Trafik Levhalarının Anlamları

Trafik levhalarının anlamlarını bilmek, yola daha rahat hakim olmanızı ve çevredeki araçlara uyum sağlamanızı kolaylaştırıyor. Meydana getirilen araştırmalar, yoldaki sürücülerin hatırı sayılır bir kısmının bu levhaların anlamlarını tam olarak bilmediğini ortaya koyuyor. Yaşam kurtarıcı olan trafik kurallarının mühim parçası olan trafik levhalarına uyarak kaza riskini azaltabilmek mümkün. Bu mevzuya dikkat çekmek ve bilgilerinizi tazelemek amacıyla bir derleme yaptık. İşte yaşamsal öneme haiz bazı trafik levhaları ve anlamları.
 
Trafik Levhaları Ne İşe Yarar?
Vasıta kullanmaya başlarken ilk öğretilen konuların içinde trafik levhaları yer ediniyor. Fakat sürücüler yollara alışıp ustalık kazandıktan sonrasında bu levhalara pek de dikkat etmemeye başlıyor. Bu durum, ara sıra bilgisizce kuralların çiğnenmesine de sebep olabiliyor. Siz de şimdi durun ve devamlı önünüze çıkan levhalara ne çoğunlukla baktığınızı bir düşünün. Yalnızca şehirler arası yolculuklarda değil, kent içi trafikte de trafik levhaları yol gösterici oluyor. Yapılması ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hareketler mevzusunda bizi uyarıyor.
Çekince Uyarı İşaretlerinin Anlamları
Sürücüleri yol üstündeki tehlikelere karşı uyarmaya yarayan levhalara çekince uyarı işaretleri deniyor. Çoğunlukla üçgen trafik levhaları olarak da malum bu işaretler, trafikte mühim bir vazife üstüne alıyor. Toplamda 52 değişik çekince uyarı işareti bulunuyor. Bu sebeple tüm levhaları ezberlemek mümkün olmayabiliyor. Siz de trafik işaret ve levhalarının anlamlarını okumayı öğrenerek bu işaretleri kolayca takip edebilirsiniz. 

Virajlı yollar, yüksek hızla gidilen yollarda kazaların en fazlaca yaşandığı yerlerden. Viraja girerken hız azaltmak ve yolun devamını öngörebilmek için levhaları takip etmeniz mühim. Bunun yanı sıra fazlaca şeritli yollarda daralan bölgeler de dikkati zorlayabiliyor. Bu şeklinde alanlarda fermuar sistemine uyarak önünüzdeki araca yol vermeniz ve sonrasında geçiş yapacağınızı belli etmeniz gerekiyor. Deniz kıyısında biten yol ve oluşturulan köprü işaretleri ise dikkat edilmediğinde yaşamsal çekince oluşturabiliyor.

Trafik işaret levhalarının anlamları içinde direkt olarak başka bir canlının yaşamını tehdit edebilecek durumlar için de ikazlar bulunuyor. Yırtıcı ve ehli hayvanların yola atlama tehlikesinin bulunmuş olduğu bölgeler çoğu zaman tabiat ile iç içe olan yollar. Fakat anayollarda da sokak hayvanlarına rastlama riskiniz var. Bu sebeple gözünüzü yoldan ayırmadan dikkatinizi koruyabilmeniz mühim. Yaya geçidi, bisiklet yolu ve okul geçidinin bulunmuş olduğu bölgelerde ise önünüze çıkabilecek herhangi bir yayaya hazırlı olmalısınız. Bu tür yollarda yüksek hız, kazalara yol açıp istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor.

 
Kavşaklar, ana yol ve ikincil yolların birleşim noktaları için yukarıda gösterilen levhaları takip etmeniz gerekiyor. Böylece yolunuzu doğru bir halde belirleyebilirsiniz. Ek olarak yolların birleştiği noktalarda ve kalabalık kavşaklarda dikkatinizi artırarak kaza riskini en aza indirebilirsiniz.

