TOGG’a Yerli Rakip: HABAŞ

togga yerli rakip habas 629a294269fc8

Uzun süredir meraka beklenen yerli otomobil TOGG’a rakip bir şirket HABAŞ ile tanışın. HABAŞ, geçtiğimiz yıl Honda’nın Gebze’deki kapanan üretim tesisini satın aldı. Şimdiyse yerli otomobil üretimi için ihtiyaç duyulan hazırlıklarını tamamladı.
Honda, geçtiğimiz senenin Eylül ayında ilk olarak ülkemizdeki Civi modelinin üretimini durdurmuştu. Sonrasında ise 25 yıl süresince üretim yapmış olduğu Gebze’deki tüm yapınak ve tesislerini satmıştı. Sadece bu durumu fırsata çeviren bir şirket var. HABAŞ adlı şirket yerli otomobil üretmek için Honda’nın sattığı bu tesisleri satın aldı.

HABAŞ Sahibi Kim? {Nasıl} Ortaya Çıktı?
HABAŞ, yerli otomobil üretmek için kollarını sıvadı. Bununla beraber satın almış olduğu tesisler ile beraber otomotiv sektörüne direkt olarak giriş yapmış oldu. HABAŞ’ın patronu Türk milyarder Mehmet Rüştü Başaran. Üstelik Başaran, Forbes Dünyanın Milyarderleri Sıralaması’nde 1999’da 1.1 milyar ABD doları servetiyle üst sıralarda yer almıştı. Bir öteki taraftan Başaran’ın Anadolubank’ın yönetim kurulu başkanı ve yarı ortağı olduğu da biliniyor. Otomotiv sektörünün önde gelen isimlerinden aldığımız bilgilere gore Mehmet Rüştü Başaran, oldukça tutkulu bir eski otomobil motosiklet koleksiyoneri. Bununla beraber gene aldığımız bilgilere gore Başaran, bir süredir yerli bir otomobil üretmek mevzusunda istekliymiş.
Mehmet Rüştü Başaran, Honda’nın fabrikasını ilk satın aldığında bir çok şahıs bu tesisleri kendi gereksinimleri doğrultusunda değişime sokacağını düşünüyordu. Sadece HABAŞ’ın aslolan planının yerli vasıta üretmek olduğu öğrenildi. Ne yazık ki hemen hemen pek bir detay mevcut değil. Yalnızca hazırlıkların tamamlanıp son adıma gelindiği bilgisine sahibiz.

Yerli Hibrit Otomobil
HABAŞ’ın eski Honda tesislerindeki hazırlık süreci artık tamamlandı. Üstelik aldığımız duyumlara gore hibrit vasıta üretmek için lüzumlu hazırlıklar bile tamamlanmış. Artık biz de firmanın gelecek planlarına yönelik takvimini açıklamasını bekliyoruz.
Bir öteki taraftan aslen aslolan plan elektrik ve içten yanmalı olmak suretiyle 2 tane motora haiz bir hibrit otomobil üretmek. Bu kapsamda ise Honda’nın İngiltere’deki kapanan fabrikasının ekipmanlarını da satın almış.

Tüm bu saydıklarımızı göz önüne aldığımızda önümüzdeki dönemde HABAŞ’tan bir prototip vasıta tanıtımı yapılmasını bekliyoruz. Esasen halihazırda bu şekilde bir emek harcama mevcut ise seri üretime kısa sürede geçebilecekleri ve TOGG’u süratli bir halde yakalayacakları düşünülüyor.
2.El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın