TOGG Fabrikasının Açılış Zamanı Belli Oldu!

Tanıtılmış olduğu günden bu yana büyük bir coşku ile beklenen TOGG ile ilgili yeni bir izahat geldi. Yerli otomobilin Bursa Gemlik’teki fabrikasının ne vakit açılacağı belli oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, uzun süreden beri merakla beklenen TOGG yapınak açılış zamanı hakkında konuştu. Yerli otomobilin Bursa Gemlik’teki fabrikası, 29 Ekim 2022’de resmi olarak açılacak.
Bir öteki taraftan Tosya Endüstri ve Tecim Odası’nın yeni hizmet binasının açılış töreninde konuşma icra eden Hisarcıklıoğlu, yerli otomobilin ne vakit trafiğe çıkacağına ilişkin de tarih verdi. Hisarcıklıoğlu’nun açıklamasına nazaran fabrikanın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirecek. Sonraki süreçte ise yerli otomobilin piyasaya sürülebilmesi için emek harcamalar gerçekleştirilecek.

Yerli Otomobili Ne Vakit Yollarda Göreceğiz ?
Yerli otomobil TOGG’un fabrikasının açılış zamanı hakkında konuşma icra eden Rıfat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobilin çıkış zamanı ile ilgili de data verdi. Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasına nazaran TOGG’un yola çıkış zamanı 2023’ün ilk çeyreği olacak. Buradan anlayacağımız suretiyle 9 ay içinde TOGG trafiğe çıkmış olacak.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobil TOGG ile ilgili şöyleki bir izahat yapmış oldu. “Tanrı nasip ederse 29 Ekim’de Sayın Cumhurbaşkanımızın elleri ile fabrikanın açılışını gerçekleştireceğiz. 2023’ün ilk üç ayında inşallah banttan inerek trafiğe çıkmış olur.”

TOGG Yapınak Son Görüntüler
Açılımı Türkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu olan Türkiye’nin yerli otomobili TOGG’un, toplumsal medya hesaplarından yeni bir izahat geldi. Söz mevzusu bu açıklamada yerli otomobilin üretileceği fabrikanın son durumu paylaşıldı. Doğrusu bekleyiş artık sonlanıyor. Otomobilin üretileceği tesislerdeki tamamlanma oranları yüzde 95 ve üstü seviyesine çıkmış. Bir öteki taraftan fabrikadaki 208 robot ile parçalı kontrol emekleri yapılıyor.
Yapınak ile ilgili meydana getirilen açıklamalarda boya tesisinin yüzde 99’unun, beden tesisinin yüzde 97’sinin, montaj tesisinin de yüzde 95’inin tamamlanmış durumda olduğu söyleniyor.

TOGG Özellikleri
Türkiye’nin Otomobili TOGG, 30 dakikanın altında süratli şarj özelliğiyle yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Üstelik otomobil, doğuştan elektrikli modüler platformu ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına haiz olacak. Bir öteki taraftan merkeze devamlı bağlı olacak. Doğrusu güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısı ile alıyor.
TOGG’un performans verileri ise şu şekilde:

200 beygir güç ile 0-100 km/s hızlanması 7,6 saniye,
400 beygir güç ile de 0-100 km/s hızlanması 4,8 saniye.

Sıfır Km Otomobil Modelleri 

Bir cevap yazın