Trafik Cezaları: Yeni Zamlarla 2022 Trafik Cezası Sayıları

Trafik cezası sorgulama, trafik cezası ödeme ve trafik cezasına itiraz etme mevzularıyla ilgili tüm merak ettiklerinizi sizin için cevapladık. 2022 yılı güncel trafik cezalarını sizin için listeledik.
2022 Güncel Trafik Cezaları
Hız Sınırını Aşma Cezası

%10-%30 aşmanın cezası 427 TL (indirimli: 320,25 TL)
%30-%50 aşmanın cezası 888 TL (indirimli: 666,00 TL)
%50 üstünde aşmanın cezası 1823 TL (indirimli: 1.367,25 TL)

Trafikte aşırı hıza ve kaide ihlallerine artık geçit yok. İçişleri Bakanlığı’nın yoğun gayretleri ve kontrolleri neticesinde kaza oranları son yılların en düşük seviyelerine inmiş durumda. Hız denetim noktalarına ek olarak elektronik denetim sistemi yolların her noktasını denetim altına alıyor.
Hız sınırını 1 yıl içinde 5 kez ihlal edenlerin ehliyetine 1 yıl süreliğine el konulacak. Tekrarında ehliyetleri iptal edilecek. 

Alkollü Vasıta Kullanma Cezası

İlk kez alkollü vasıta kullanırken yakalanmanın cezası 1823 TL
İkinci kere alkollü vasıta kullanırken yakalanmanın cezası 2286 TL
Üçüncü kez alkollü vasıta kullanırken yakalanmanın cezası ise 3674 TL

Uygulanan para cezalarının yanı sıra alkollü vasıta kullanımının ilk kez tespit edilmesi durumunda 6 ay, aynı suçun ikinci kere tekrarlanması sonucunda 2 yıl ve son olarak üçüncü kez alkollü vasıta kullanırken yakalanan sürücülerin ehliyetine 5 yıl süresince el konulmaktadır.
Ehliyetsiz Vasıta Kullanma Cezası
Ehliyetsiz vasıta kullananlara 3674 TL para cezası uygulanmaktadır. Trafik kazalarının küçümsenmeyecek miktarı sürücü belgesi bulunmayan kullanıcılar tarafınca gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden sürücü belgesi olmayan ve vasıta kullanma yeterliliği taşımayan kullanıcılar hem kendilerini hem de çevresini tehlikeye atmaktadır.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası
Kırmızı ışıkta geçen sürücülere 427 TL para cezası uygulanmaktadır. Dalgınlık ve dikkatsizlik sonucu gerçekleşen kırmızı ışık ihlali son aşama büyük kazalara sebebiyet vermektedir.
Drift Yapmanın Cezası
Drift icra eden ve trafikte tehlikeli hareketlerde bulunan sürücülere 9125 TL para cezası uygulanmaktadır. Yüksek hızlarda hazzı olarak meydana getirilen bilinçsiz manevralar trafik güvenliğini tehlikeye atarak kazalara sebep oluyor.
Uyuşturucuya Geçit Yok
Uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisindeyken vasıta kullanan sürücülere 9410 TL para cezası veriliyor. Ek olarak trafikten men ediliyor.
Çakarlı Vasıta Kullanmanın Cezası
Yetkisi olmadığı halde aracında çakar olarak adlandırılan ışıklı ve sesli uyarı sistemlerini kullananlara 1823 TL ceza verilecek. Sürücü bununla birlikte vasıta sahibi değilse ek olarak ruhsat sahibine de aynı oranda ceza uygulanacak.
Güvenlik Kemeri Takmamanın Cezası

Güvenlik kemeri takmayan sürücü ve yolculara 196 TL ceza uygulanmaktadır. Ek olarak bu zorunluluk yalnız sürücü için değil tüm yolcular için geçerlidir. Güvenli bir seyahat deneyimi yaşamak için güvenlik kemerinizi kesinlikle takmalısınız.
Park ve duraklama yasaklarına, dönüş ve geçme kurallarına, kavşaklarda geçiş hakkına, indirme ve bindirme kurallarına uymayanlar, güvenlik kemeri, kask ve koruma gözlüğü kullanmayanlar, trafik kurallarına uymayan yayalar ile araçlardan çöp atanlar ve araçlarda yüksek seste müzik açanlar 196 TL ile cezalandırılacak. (AA)
Plakasız Vasıta Kullanmak
2022 senesinde plakasız vasıta kullanma cezası 2312 TL olarak belirlenmiştir.
Öteki Trafik Cezaları ise şu şekilde:

Seyir halinde cep telefonu kullanmak
427 TL

Alkol testine itiraz etmek
3836 TL

Muayenesiz araçla trafiğe çıkmak
427 TL

Yasak olan yerde sollama yapmak
427 TL

Şerit seyretme ve şerit değişiklik yapma kurallarına uymamak
288 TL

Takip mesafesine uymamak
196 TL

Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmak
196 TL

Engelliler için ayrılan yere park etmek
392 TL

Trafik Cezası İndirimi
Cezaların 15 gün içinde ödenmesi halinde %25 indirim uygulanmaktadır.
Trafik Cezası Sorgulama
Vasıta plakasına ve sürücü belgesine yazılan trafik cezaları E-Devlet ve Güvenlik Genel Müdürlüğü Online İşlemler bölümünden süratli bir halde sorgulanabilir.
turkiye.gov.tr Trafik Cezası Sorgulama
EGM Online İşlemler Trafik Cezası Sorgulama
Trafik Cezası Ödeme
Trafik cezaları anlaşmalı bankalardan, PTT şubelerinden  ve vergi dairelerinden kolayca ödenebilir. Ek olarak cezasını online olarak ödemek isteyen sürücüler, web bankacılığı ve interaktif vergi dairesi sistemi üstünden trafik cezalarını vb. borçlarını süratli bir halde ödeyebilir.
Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi
Trafik Cezasına İtiraz Etme
Haksız yada yanlış bir uygulama sonucunda trafik cezası aldığınızı düşünüyorsanız kaygı etmenize gerek yok. Çeşitli kanalları kullanarak trafik cezalarına itiraz edebilirsiz. Daha evvel hazırlamış olduğumuz “Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları” yazımızı inceleyerek detaylı bir halde informasyon sahibi olabilirsiniz.
Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları

Bir cevap yazın