TOGG İçin Beklenen Vergi Düzenlemesi Geldi: TOGG’un ÖTV Oranı Ne Kadar Olacak?

Yerli otomobil TOGG için artık son düzlüğe girdik. Son olarak 208 tane robot ile parçalı denemelerin yapıldığı Gemlik’teki tesiste Temmuz ayında üretim denemeleri başlamış olacak. Bu süreç içinde C segment SUV vasıta Avrupa’da Euro NCAP testlerinden geçiyor. Yerli otomobilin seri üretimine gün sayarken hepimiz fiyatının nasıl biteceğini tartışıyor. Sonunda TOGG’un vergi düzenlemeleri hakkında data paylaşıldı. Peki yerli otomobil TOGG kaç para olacak?
TOGG İçin Yeni Hususi Tüketim Vergisi Düzenlemesi!

TOGG için her insanın beklediği devlet desteği sonunda geldi. Kanun teklifleri hemen hemen bir sonuca varmasa da yeni bir ÖTV dilimi geleceği kesinleşti.
TOGG İçin ÖTV Oranı Yüzde 10’a Düştü!
Yeni ÖTV dilimine bakılırsa motor gücü 160 kW’ı geçmeyen elektrikli araçlar ve bununla birlikte Hususi Tüketim Vergisi matrahı 700.000 TL’yi geçmeyen elektrikli ve hibrit araçlar için ÖTV oranı yüzde 10 olacak. Öteki araçlar için ise yüzde 40 ÖTV alınacak. TOGG’un arkadan itişli 160 kW elektrikli C-SUV modelini kapsayan plan için yüzde 10 ÖTV geçerli oluyor. Mevcut yüzde 10 ÖTV planı ise 85 kW’ı aşmayan elektrikli araçlar içindi.
TOGG’un İki Motorlu Versiyonu İçin ÖTV Oranı Ne Kadar Olacak?

Öteki bir mühim nokta ise 160 kW’ı geçen elektrikli otomobiller için. Hususi Tüketim Matrahı 750.000 TL’yi geçmeyenler için yüzde 50 vergi alınıyor. Ötekiler içinse yüzde 60 Hususi Tüketim Vergisi matrahı geçerli oluyor. Bu plan ise TOGG’un 2 motorlu versiyonunu kapsamış oluyor.
Mesela 160 kW motor gücündeki TOGG için fiyatı vergisiz olarak 700.00 TL altında ise yüzde 10 ÖTV alınacak. Yüzde 18 KDV oranı uygulanmasının arkasından vasıta 908 TL’ye satışa çıkmış olacak.

Güncel ÖTV Matrah Oranları;

85 kW’ı aşmayan elektrikli araçlar
10%

85 kW- 120 kW arası elektrikli araçlar
25%

120 kW üstü elektrikli araçlar
60%

 
TOGG’dan Teknoloji Sürprizi: İlk Ürünü Otomobil Olmayacak!

Bir cevap yazın