Tesla’nın Türkiye Macerası 2023’ün İlk Çeyreğinde Başlıyor

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla‘nın Türkiye pazarında ne süre satışa çıkacağı merak mevzusu. Şirkete yakın kaynaklarda paylaşılan bilgilere nazaran 2023’ün ilk çeyreğinde Tesla, Model Y ve Model 3 ile Türkiye serüvenine başlamış olacak.
ABD’li elektrikli otomobil üreticisinin uzun süredir Türkiye pazarına giriş yapmayı planladığını biliyoruz. Daha ilkin de bu yönde açıklamalar yapılırken ABD’den ithal edilen araçlara yüzde 60 ilave vergi getirilmesinin arkasından kararından vazgeçmişti. Elon Musk‘ın CEO’su olduğu şirket, uzun sürenin arkasından Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited adlı şirket üstünden Türkiye ayağını yürütmeye başladı. Firmanın başlangıcında Kemal Geçer içeriyor ve uzun süredir Tesla’nın tüm modellerini ülkemize getirmek için operasyonları yürütüyor. Ekonomim‘de paylaşılan habere nazaran Tesla, 2023 yılının ilk çeyreğinde Model 3 ve Model Y ile Türkiye’de satışlara başlamış olacak.
Sırada Ankara, İzmir ve Bodrum Var

Tesla, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde açacağı Tecrübe Merkezleri için emek harcamalar tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’nin 7 bölgesine 20 değişik konumda yer alacak Tecrübe Merkezlerinin ilki geçen ay Sıkıntılı‘da açılmıştı. İstanbul’un arkasından marka öteki şehirlerde de etkinlik gösterecek. Bilhassa planların içinde Ankara, İzmir ve Bodrum benzer biçimde bölgeler içeriyor. Fakat ilk tecrübe merkezlerinin açılmasından sonrasında alınacak reaksiyonlara nazaran bölgeler değişebilir. Elektrikli otomobillerin şarj altyapını desteklemek için ise ilk başta Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, İstanbul, İzmir ve Konya’da 13 tane şarj istasyonu konumlandıracak. Ek olarak aracı satın almak isteyen müşteriler alışılmışın haricinde internetten sipariş verecek.
Model Y ve Model 3’ün Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak?
Dünyanın en oldukca satan elektrikli otomobillerinin Türkiye tutarları en oldukca dört gözle beklenen konuların başlangıcında içeriyor. Türkiye’ye ilk gelecek modellerden önde gelen Model Y’nin Avrupa fiyatı 60 bin Euro (1.1 milyon TL).  Otomobilin yüzde 60 ÖTV ve yüzde 18 KDV oranları ile geleceğini hesaplarsak ortalama 2 milyon 77 bin TL satış fiyatına haiz olacak. Model 3 için ise Avrupa’da baz fiyatı 49 bin Euro (976 bin TL). Yüzde 60 ÖTV, yüzde 20 ek gümrük vergisi ve yüzde 18 KDV’yi hesaba katarsak ortalama 2.2 milyon TL’ye satışa çıkacak. Fakat bu fiyatlara bir de nakliye ücretleri eklemek gerekiyor. Çin’den ithal edilen araçlarda ilave gümrük vergisi yüzde 20’ye çıkmasıyla Model 3 daha yüksek fiyatlarla satışa çıkmış olacak. Model Y’yi Berlin’den ithal ederken, Model 3’ü ise Şanghay’daki fabrikadan ithal edeceğiz.
Tesla’nın Türkiye’ye Gelecek Modelleri Hangileri?

Bir cevap yazın