Toyota, 5. Nesil Hibrit Teknolojisi Üretiyor

Toyota, 5. nesil hibrit teknolojisi Trükiye’de ilk kez yeni Corolla’da yerini alacak. Toyota, Polonya ve Birleşik Krallık’taki fabrikalarında beşinci nesil hibrit güç aktarma organlarının üretimine 77 milyon Euro’luk yatırım meydana getirecek.

Yeni hibrit sistem, Toyota’nın Polonya ve İngiltere fabrikalarında üretiliyor. Bununla beraber Türkiye ve İngiltere’de banttan çıkan Corolla modellerinde yerini alacak.
Daha Hafifçe, Daha Kompakt ve Daha Kuvvetli
Hibrit motorların ve şanzımanların üretimi başlamadan ilkin hem Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) hem de Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) fabrikalarında yedi üretim hattı yükseltilecek. Toyota’ya nazaran beşinci nesil hibrit sistem, hibrit sistemdeki elektrikli sürüş oranını artıran “daha hafifçe, daha kompakt ve daha kuvvetli elektrik motorları” içeriyor. Sistem gücü 103 kw. 

Montajı Türkiye’de Yapılıyor
Hem hibrit şanzıman hem de iki elektrik motoru, MG1 ve MG2, Polonya’da üretiliyor. Destek motor MG1, benzinli motor için marş görevi görmekte. Daha büyük elektrik motoru MG2 için elektrik üretiyor. Ek olarak aküyü şarj ediyor. Bununla beraber MG1 iyileşme için kullanılıyor. Hibrit sistem için 1.8 litrelik benzinli motorun montajı İngiltere’de yapılıyor. Avrupa pazarları için Corolla Hybrid’in montajı gene Türkiye’de yapılıyor.
5. nesil hibrit teknolojisi özellikleri bayağı fazla. Daha hafifçe, daha kompakt ve daha yüksek kuvvetli elektrik motorlarıyla öne çıkıyor. Günlük sürüşte daha çok elektrikli sürüş ile daha düşük tüketim sağlıyor.. Ek olarak CO2 emisyonu sunan yeni hibrit teknolojisi, bununla birlikte daha yüksek performans sağlıyor. 1.8 PS’lik 140 litrelik hibrit motor, 0-100 km/s hızlanmasını önceki nesle nazaran 1,7 saniye artırarak 9,2 saniyeye indirdi.
Üretimden Görevli Başkan Yardımcısı Marvin Cooke, “Hibrit teknolojisi artık TMMP ve TMUK’ta üretilen motorların ve şanzımanların sırasıyla %70 ve %85’inde bulunuyor; bu, Toyota hibrit ürünlerine yönelik devamlı artan alan kişi talebinin bir yansımasıdır” açıklamalarında bulunmuş oldu.
Toyota hibrit teknolojisi Avrupa’da her geçen gün daha çok kullanıcı tarafınca tercih edilmeye devam ediyor. Son 4 yılda Toyota Avrupa satışlarında hibrit araçların oranı yüzde 30’dan yüzde 66’ya çıkartmıştı. Bu da öneminin arttığına işaret ediyor.
İkinci El Toyota Tutarları ve Modelleri

Bir cevap yazın