Ticari Aracını Yenileyeceklere ÖTV Muafiyeti Geliyor!

Ticari vasıta kullanıcılarının vasıta yenileme mevzusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündemindeydi. Meydana getirilen düzenlemeye ilişkin açıklamada, ticari araçların hususi tüketim vergisinden muaf tutulacağı duyuruldu. Ticari vasıta sahiplerini sevindiren bu gelişme sonrası habere dair detaylar merak mevzusu oldu. Hangi ticari araçlara ne oranda indirim yapılacağını öğrenmek için gelin haberin detaylarına daha yakından bakalım.
Ticari Aracını Yenilemek İsteyen Esnaflar Yararlanacak
Düzenlemenin, mevcut ticari aracını yenilemek isteyen esnafa yönelik olduğu duyuruldu. Bu doğrultuda aynı cinsten araçlarını yenileyen ticari vasıta sahipleri ÖTV indiriminden yararlanabilecek. Karar ise yeni meclis ile uygulamaya geçirilecek. Mevcut durumda ticari vasıta araçlardan %1 ile %15 arası değişim gösteren ÖTV bedeli alınıyor.

Hangi Araçlar ÖTV İndirimi Kapsamında?
Tüm ayrıntıları hemen hemen şekillenmeyen bu düzenlemeden; taksi, dolmuş, servis, minibüs, midibüs ve otobüs taşımacılığı ile ticari yük taşımacılığında yetkilendirilmek suretiyle faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilecek. Mevzuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Nebati de şu ayrıntılara değindi: “Ticari taksilerden ÖTV oranı yüzde 45 ila 80 aralığında olan ve motor silindir hacmi 1600 santimetreküpü geçmeyen binek otomobiller kapsama alınacak, söz mevzusu desteğimizden yararlanacak öteki araçların bilgileri, hazırlıklarını yaptığımız yasal düzenlemeyle netleşecek.”
ÖTV hesaplaması {nasıl} yapılır öğrenmek için tıklayın!

Bir cevap yazın