Tesla Üretimi Sekteye Uğrayabilir; Elon Musk Deklare etti

Elon Musk’ın açıklamasına gore Tesla üretimi sekteye uğrayabilir. Buna gore Musk, Tesla’nın Berlin’de ve ABD’nin Texas eyaletinde yeni oluşturulan fabrikalarının, Çin’de yaşanmış olan pil sıkıntıları ve tedarik zincirinde gerçekleşen aksamalar sebebiyle milyarlarca dolar zarar ettiğini söylemiş oldu.
Tesla Üretimi Sekteye Uğrayabilir
Tesla fabrikaları büyük zarar etmeye başladı. Şirket, Çin’de Şanghay da dahil olmak suretiyle ülkenin bir oldukça bölgesinde uygulanan koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle çalışmalarını sürdürmekte zorlanıyor. Elon Musk, bu durumun sonucunda tedarik zincirinde oldukça büyük aksamalar olabileceğini söylemiş oldu. Arkasından ise bu sebeple Tesla üretiminde kesintiler olabileceğini duyurdu.

Tesislerin Tesla Üretimi Neredeyse Sıfır
Musk son açıklamasında “Berlin ve Austin’deki fabrikalar şu an birer para fırını. Sanki paranın alev alev yandığını duyar gibiyim” dedi. Öteki taraftan ise Musk, “Tesisler milyarlarca dolar zarar ediyor. Oldukça fazla giderleri var ve üretimleri neredeyse sıfır” şeklinde izahat yapmış oldu.
Elon Musk, “gigafactory” adını verdiği otomobil fabrikalarını bu yıl açmıştı. Fakat fabrikaların üretimlerini hızlandırmakta başarısız oldukları ve bilhassa Austin’deki tesisin oldukça geride kalmış olduğu görüldü. Geçen ay meydana getirilen bir röportaj esnasında Musk, tüm bunların çözülebileceğini fakat oldukça dikkatli hareket etmeleri icap ettiğini söylemiş oldu.
Çin’de Pandemi Kısıtlamaları Uygulanıyor
Çin’de bilhassa geçtiğimiz ay koronavirüs vakaları tekrardan artış gösterdi. Bu sebepten ülkenin birçok şehrinde kapsamlı engellemeler ve sokağa çıkma yasakları uygulandı. Öteki taraftan bu tedbirler kapsamında ithalat ve ihracata da engellemeler geldi. Bu engellemeler Tesla benzer biçimde şirketleri zor durumda bıraktı. Musk, Tesla’nın Şanghay’daki üretimini haftalarca durdurmak zorunda kaldığını, bunun şirket için “oldukça zor” bulunduğunu söylemiş oldu.
Tesla İçin İşler İyi Gitmiyor
Tesla geçtiğimiz hafta ABD’deki vasıta fiyatlarını ortalama yüzde 5 artırdı. Buna sebep olarak ise alüminyum ve lityum benzer biçimde ham maddelerdeki artışları gerekçe gösterdi. Musk, bu hafta ise ekonomiden oldukça endişeli bulunduğunu söylemiş oldu. Öteki taraftan ise internasyonal işgücünü yüzde 3,5 oranında azaltabileceğine işaret etti.
Tesla cephesinde hepsi yaşanırken ise  Alman vasıta üreticisi BMW, Çin’de 2,2 milyar dolarlık tesisinde üretime başladığını duyurdu. İlerleyen süreçte Tesla’nın ne benzer biçimde hamleler yapacağını hep birlikte göreceğiz.
Tüm Satılık Tesla İlanlarını İnceleyin⇒

Bir cevap yazın