İnceleme

Toyota bZ4X: Toyota’nın Yeni Elektrikli Aracı

Toyota, tüm dünyada satışa sunmayı organize ettiği ilk elektrikli otomobil modeli bZ4X’i resmi olarak severlerine tanıttı. Bizlere gore vasıta, markanın mevut RAV4 modelinin oldukca daha karizmatik versiyonu benzer biçimde görünüyor. Japon otomotiv devi Toyota, yeni modelinin teknik detaylarını en ince ayrıntılarına kadar deklare etti. İşte Toyota bZ4X için tüm detaylar…
bZ Ürün Gamı: Toyota bZ4X
Japon otomotiv devi Toyota tarafınca paylaşılan bilgilere gore yeni bZ ürün gammı, bundan sonrasında Japon firmanın elektrikli otomobilleri için oluşturduğu yeni bir alt marka olacak. Demek istediğimiz, bundan sonrasında gelecekte normal olarak ki karşımıza öteki elektrikli Toyota otomobiller de çıkacak. Bu otomobillerin de bZ ön eki ile isimlendirileceğini söylememiz yanlış olmaz. Markaya gore bu bZ sıfatının açılımı Beyond Zero. Şu demek oluyor ki Sıfırın Ötesinde.

Baştan İtibaren Bataryalı
Toyota’nın bu senenin başlangıcında gösterilen konseptine sadık kalmış olarak, tasarım ve teknolojisi ile geliştirilen üretim versiyonu Toyota bZ4X, markanın en baştan itibaren bataryalı elektrikli olarak geliştirdiği ilk modeli oldu. Bununla beraber yeni model, bataryalı elektrikli araçlara hususi olarak geliştirilen platforma haiz ilk Toyota olarak kayıtlara geçti.
Toyota’nın elektrikli araçlar üstünde 25 senelik batarya teknolojisi deneyimi bulunuyor. Marka bu tecrübe ile bZ4X modelinde de dünyaya öncülük eden bir kaliteye haiz. Bununla beraber dayanıklılık ve güvenilirlik de markanın deneyiminin avantajları.

Özellikler
Yeni Toyota bZ4X, 71.4 kWh kapasiteli yüksek yoğunluklu lityum bataryaya haiz. Modelin bu batarya ile tek şarjda 450 kilometreden bile daha çok yol alabildiği de söylenenler içinde. Bununla beraber bu elektrikli model, 150 kW elektrik motorundan güç alıyor. Aracın önden çekişli versiyonuna baktığımızda ise 204 PS güç ve 265 Nm tork ürettiğini görüyoruz. Modelin 0-100 km/s hızlanması 8,4 saniye iken bZ4X’in, maksimum hızı 160 km/s olarak açıklandı. Modelin dört çeker sürüşe haiz olanı ise 217.5 PS ve 336 Nm tork değerine haiz. Japon otomotiv devinin yeni elektrikli aracı 0-100 km/s hızlanmasını bir tek 7,7 saniyede gerçekleştirebiliyor. Üstelik tek pedallı kullanım özelliği yardımıyla de frenin enerji rejenerasyonunu artırarak sürücüye bir tek gaz pedalını kullanarak hızlanma ve yavaşlama imkanı veriyor.
Japon otomotiv devi Toyota, elektrikli araçlardaki uzmanlığını ortaya koyarak bataryası hakkında iddialı. Marka aracın bataryasını, 10 senelik (ortalama olarak 240 bin kilometre) sürüşün sonrasında bile orijinal performansının yüzde 90’ını verecek şekilde geliştirmiş. Üstelik bu bataryanın, verimli ve etkili ısıtma sistemi yardımıyla sıfırın altındaki sıcaklıklarda dahi güvenilirliğini koruduğu söyleniyor. Tüm bunlara ek olarak 150 kW süratli şarj sistemi ile beraber yüzde 80 kapasiteye 30 dakika kadar bir sürede erişebiliyor.

Opsiyonel güneş paneli ile bZ4X’in sürüş menzili, maksimum seviyeye çıkarılabiliyor. Söz mevzusu bu paneller, sıfır emisyon ve sıfır maliyet sistemi ile çalışıp güneş enerjisinden elektrik üreterek aracın bataryasını dolduruyor. Markanın bu güneş panellerine yönelik tahminleri ise: senelik olarak 1800 km sürüş menzili sağlayacak şekilde enerji depolayabileceği yönünde. Üstelik güneş panelleri sürüş esnasında yada park halinde iken enerji depolayabiliyor.
Toyota BZ4X Boyutları
Yeni Toyota bZ4X, uzun aks aralığı tüm yolcular için sınıfının öncüsü diz mesafesi sağlıyor. Bununla beraber bu aralık yükleme alanında da iddialı bir hacim sağlıyor. Koltuklar düzgüsel konumda iken bile 452 litrelik bagaj kapasitesi sunuluyor.
Toyota bZ4X için, dış ölçülerine baktığımızda ise e-TNGA platformunun getirmiş olduğu tasarım avantajlarını da ortaya koyduğunu görüyoruz. Bu yeni elektrikli modeli RAV4 ile karşılaştıracak olursak; bZ4X’in 85 mm daha alçak, daha kısa ön-arka çıkıntılara haiz bulunduğunu ve aks aralığının RAV4’e gore 160 mm daha uzun ölçülere haiz bulunduğunu görüyoruz. Aracın genel çevikliği sınıfının öncüsü 5,7 metrelik dönüş yarıçapı ile de kendisini açık bir halde gösteriyor.
Japon otomotiv devi Toyota’nın bZ4X için paylaşmış olduğu videoyu derhal aşağıdan seyredebilirsiniz.

Toyota’nın yeni elektrikli modeli bZ4X, üçüncü nesil Toyota Safety Sense sistemi ile donatılmış. Bununla beraber yeni multimedya sistemi ile beraber vasıta için uzaktan yazılım güncellemeleri de yapılabiliyor.
Yeni Toyota bZ4X hakkında, 2022 yılının ortalarında dünya genelinde satışa sunulacağı söylendi. Gene de biz aracın Türkiye’ye geliş zamanının 2023 yılını bulabileceğini şimdiden altını çizmeliyiz.
Sıfır KM Toyota Modelleri ve Tutarları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün