Togg Ne Vakit Avrupa’ya Açılacak?

İlk yerli ve ulusal elektrikli otomobil Togg (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) için yeni gelişmeler bulunuyor. Otomobilin 2023 senesinde çıkış yapacağı bilgisi esasen mevcuttu. Bununla birlikte Togg’un yalnız Türkiye hedefli bir yapı olmadığı da biliniyordu. Aslına bakarsan bunu şirket sıkça dile getirdi. Tüm bunların neticesinde CEO Mehmet Gürcan Karakaş, Togg ne vakit Avrupa’ya açılacak deklare etti.
Togg’un Avrupa Yolculuğu Ne Vakit Başlamış olacak?
Togg’un CEO’su Karakaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndaki organizasyonda Togg’un seri üretim çalışmalarını resmi olarak başlattı. Yerli otomobilin fiyatı haricinde pek oldukca detay kamuoyuna paylaşıldı. C-segment SUV, 2023 yılının Mart ayı itibariyle Türkiye’de yollara çıkması planlanıyor.
Mehmet Gürcan Karakaş, Berlin’deki Türk-Alman Tecim ve Endüstri Odası (TATSO) 15. Genel Kurul toplantısının sonrasında meydana getirilen Türk-Alman Iktisat Forumu programını esnasında Avrupa’ya ne vakit açılmayı hedeflediklerini dile getirdi. İlk olarak hedefleri doğrultusunda 2024 yılının sonunda olacağını belirtti. Yapmış olduğu açıklamadan Avrupa’da aşama aşama yayılacağı anlaşılıyor.

Karakaş mevzuya ilişkin olarak;“2024’ün sonunda Avrupa pazarına girmeyi düşünüyoruz. Hemen hemen yönetim kurulumuzla ülkeler bazında oldukca net bir önceliklendirme yapmadık. Etrafımıza baktığımızda yeni nesil vasıta üreticilerinin oldukca büyük bir kısmı ilkin Şimal’de İskandinav ülkeleriyle başlıyor şundan dolayı yeni markalara daha açıklar, elektrikli araçlara daha açıklar, altyapıları daha yaygın. Sonrasında da Central Europe dediğimiz Almanya ve Fransa’ya doğru geliyorlar. Ikimiz de kuvvetle olası bu şekilde ilerleyeceğiz” dedi. Ek olarak açıklamalar sonucunda anlaşılan o ki; ilk aşamada kullanım alışkanlıklarından dolayı İskandinav ülkelerine giriş yapılacağı söylenebilir.
Togg’un Almanya’da Görülmesi?
CEO, birkaç hafta öncesinde Berlin’de bulunan Togg’un kontrol amaçlı getirildiğini söylemiş oldu. Karakaş, “Araçlar testlere giderken uzun bir hazırlık sürecinden geçiyor yalnız dokümantasyon ve kalibrasyon değil. Testlerden geri bildirimler gelebilir” dedi. Ek olarak son olarak şunlarıda ekledi; “Bazılarının tabir etmiş olduğu benzer biçimde üretip üretip bir kenara koymuyoruz. O nedenle elimizde hakkaten yok. O vasıta Alman şirketiyle yaptığımız testler için Almanya’ya gelmişti. Park ederken Twitter’a yakalandık“ sözlerini söylemiş oldu.

İstanbul Havalimanı Togg için Kapılarını Açtı!
Togg’un Mobil Uygulaması ‘Trumore’

Bir cevap yazın