 
Dikdörtgen formda karşınıza çıkan levhalar ise yaklaşım ve yön bilgilerini veriyor. Trafik işareti levhalarının anlamları içinde okuması daha zor olabilen bu levhalarda yalnızca çizgiler kullanılıyor. Üçgen levhalarda görmeye alışık olduğumuz insan, hayvan ve nesne siluetleri bu çeşitlerde bulunmuyor. Bir oku çağrıştıran çizgiler virajın yönünü belirtirken tek bir yöne doğru eğik duran çizgiler ise yaklaşım seviyesini belirtiyor. 

Gizli saklı buzlanma, düşük banket ve ara sıra gözden kaçabilecek tramvay hattı şeklinde uyarılara dikkat ederek sürüş güvenliğini sağlayabilirsiniz.
Trafik Tanzim Levhalarının Anlamları
Tehlikeyi haber veren uyarı levhalarının yanı sıra trafik düzenini sağlamak için kullanılan işaretler de bulunuyor. Bilgilendirme yönü öne çıkan bu levhalar, sürücülerin vasıta türüne nazaran giremeyecekleri yolları ve yolun akış düzenini gösteriyor. Mavi trafik levhaları da bu çeşitler içinde yer ediniyor.

Ters üçgen ile gösterilen yol ver tabelası en sık karşılaşılan çeşitlerden. Bunun yanı sıra değişik renk ve yönlerdeki iki ok ile gösterilen karşıdan gelene yol ver levhası, sürücülerin yol üstünlüğünü gösteren işaretler içinde. Dur uyarısı, kapalı ve girişe izin verilmemiş yol işaretleri de düzeni sağlamaya yönelik levhalardan birkaçı.

Kırmızı renkte çerçevelenmiş bu yuvarlak levhalar, içinde kullanılan simgenin o yolu kullanamayacağını söylüyor. Bu simge; bir yaya, traktör, otobüs, bisiklet yada kamyon olabilir.

Yuvarlak trafik işaretleri ve levhalarının anlamları bununla birlikte vasıta yüksekliği ve ağırlığı noktasında da kuralları gösteriyor. Bunun yanı sıra dönüş ve girişlerin yasaklandığı yollarda levhanın ortasından kırmızı bir çizgi de geçiyor. Genel levha kurallarında değişik renklerde gösterilen araçların karşılıklı yönlerden geldiği anlatılıyor. Kırmızı çerçeveli yuvarlak bir levhada, değişik renklendirilmiş vasıta sembolleri gördüğünüzde öndeki aracı geçmenin yasak bulunduğunu anlayabilirsiniz. 

Yasak bulunan yolun sonuna gelindiğinde ise yuvarlak tabelada siyah ve beyaz renkler kullanılıyor. Bunun yanı sıra mavi renk, mecburi yönleri göstermek için tercih ediliyor. Ok yönlerine dikkat ederek mecburi yönleri takip edebilirsiniz.

Bisiklet, atlı ve yaya yolu şeklinde mecburi yönleri de gene yuvarlak mavi levhalardan öğrenebilirsiniz. Bazı dik, engebeli ve de sürüşün zor olduğu hususi yollar için zincir takma mecburiyeti olabiliyor. Bu şeklinde yolların hem girişinde hem de çıkışında zincir takılmış lastik sembolü kullanılıyor.

Son olarak yaya ve bisikletlilerin paylaşmış olduğu yollar için trafik işaretlerinin ve levhalarının anlamları çeşitleniyor. İki tarafın ortak yada ayrı kullanım sağlayabildiğini, levhanın ortasındaki beyaz çizgi gösteriyor. Yolun bitiminde ise aynı levhanın üstünde kırmızı çizgi kullanılıyor. Genel olarak kırmızı çizginin yasak yada sonlanan yolları belirttiğini anlarsanız bu tür farklılıkları kolayca ayırt edebilirsiniz. 

Yazımızı beğendiyseniz otomobil kullanırken ne olursa olsun bilmenizde fayda olan gösterge ve arıza işaretlerini öğrenmek için bu yazımıza da göz atabilirsiniz.
 

Bir cevap yazın