Trafik Cezası Sorgulama Şekilleri 2022

Trafik cezası sorgulama işlemini birçok değişik yöntemle yapmak mümkün. EGM web sitesinden, e-Devlet’ten ve Gelir İdaresi Başkanlığı web adresinden plakada trafik cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
e-Devlet Üstünden Trafik Cezası Sorgulama
Plakadan trafik sorgusunu e-Devlet web sitesinden gerçekleştirmek mümkün. e-Devlet’e giriş yaptıktan sonrasında Güvenlik Genel Müdürlüğü Vasıta Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama sayfasına girerek ceza sorgulamasını yapabilirsiniz.  e-Devlet kapısına giriş yapmak için ise T.C. kimlik numarasına ve e-Devlet şifrenize ihtiyacınız var. Eğer bu zamana kadar e-Devlet şifresi almadıysanız veyahut e-Devlet şifrenizi unuttuysanız bir PTT’den kişisel şifrenizi almanız gerekir. Bunu herhangi bir PTT şubesinden gerçekleştirmeniz mümkün. Ek olarak e-imza ya da mobil imza kullanarak da e-Devlet’e giriş yapmanız mümkün.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile Sorgulama
İlk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sayfasına girmelisiniz. Sonrasında MTV ve trafik cezası sorgulama ve ödeme sekmesine giriş yapmalısınız. Sonrasında T.C. kimlik numaranız ile beraber vasıta plakasını girmelisiniz. Bu şekilde kolaylıkla ceza sorgulamasını yapmış olmuş olursunuz.
Güvenlik Genel Müdürlüğü (EGM) İnternet Sitesi Üstünden Sorgulama
Trafik cezalarını sorgulamanın bir öteki yolu da Güvenlik Genel Müdürlüğü web sitesi. EGM web sitesine giriş yaptıktan sonrasında ceza sorgulama sayfasına tıklamanız gerekir. Sonrasında “Vasıta Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” kısmında “Gerçek Şahıs” kısmına tıklamanız gerekir. Bu kısımdan sonrasında  site sizden kimlik doğrulaması ister. Kimlik doğrulamasını e-Devlet butonuna tıklayarak e-Devlet hesabınızla yapabilirsiniz. Sayfa açıldıktan sonrasında ise ilkin “E-Hizmetler’’ başlığına sonrasında ise “Tüzel Şahıs Hizmeti’’ başlığına tıklamanız gerekir. Bu adımdan sonrasında karşınıza bir sıralama çıkacaktır. Buradaki listeden “Vasıta Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Şahıs)’’ kısmına tıklamalısınız. Bu adımdan sonrasında karşınıza plakanızı girmeniz ihtiyaç duyulan bir kısım çıkar. Plaka numarası yazıldıktan sonrasında trafik cezası sorgulama işlemi tamamlanmış olur. Buradan cezalar hakkında detaylı informasyon almak da mümkündür. Trafik cezasının zamanı sebebi ile beraber sitede yer alır. Ek olarak borç tutarı var ise ne kadar bulunduğunu görmek de mümkündür.
SMS ile Trafik Cezası Öğrenme
Plakada herhangi bir trafik cezası var mı diye sorgulamanın bir öteki yolu SMS. Bunun için ceza kaydını öğrenmek istediğiniz aracın plakasına ihtiyacınız var. Ek olarak aracın tescil tarihini de bilmeniz gerekiyor. Bu tarz şeyleri T.C. kimlik numarası ile beraber 1189’a SMS attığınızda ceza kaydını öğrenmeniz mümkün.

İnternet Bankacılığı ile Plakadan Trafik Cezası Sorgulama
Günümüzde birçok işlem artık dijital olarak gerçekleşiyor. Bankacılık sektörü de her geçen gün dijital işlemlerin sayısını artırıyor. Bu sayede artık trafik cezası olup olmadığını da Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankaların web bankacılığı üstünden öğrenmek mümkün. Eğer Akbank, Güvence BBVA, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Bankası ya da Ziraat Katılım Bankası müşterilerinden birisiyseniz kolaylıkla sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için müşterisi olduğunuz bankanın internet sayfasına ya da mobil uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaparken şifreniz ve kredi kartı bilgileriniz lüzumlu olacaktır. Giriş yaptıktan sonrasında “Ödemeler” sekmesi üstünden plaka borcunu sorgulamanız mümkün.
Trafik Cezaları: Yeni Zamlarla 2022 Trafik Cezası Sayıları

Bir cevap yazın