Oto İnceleme

Tofaş Doğan L, Sl, SLX ve S Farkları Nedir?

Alkollü Vasıta Kullanma Cezası 2022
En Oldukça Satan Sedan Modelleri 2022
Yaz Periyodu Vasıta Sürme ve Bakım İpuçları
2. el oto alım satım konusunda “Araba Deryası”
Bir Otomobilde Kaç Çip Var?
En Azca Yakan Otomobiller Sıralaması 2022
Rallycross Nedir?
Vasıta Muayenesinde Hafifçe Kusurlar Nedir?
Kısa Vadeli Trafik Sigortası Nedir ve {Nasıl} Yaptırılır?
Avrupa’nın En Temiz Boyahanesinde TOGG’un Boya Denemeleri Başladı!

Otomobil fiyatlarının yükselmesi ile beraber ilk otomobilini alacak birçok şahıs zor durumda kaldı. Eski fiyatlara bakıldığında 5 bin ₺ civarına dahi muayeneli bir vasıta alınabiliyorken şuan için en düşük fiyatlı araçlar averaj 15 bin ₺ ‘den başlamaktadır. Düşük bütçeli otomobiller serisinin sıradaki aracı Tofaş Doğan ‘dır. Vatanımızda kuş serisi olarak tabir edilen bu araçların temiz ve muntazam olanları averaj 25-30 bin ₺’den satışa sunulmaktadır. Peki bu araçlar arasındaki farklar nedir? Bu yazımızda bu aracın versiyonlarını sizler için derledik.

sl

Tofaş Doğan

1982-2003 yılları aralığında satışa sunulmuş olan Tofaş doğan, 88 senesinde değişik bir görünüme kavuşarak zamanının çağdaş hatlarına haiz olmuştur. Genel olarak vatanımızda oldukca sevilen Doğan birçok şahıs tarafınca aile aracı olarak tercih edilmiştir. Tofaş Doğan modelleri L, SL, SLX ve S olarak değişik versiyonlara haizdir. Peki bunlar arasındaki farklar nedir?

slx ie
Doğan L

Doğan modelleri arasındaki L versiyonu, düz motora haizdir. Alttan eksantriğe haiz olan bu motorun en güzel yanı triger kayışı koptuğunda subaplara zarar vermemesidir. Doğan L koltukları kadife kumaş yapıda ve genel olarak; kahverengi ve kum grisi renge haizdir. 1990 ve 1992 yılları aralığında üretilmiş olan Doğan’lar genel anlamda L versiyondur.

slx

Doğan SL

Doğan SL’nin Doğan L’den tek farkı motordur. Doğan SL ‘de kullanılan motor, üstten tek eksantrikli tempra motordur. Bu araçlarda triger kayışı koptuğunda ne yazık ki subaplar yamulur ve ciddi bir harcama oluşur. Doğan SL’de döşemeler tek renk ve kum grisidir. 1992-1993 model içinde üretilen Doğan’lar SL versiyondur.

Doğan SLX

Doğan SLX modellerinin en dolusu olarak bilinir. Daha çağdaş kapı döşemeleri, daha kaliteli yapıda ön göğüs(yenilerinde yüksek torpido) bazı modellerinde hidrolik direksiyon, standart olarak camlar otomatik benzer biçimde bazı özellikleri vardır. Piyasada bulunan en pahalı kuş serisi Doğan SLX’tir. 5 kol çelik jantları da bu versiyona hastır. Sis farları bulunur. Tampon altları ve aynaları beden rengindedir. 1993 yılından 2001 yılına kadar üretilmiştir.

Dogan L

Doğan S

Doğan S, Doğan Slx ten değişik olarak jant kapaklarıyla satışa sunulmuştur. Tamponları ve aynaları siyahtır. Ön camları bazı modellerinde manueldir ve koltuk kumaşları birazcık daha farklıdır. Motorları ve yürüyen aksamı birbirinin aynısıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün