Toyota Çin’de Yapınak Kapattı

Toyota Çin’de yapınak kapattı. Şu anda dünya genelinde etkili olan iklim krizi elektrik krizine dönüşerek tesirini artıyor. Öyleki ki Toyota ve Contemporary Amperex Technology Co. adlı batarya şirketi Çin’in Sichuan eyaletinde bulunan fabrikalarını kapatma sonucu aldı. Giderek kötüleşen elektrik krizinin otomobil devi Toyota’yı bile bu kadar etkilemesi probleminin hafife alınmaması icap ettiğini bir kez daha göstermiş oldu.
Toyota Çin’de Yapınak Kapatma Sonucu Aldı

Japon otomobil üreticisinin marka sözcüsü  Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu’da yer edinen bir fabrikayı kapattıklarını deklare etti. Buna bakılırsa Çin’de hizmet veren yapınak 20 Ağustos’a kadar çalışmayacak. Sonrasında nasıl biteceği ise hemen hemen netlik kazanmış değil. Sichuan halihazırda Çin’in en kalabalık eyaletlerinden biri. Ek olarak büyük oranda hidroelektrik enerjisine bağımlı. Bundan dolayı iklim değişikliğinin neticeleri eyaleti direkt etkiliyor. Barajların kurumasına neden olan artan sıcaklar sonucu bölgede iş yapmak oldukça zor hale gelmiş durumda. Bundan dolayı Toyota’nın fabrikası için lüzumlu enerjiyi bulamıyor olması kaçınılmaz bir netice.
Çin’deki Batarya Fabrikası Üretimi Durdurdu

Çin’deki bir iletmenin paylaşmış olduğu bilgilere bakılırsa Toyota Çin’de yapınak kapatan tek marka değil. Contemporary Amperex adlı batarya devi de elektrik krizinden etkilenmiş halde. Bundan dolayı Yibin’de etkinlik gösteren lityum batarya merkezinde faaliyetlerini durdurdu. Bu da Toyota’nın sonucu ile eş zamanlı olmuş oldu. Bu kararların arka arkaya gelmesinde bulundukları konumun oranı büyük.
Sıfır KM Toyota Modelleri

Bir cevap yazın