Tesla Semi Tırlar İçin 3,5 Milyar Dolarlık Yatırım!

Elektrikli otomobillerin lideri konumunda olan Tesla, elektrikli tırları olan ilk Semi Turcks siparişlerini herhangi bir erteleme olmadan Aralık ayında teslim etmişti. Elektrikli tırların seri üretime geçmesinin peşinden Semi tırlar kendi fabrikalarına kavuşacak. Tesla tarafınca meydana getirilen açıklamada Semi tırların üretiminin gerçekleşeceği Nevada Gigafactory için toplamda 3,5 milyar dolarlık yatırım aldığını deklare etti. Buna nazaran Tesla, Nevada tesisinin civarlarında Semi Trucks için yeni bir yapınak kuracak.
Talebi Karşılamak İçin Semi Trucks Fabrikası Açılıyor!
 

Tesla, Semi tırlarının ilk teslimatları geçtiğimiz aylarda Pepsi.co’ya yapmıştı. Aralık ayından itibaren 30’dan fazla elektrikli tırın teslim edilmesinin peşinden Semi Trucks için yeni bir yapınak kurulacağı açıklandı. Artan talebi karşılamaya çalışan marka Nevada’dan 3,5 milyar dolarlık yatırım alarak Semi Trucks fabrikasını kuracak. Fakat fabrikanın kapasitesi ve açılış zamanı hakkında hemen hemen bir açıklamada bulunulmadı.
Aynı Yatırımla Pil Hücresi Fabrikası Açılıyor
Tesla’nın Nevada tarafınca almış olduğu yatırımı bir tek Semi fabrikasını oluşturmak için kullanmayacak. Bunun yanı sıra aynı bütçeyle pil hücresi fabrikası da kuruluyor. Tesla’nın yılda 2 milyon vasıta için pil üretme hedefiyle kurduğu yapınak için 3000 tane yeni iş ilanı açılacak. Şimdiye kadar Nevada’nın Tesla Gigafactory’e yapmış olduğu yatırımlar 6,2 milyar doları geçti.

BREAKING: Nevada Governor, Joe Lombardo, özgü announced in his State of the Union address tonight that he will be joining Elon Musk & the team at @Tesla tomorrow to unveil plans to build a new $3.5 billion advanced manufacturing facility in northern Nevada for the @Tesla Semi. pic.twitter.com/lluv86pTHU
— Sawyer Merritt (@SawyerMerritt) January 24, 2023

Amerikalı gazeteci Sawyer Merritt mevzuyla ilgili haberi paylaşıp; “İster lityum döngüsünü kapatmak, ister lojistik, eğlence, bilim ve teknolojide yenilik ve yatırımın kilidini açmak yada girişimciliği benimsemek olsun. Netice olarak Nevada ortak olmaya hazır. Tesla’daki ekip, yarın firmanın tamamen elektrikli Semi tırları için Nevada’nın kuzeyinde yepyeni bir 3.5 milyar dolarlık ileri üretim tesisi kurma planlarını açıkladığında Elon Musk’a katılmayı dört gözle umuyorum.” şeklinde konuştu.
Son olarak Tesla’nın Türkiye’ye gelecek modellerini incelemek için Tesla’nın Türkiye’ye Gelecek Modelleri Hangileri? içeriğimize göz atabilirsiniz!

Bir cevap yazın