Tesla’dan Rakiplerine Ortak Şarj Konektörü Çağrısı

Tesla’dan rakiplerine ortak şarj konektörü çağrısı geldi. 2012 senesinde Tesla Model S ile beraber şarj konektörü tescil kazanmıştı. Şimdi ise yeni bir standart geldi. ABD merkezli otomobil devi mevzu ile ilgili yeni bir izahat yapmış oldu. Bu açıklamada yeni tasarımının öteki firmalar tarafınca da kullanılması çağrısını yapmış oldu. Konektör tasarımının adı ise Şimal ABD Şarj Standardı (NACS).
Tesla’dan Rakiplerine  Davet: Konektör Tasarımını Kullanalım

Şirket yetkilileri, konektörü ortalama 10 senedir kullandıklarını ifade ettiler. Ek olarak konektörün toplam 32 milyar kilometreye eş şarj döngüsüne haiz bulunduğunu da söylediler. Tescilli tasarım CCS Combo benzer biçimde konektör tasarımlarınn yerine geçmesi mümkün. Tesla mevzu hakkında “Dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırma misyonumuzu yerine getirmek için bugün EV konektör tasarımımızı dünyaya açıyoruz. Şarj şebekesi operatörlerini ve vasıta üreticilerini, şimdi Şimal ABD olarak adlandırılan Tesla şarj konektörünü ve şarj portunu yerleştirmeye çağrı ediyoruz.” şeklinde izahat yapmış oldu.
Konektör İçin Yeni Standart

Geliştirilen standardın iki değişik konfigürasyonu var. Tesla’nın geriye dönük uyumluluk açıklaması ise şu şekilde: “Şimal ABD Şarj Standardı hem 500V nominal konfigürasyonda hem de 1,000V nominal konfigürasyonda mevcuttur. 1.000V versiyonu mekanik olarak geriye dönük uyumludur.” NACS konektör tasarımında maksimum akım kıymeti şu an net değil. Sadece firmanın açıklaması, belirli ısı limitleri dahilinde istediği akım değeriyle şarj imkanı verileceği yönünde. Ek olarak Tesla, konektörün hareketli parçası olmadığının da altını çizdi.
İkinci El Tesla Elektrikli Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın