile karıştırılmaktadır. Sadece mecburi sigorta ve kasko birbirinden tamamen farklıdır. Mecburi sigorta ihtimaller içinde kaza durumlarında karşı tarafta bulunan aracın ve üçüncü şahısların harcamalarını karşılarken kasko vasıta sahibinin harcamalarını karşılar. Ek olarak korumaya alır. Kasko poliçeleri geniş bir tercih imkanı sunar. Size en uygun kasko poliçesini seçip kendinizi tüm risklere karşı koruyabilirsiniz. Bu alanda hizmet veren pek oldukca sigorta şirketi bulmak da mümkün.  
Trafik Sigortası Aracın Sahibinin Zararlarını Karşılar Mı?
Ihtimaller içinde bir kaza sonucunda aracın sahibinin zararlarını karşılamaz. Bunun için araca kasko yaptırılması gerekir.
Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Sigortanızı yaptırdıktan sonrasında 1 yıl içinde herhangi bir kazaya karışmamanız durumunda hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz. %10 oranından başlayarak kademeli bir halde kişiye hususi hasarsızlık indirimi uygulanır. Kazaya karışmamanız durumunda her yıl tertipli olarak %5 artarak %20 oranına kadar hasarsızlık indirimi alırsınız.
Teminatları Nedir?
Teminatları içinde; maddi zarar teminatı, sıhhat giderleri teminatı ve sakatlanma ölüm teminatı yer alır. Ek olarak poliçe içerine ek güvence dahil edilirse sıhhat desteği, yol yardımı, çekici hizmeti de kullanıma açılır.
Maddi Zarar Teminatı

Karıştığınız kazada karşı tarafta bulunan aracın maddi hasarlarını karşılayan ve sizi bu harcamalara karşı güvenceye alan güvence tipidir. Sürücünün kusurlu olduğu durumlarda birden fazla vasıta zarar görürse vaka başı teminatı devreye girer.
Sıhhat Giderleri Teminatı
Karşı taraftaki araçta bulunan bireylerden yaralanan olursa hastane ve tedavi harcamaları bu güvence üstünden karşılanır. Sıhhat gideri teminatında, araçtaki şahıs sayısı esas alınır. Ek olarak vasıta tipine gore teminatlar değişmiş olur.
Sakatlanma ve Ölüm Teminatı
Karıştığınız kazada iş göremeyecek şekilde sakatlanan birisi olursa ziyanı bu teminatla güvence altına alınır. Ek olarak karşı tarafta bulunan bireylerden ölen olması durumunda cenaze harcamaları ve ailesi için tinsel tazminat bu güvence tarafınca karşılanmaktadır. 
Mecburi Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?
Bu mecburi sigortayı yaptırmayan sürücüleri için belirli bir yaptırım uygulanır. İlk olarak, sigorta poliçesinin yaptırılmaması durumunda geciken her ay gecikme cezası uygulanır. Bu cezanın oranı ise %5’dir. Ek olarak bu araçlar trafik ekipleri tarafınca fark edilirse vasıta çekilir. Trafikten menedilir. Sürücü, vasıta trafik sigortası yaptırana değin burada kalır. Yaptırım bunlarla da kalmaz. Sürücü çekici ücretini ve otopark ücretini kalmış olduğu gün kadar öder. Bunlarla beraber mecburi trafik sigortası yaptırılmayan araçlar için trafik sigortası basamağı aynı kalır. Hem de poliçede uygulanacak indirim hakkını da kaybeder.
Kamu Mallarına Gelen Zararları Karşılar Mı?

Çoğu zaman kamuya ilişik olan elektrik direği benzer biçimde malların hasarlarını karşılar. Poliçe kapsamında yer alır.
Trafik Sigortası Nereden Yaptırılır?
Günümüzde trafik sigortası teklifi almak oldukça rahat. Trafik sigortasını pek oldukca yerden yapmak mümkün. Bu hizmeti sunan birçok sigorta şirketi mevcut. Ek olarak sigorta şirketleri, resmi internet sayfaları üstünden online trafik sigortası teklifi de veriyor. Siz kendinize en uygun sigorta şirketini seçerek trafik sigortanızı yaptırabilirsiniz.
Mecburi Trafik Sigortası Tutarları 
Limit ve teminatları standarttır ve Gömü Müsteşarlığı tarafınca belirlenir. Fiyatlar ve ödeme koşulları ise her sigorta şirketine gore değişmektedir. Tutarları etkileyen başka mühim kriterler de vardır. Mesela aracın bağlı bulunmuş olduğu il vasıta yoğunluğu fazla, trafik kazalarının sık yaşandığı bir yerse doğal olarak ki sigorta tutarları da yüksek olacaktır. Bundan dolayı bu şekilde bir ilde trafiğe çıkan aracın kazaya karışma riski daha fazladır. 
Başka bir örnek verecek olursak; aracın pahalı bir model olması da sigorta fiyatlarını arttırır şu sebeple pahalı bir aracın kazaya karışması ve hasar alması durumunda sigortanın ödeyeceği karşılık de aracın o günkü bedeliyle eş kıymet olacağından fazla tazminat ödenmesine niçin olur.
Kasko Nedir? Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Bir cevap yazın