Toyota, 2023 Dakar Rallisi’nden Zaferle Döndü.

Otomotiv devi Toyota yeni bir başarıya daha imza attı. Toyota, 2023 Dakar Rallisi’nden zaferle döndü. 2023 Dakar Rallisi’nde, Toyota GAZOO Racing üstün bir başarı elde etti. Toplamda üç aracıyla başarı elde ederken Dakar Rallisi’nde Katarlı Nasser Al-Attiyah ve Fransız destek pilotu Mathieu Baumel ile arka arka 2. kez kazanmıştır. Ek olarak ilk 5’te, 4 Toyota Hilux T1+ bulunuyordu.

Nasser Al-Attiyah ve Mathieu Baumel için genel klasmanda 1.
Giniel de Villiers ve Dennis Murphy için genel klasmanda 4.
Henk Lategan ve Brett Cummings için genel klasmanda 5.

Dakar Rallisindeki Başarı
Nasser Al-Attiyah, Giniel de Villers, Henk Lategan ve Lucas Moraes bu yıl başarı elde eden adlar arasındadır. Ek olarak Nasser Al-Attiyah ve Mathieu Baumel, geçtiğimiz yıl TOYOTA GAZOO Racing için yarışıp kazanmıştı. Bu yılda kazanarak üst üste kazanmış oldular. Bu yıl ise 31 Aralık 2022 tarihinde Suudi Arabistan’ın kuzeybatı kıyısında başlamış olan ve 15 Ocak’ta Dammam’da biten 16 günlük rallinin kazananları belli oldu. Toyota Motor Corporation Başkanı ve CEO’su Akio Toyoda ise; “8500 km’lik sıkıntılı yolda 6 ekibi da kutlama ederiz!” dedi.
Nasser Al-Attiyah: Genel Klasmanda Birinci

Nasser Al-Attiyah, yarış aracı ile bitişe ilk gelen isim olmasının yanında en yakın rakibine ise; 1 saat 20 dakika 49 saniye fark atmayı başardı. Ek olarak 2. etaptan itibaren Nasser Al-Attiyah, rakiplerinin gerisine düşmedi. Yarış aracının da gücüde sıkça dile getirildi. Yarış aracının adı ise, GR DKR Hilux T1+.
Kariyerinde otomobil kategorisinde 5 kez birinciliği bulunan Nasser Al-Attiyah ise mevzuya ilişkin olarak; “Bu inanılmaz bir duygu! Ekibimizin her bir üyesinden başlayarak birçok kişiye teşekkür etmeliyim. Zor bir iki haftaydı fakat geri dönerek unvanımızı koruyabilmek mükemmel! GR DKR Hilux T1+ aracımızla hakkaten gurur duyuyorum ve TOYOTA GAZOO Racing ile yarışı üç kez kazanmak hakkaten hususi bir şey” sözlerini iletti.
Giniel de Villers: Genel Klasmanda Dördüncü

Ek olarak Giniel de Villers, Toyota GAZOO Racing için bir başka başarı elde eden isim. Arka arkaya 20.kez bu ralli yarışını tamamladı. Genel klasmanda ise yarışı dördüncü olarak bitirerek başarı elde etti. Bunun yanında pilot genel kariyerinde bu yarışı toplamda 15 kez ilk 5 sırada bitirmeyi başarmış.
Giniel de Villiers ise mevzuya ilişkin görüşlerini dile getirdi; “Dakar daima zorluklarla doludur ve bu yıl kesinlikle zorluklardan payımıza düşeni aldık. Elbet bizim için daha iyi olabilirdi fakat o vakit birçok rakip muhtemelen aynı şeyi söyleyebilir. Podyumda olmak güzel olurdu fakat genel olarak bir üretici olarak; Toyota’nın gurur duymak için her türlü sebebi var. Bence bu netice Hilux’ın güvenilirliğini bir kez daha kanıtladı ve bu görkemli otomobili bu yıl Suudi Arabistan’da bir kez daha sergilemeyi başardık”.
Henk Lategan: Genel Klasmanda Beşinci

Ek olarak, Henk Lategan ve destek pilotu Brett Cummings; genel klasmanda beşinci olarak ekibine başarı getirdi.
Henk Lategan ise şu sözleri; “Dakar 2023 bizim için inişli çıkışlı geçti. Bizim için son aşama güzel günlerle zor bir iki hafta oldu; fakat hem de bazı hayal kırıklığı yaratanlar. Böylesine sıkıntılı bir Dakar’dan sonrasında İlk 5’te olmak iyi hissettiriyor ve bence bu yıl her şeyi üzerimize yıktılar. Bunu akılda tutarak, yarışın sonunda olmak mükemmel bir duygu ve daima ne olmuş olabileceğini merak etsek de; aracı eve iyi bir konumda getirdiğimiz için oldukça mutluyuz” dedi.
Toyota Hilux T1+ ile Yarışan Hususi Katılımcılar

Lucas Moraes, yarış aracı ile yarışarak Toyota’ya bir başarı daha getirdi. Daha öncesinde Dakar Rallisi geçmişi olmamasına rağmen Moraes, yarışı üçüncü sırada tamamlamış oldu. Bu sayede ilk 5’te 4 Toyota başarısı yer aldı.
Son olarak bu içeriğimizi beğendiyseniz; “Toyota Gazoo Racing: Toyota’nın 70 Senelik Motorspor Zamanı!” başlığımıza da göz atmayı ihmal etmeyin.
Kaynak-1

Bir cevap yazın