Tesla Sonunda Yuvarlak Direksiyonu Getirdi

Farklılıklarıyla devamlı gündem olan Tesla direksiyon mevzusunda kullanıcıları dinledi. Tesla CEO’su, yarış otomobillerinde yada uçaklarda kullanılanlara benzer yarım bir direksiyonu tercih etmişti. 2021’de alıcılara yuvarlak direksiyon seçeneği sunmamıştı. Şimdi ise yuvarlak direksiyonu yoğun talep üstüne getiriyor.
Yuvarlak Direksiyon Artık Seçilebilir
Elektrikli otomobil şirketi, Model X ve Model S müşterilerinin internet sayfasında geleneksel yuvarlak direksiyon seçmesine izin vermeye başladı. Elon Musk yarış otomobillerinde yada uçaklarda kullanılanlara benzer yarım bir direksiyonun fazlaca daha iyi göründüğünü söyleyerek 2021’de yuvarlak bir direksiyon seçeneği sunmayı reddetmişti.

No
— Elon Musk (@elonmusk) July 23, 2021

Tesla Satın alan Memnuniyeti İçin Uğraşıyor
Görünüşe gore Tesla hisselerinin düşüşte olması Elon Musk’ın keskin kararlarını bile etkilemiş. Ek olarak şirket, son zamanlarda bayağı fazla alan kişi memnuniyetsizliği yaşıyordu. Hatta Çin’de bile düşük talep sebebiyle üretimi azaltmıştı. Detaylarını buradan inceleyebilirsiniz. Şimdi ise bu büyük karardan vazgeçiyor. Tesla kullananların ve potansiyel müşterilerin istediği seçeneği getiriyor. Ek olarak bu seçenek yalnızca yeni Tesla satın alacak müşterileriyle sınırı olan değil. Mart 2023’ten itibaren, Model X ve Model S sahiplerinin, yarım direksiyonlarını yuvarlak versiyonlarıyla değiştirebilmek için 700 dolarlık bir direksiyon güçlendirmesi satın almalarına olanak tanıyacak.
Tesla’nın websitesinden Mart’ta gelecek direksiyonun sipariş ekranından görüntüsü.
Tesla, Model X ve Model S’nin 2021 tekrardan tasarımında yarım direksiyon simidini piyasaya sürmüştü. Şirket ek olarak tekrardan tasarımda dönüş sinyalleri ve ışıklar benzer biçimde işlevlerden görevli denetim kollarını tamamen kaldırdı. Bu tarz şeyleri yarım direksiyon üstündeki güçlü dokunmatik düğmelerle değiştirdi. Güçlendirmenin sapları yada değiştiricileri içermeyeceğini bilhassa belirten Tesla internet sayfasına gore, bu düğmeler burada duracak.
2021’den Beri Yarım Direksiyon Israrı
2021 senesinde bir kullanıcı tekrardan tasarım için yarım direksiyonu seçmenin herhangi bir “ergonomik sebebi” olup olmadığı Elon Musk’a sormuştu. ”Deha”sıyla tanınan Musk ise; Tesla’nın Tam Otonom Sürüş Modunu gösteren ekranın, fazladan direksiyon alanı olmadan güzel duyu açıdan ”daha hoş” bulunduğunu söylemişti.

Yet another round wheel is boring & blocks the screen. FSD in panoramic mode looks way better with a yoke.
— Elon Musk (@elonmusk) September 9, 2021

Yarım Direksiyon Şikayetleri Oldukça Fazla

Direksiyonun tekrardan tasarımı, şikayetler ve güvenlikle ilgili endişeler dahil olmak suretiyle bir takım tepki uyandırdı. Bazı insanoğlu bu tasarımı sevmişti. Sadece bir çok şahıs yarım direksiyon simidinin daha azca kullanışlı bulunduğunu söylemişlerdi. Ek olarak potansiyel olarak tehlikeli olduğundan da yakınma geliyordu. Sürücüler, yarım direksiyon simidinin buzlu bir yolda kontrolü kaybetmeye yol açacağını söylüyorlardı. Bununla beraber süratli manevralar yapmayı zorlaştırdığını ve hatta hareket ederken kornayı ve doğru dönüş sinyallerini bulmayı zorlaştırdığını da iddialar arasındaydı.
Şimdi ise her iki seçenekte mevcut. Peki siz hangisini tercih ederdiniz? Yorumlarda belirtebilirsiniz.
Ek olarak en fazlaca sorulan sorulardan birisi de ”Tesla ne vakit Türkiye’ye gelecek?” İlgili yazımıza derhal göz atabilirsiniz.
Tesla’nın Türkiye Macerası 2023’ün İlk Çeyreğinde Başlıyor

Bir cevap yazın