Tesla Semi, Tek Şarjla 805 Kilometre Yol Gitti!

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, 2017 senesinde Elektrikli tır üreteceğini açıklamıştı. Geçen dönemin arkasından Semi tırlar ilk kere yollarda görüldü. Tek şarj ile ortalama 8 saatte 805 km yol giden Tesla Semi tırlar tam yüklü bir halde yolculuğu tamamladı.
Elon Musk’dan Izahat Geldi!
 

Tesla CEO’su Elon Musk, toplumsal medya üstünden yapmış olduğu paylaşımda; tam yüklü haldeki 36,74 tonluk Tesla Semi modeli elektrik motorlu tırın, 805 km’lik yolculuğunun başarıyla tamamlandığını duyurdu. Ek olarak daha önceki paylaşımlarında ise 96 km hıza 20 saniyede çıkabildiğini ve yüzde 70 pil doluluk oranına 3 saatte ulaşabileceğini duyurmuştu.
Tesla Semi’nin 8 saat yol gitmesinin en mühim yanı, tır sürücülerinin mola süreleriyle kesişmesi. Bu sayede sürücüler mola verirken araçlarını şarj edebilecek. Ek olarak elektrikli araçlarının düşük yakıt maliyetleri göz önüne alındığında bu bir devrim durumunda olabilir.
Tesla Yeniden Rakiplerinin Önüne Geçti!
 

Tesla Semi model tırların ilk lansmanı 2017’de yapılmıştı. O tarihten beri seri üretim için tarihler verilse de üretim çeşitli sebeplerle aksadı. Süreç içinde 35 tonluk bir elektrikli kamyonun 500 kilometre dahi yol yapabilmesi olanaksız bulunduğunu düşünülmüştü. Fakat 805 kilometre yol katedilmesiyle muhteşem bir şey oldu.
Ek olarak Volvo ve Nikola benzer biçimde elektrikli tır üretmek için yola çıkan firmaların Tesla’nın üretimi ertelemesiyle öne geçmiş olduğu düşünülüyordu. Fakat Tesla’nın son yapmış olduğu çıkarmasıyla elektrikli vasıta mevzusunda hala bir numara bulunduğunu gözler önüne serdi.
İlk Teslimatlar Pepsi Co. İçin Yapılacak!
 
Önümüzdeki Perşembe günü bir lansman düzenlenerek Tesla Semi daha detaylı bir halde bizlere tanıtılacak. İlk teslimatlar ise 2017 senesinde 100 tane sipariş veren Pepsi Co. Şirketine yapılacak.
Tesla Cybertruck Rezervasyonları Rekora Gidiyor

Bir cevap yazın