Toyota Senelik Üretim Hedefini 9.7 Milyon Olarak Belirledi

Toyota bu yıl 9.7 milyon vasıta üretmeyi hedefliyor!
Toyota üretim hedefi mevzusunda oldukça emin. Otomotiv sektöründe tedarik zincirinde yaşanmış olan sıkıntılar işleri durdurma noktasına getirse bile Toyota bu yıl ki hedefinin değişmeyeceğini belirtti. Japon otomobil üreticisi, 2022’nin ikinci çeyreğinde birden fazla sorunla karşılaşmıştır. Yaşanmış olan bu problemler sebebiyle de fabrikalardaki üretim azalmıştır. Bundan dolayı Toyota, yeni alacağı kararlarla fabrikalardaki üretimi artıracak kaybedilen zamanı telafi etmek adına emekler yapmış olacaktır. Toyota’nın bu yıl için belirlemiş olduğu 9.7 milyon üretim hedefini sizler için derledik.

Toyota Üretim Hedefini 9.7 Milyon Olarak Belirtti
Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa Toyota’nın Japonya’daki Motomachi fabrikasında Eylül ayında üretimin birkaç gün aksayacağı belirtilmiştir. Japon Otomobil üreticisi Eylül ayı içinde 850.000 vasıta üretmeyi hedeflediklerinin de altını çizdi. Bu kararlar şimdilik belirlenmiş olsa da kapanmalar ve tedarik zincirinde yaşanmış olan problemler sebebiyle değişebilir. Fakat bir sorun çıkmaması halinde Kasım ayına kadar üretimin artırılabileceği de belirtilmiştir.
Bu senenin başlarında da yaşanmış olan küresel çip ve tedarik sorunları sebebiyle birçok otomobil markası üretimde aksaklıklar yaşayarak hedeflerini tutturmakta zorlandılar. Toyota geçenlerde Tsutsumi tesisindeki üretimin askıya alınacağını bildirmiştir. Bilhassa de COVID-19 pandemisinin dünyada yeniden hareketlenmesiyle beraber bazı bölgeler için yeniden kapanmalar meydana gelmekte. Fakat bu sorunlara karşın Toyota üretim hedeflerinde bir aksama yaşamamak amaçlı çalışmalarına devam ediyor.

Toyota 2021 mali yılı için 9 milyon otomobil üretmeyi planlamıştır. Sadece yaşanmış olan problemler sebebiyle organize ettiği üretim hedefine ulaşamamıştır. Buna bakılırsa şirket, 2022 yılı için daha çok vasıta üretmeyi hedeflemekte. Bu hedef normal olarak korona virüs salgınından ve yarı iletken tedarik açığının normale dönmesi sonrası hedeflenmiştir. Japon üretici 2020 senesinde ise küresel olarak 8,18 milyon vasıta yapım etmiştir. 2022 yılına gelindiğinde üreticinin üstün dereceli bir üretim hedeflediği konuşulmaktaydı.
Öyleki ki Toyota üretim sisteminin felsefesinde de temel hedef şöyledir; kaynakların tümünün üretim hattına doğru yönlendirilmesiyle beraber yüksek kaliteli ürünlerin müşteriyle buluşmasını sağlamaktır. Tam zamanında üretim felsefesi temel bileşenlerinden biridir. “Tam zamanında, yalnızca lüzumlu olanı, yalnızca gerekseme duyulduğunda ve yalnızca gereksinim duyulan oranda yapmak.” Böylelikle Toyota’nın üretim sistemi kavramsal bütününe hitap eden mühim bir noktadadır.
Arabam Kaç Para
ARABAM GARAJ

Bir cevap yazın