Toyota ve Stellantis’ten Yeni Ticari Vasıta Ortaklığı!

Stellantis ve Toyota 2012’den bu yana hafifçe ticari açar üretimi için ortaklık yapıyor. Bu sayede Toyota senelerdir Stellantis tarafınca üretilen araçları Toyota rozeti ile Avrupalı müşterilerine ulaştırıyor. Her iki şirket, Avrupa pazarı için büyük ticari vasıta üretmek için yeni bir ortaklığa hazırlanıyor. Toyota ve Stellantis, büyük ticari aracı üretip beraber büyüyecekleri ortaklığı resmi olarak duyurdu. Dikkat çeken nokta ise yeni ticari aracın tamamen elektrikli olması. Aracın teknik özellikleri hakkında paylaşılan oldukça fazla data yok. Fakat temel olarak üretimin Stellantis’in üstleneceği ve Avrupa’ya tedarikini ise Toyota’nın yapacağını biliyoruz. Ek olarak lokasyon olarak ise aracın üretimi Stellantis’in Polonya ve İtalya’daki iki değişik üretim tesisinde gerçekleşecek.
Yeni Ticari Vasıta, 2024 Senesinde Avrupa Pazarı İçin Tamamen Hazır Olacak!
Yeni ticari vasıta 2024 senesinde Avrupa piyasasına sunulmaya hazırlanıyor. Ortaklığın Toyota için mühim noktası ise tarihindeki ilk büyük ticari vasıta modeli olması. Şuan hiçbir şey net olmasa da aracın motorunun elektrikli olmasından dolayı sıfır emisyonlu bir varyant olacak. Sektör kaynaklarına bakılırsa 2024 senesinde piyasaya sürüldükten sonrasında kısa süre içinde Fiat Ducato’nun yerini alacak.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, yapmış olduğu konuşmada; “Bu üçüncü başarı göstermiş katılımla, Stellantis, ticari vasıta segmentindeki ve her türlü ihtiyacı desteklemek için inşa edilmiş akülü elektrik teknolojisi geliştirmedeki uzmanlığını daha da ortaya koyuyor. Bu antak kalma, hafifçe ticari vasıta ve düşük emisyonlu araçlar için EU30’daki liderliğimizi güçlendiriyor ve bizi teknoloji, üretim, pazar oranı ve karlılık açısından emsalsiz küresel hafifçe ticari vasıta lideri olma şeklindeki Dare Forward 2030 hedefimizi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırıyor. ” dedi.
İhtiyaca Uygun Üretim Modeli: Yolcu ve Yük Taşımacılığı

Toyota antak kalma kapsamındaki ticari aracın teknik özellikleri hakkında hiçbir izahat yapmadığını belirtmiştik. Fakat Fiat Ducato’ya rakip olacağını bildiğimizden ihtiyaca uygun olarak yolcu yada yük taşımacılığı için üretilecek. Ek olarak vasıta; kompakt, orta ve büyük boyutlu Toyota ve Stellantis ortaklığından doğan ticari vasıta serisini tamamlayacak olan üçüncü beden tipini oluşturuyor. Bu sayede her iki şirkette geliştirme ve üretim maliyetlerini birleştirerek birbirlerinden faydalanmayı hedefliyor..
Sıfır KM Toyota Fiyat Sıralaması

Bir cevap yazın