Genel

Tır Ehliyeti {Nasıl} Alınır?

Türkiye’de belirli yeterlik tipleri bulunur. Bu yeterlik sistemine nazaran sürebileceğiniz araçlar farklılık gösterir. Tır ehliyeti, öteki ehliyetlere nazaran daha zor ve maliyetlidir. Tır ehliyeti almak için yapmanız ihtiyaç duyulan birçok değişik mevzu ve süreç var. Çekici diye de tabir edilen tırları sürebilmeniz için bu araçların ehliyetini almanız gerekiyor. Ilk olarak tır ehliyeti diye bir şeyin olmadığını bilmelisiniz. CE sınıfı yeterlik alan hepimiz tır ve kamyon şeklinde ağır araç araçları kullanabilir. “Tır Ehliyeti {Nasıl} Alınır?” içeriğimizde fazlaca fazla sorulan ve cevap bekleyen soruları cevaplayacağız. İşte CE sınıfı yeterlik almanız için bilmeniz ve yapmanız gerekenler.
Tır Ehliyeti {Nasıl} Alınır?
Ilk olarak tır ehliyeti almadan ilkin B sınıfı yeterlik almanız gerekmekte. Değişen kanunlarla beraber artık direkt olarak C sınıfı yeterlik verilmiyor. B sınıfı ehliyetinizi aldıktan sonrasında 21 yaşını doldurup, 22’den gün aldıysanız C sınıfı yeterlik için başvuruda bulunabilirsiniz. C sınıfı yeterlik kamyon ehliyetidir. Bu ehliyetten sonrasında CE sınıfına da başvurmanız gerekmekte. B ehliyetiniz var ise öteki sınıfları almak için bir tek direksiyon sınavına girilmektedir.
Tır / CE Sınıfı Yeterlik Başvurusu İçin Lüzumlu Belgeler
Halk içinde tır ehliyeti olarak malum CE sınıfı yeterlik için başvurmadan ilkin toparlamanız ihtiyaç duyulan birçok belge mevcut. CE sınıfı yeterlik için ihtiyaç duyulan belgeler sıralaması:

Çift Taraflı Kimlik Fotokopisi
10 Tane Biyometrik Fotoğraf
Sabıka Kaydı
Talebe Belgesi ve Mezuniyet belgesi
Sıhhat Raporu
Önceki Yeterlik Fotokopisi

Tır / CE Sınıfı Yeterlik Müracaat şartları
Ilk olarak CE sınıfındaki ehliyete başvurabilmeniz için ihtiyaç duyulan koşulları yerine getirmeniz gerekmekte. İşte tır/CE sınıfı yeterlik başvuruları.

21 yaşını doldurup, 22 yaşından gün almak
İlk okul ve üstü okullardan mezun olmak
Sıhhat testlerinden geçmek

CE Sınıfı İçin Direksiyon Sınavına Kaç Kez Girilebilir?
Tır/CE sınıfı yeterlik almak isteyen kişiler ilk olarak B ehliyetine haiz olmalı. Bu yüzden CE sınıfı için bir tek direksiyon sınavına girerler. Direksiyon sınavına girecek olan kişilerin 4 kere katılım hakları var. 4 kere başarısız olan sürücü talibi, tekrardan dosya açtırmak zorunda.
İkinci El Çekici İlanları 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün