Toyota Rusya Fabrikası Kapanıyor!

Toyota Rusya fabrikası kapanıyor. Toyota’nın Saint Petersburg fabrikasında Camry ve RAV4 modellerinin üretimi gerçekleşiyordu. Sadece Saint Petersburg fabrikasında Mart ayından beri üretim durmuş durumda. Japon otomobil devi bu durumun geçmesini beklese de sonuçlar beklenen benzer biçimde olmadı.
Japon üretici 4 Mart 2022’de temel araç-gereç ve parça tedariğindeki kesintiler sebebiyle üretime ara vermişti. Sürecin pozitif yönde şekilde ilerlemesini uman marka fabrikadaki çalışanları bile işten çıkarmadı. Sadece üretimi tekrardan sağlamak mümkün olmadı. 
Satış Sonrası Destek Devam Edecek

Japon otomobil üreticisi Rusya’da üretime şimdilik devam etmeyecek. Fakat Toyota Rusya fabrikası işçileri de mağdur olmayacak. Ek olarak çalışanlarına tekrardan iş bulma ve yeni beceriler kazanma mevzusunda destek olacak. Fabrikaya nasıl sonuçlanacağı ise hemen hemen net değil. Şirket yapmış olduğu açıklamada Toyota’nın Rusya’daki araçlar için satış sonrası desteğinin süreceğini deklare etti. Açıklamada bunu sağlamak için lüzumlu adımların atılmış olduğu da ifade edildi.
Toyota Rusya Fabrikası Niçin Kapanmış oldu?

Halihazırda çip krizi ve ekonomik nedenler dolayısıyla Toyota üretim hattında sıkıntılar yaşıyor. Bu yüzden Rusya’da daha çok üretime devam edemeyen Toyota, pazardan ise tamamen çekilmiş değil. Sadece üretim için ihtiyaç duyulan parçaları tedarik etmede problemler yaşıyor. Bu yüzden fabrikadaki üretim durmak mecburiyetinde bırakıldı. Toyota’nın bu fabrikası 2007 yılından beri üretim yapıyordu. Öyleki ki yılda 100 bin tane Rusya’da satılacak vasıta üretmeyi başarıyordu.
Sıfır KM Toyota Modelleri

Bir cevap yazın