Tesla Semi İlk Teslimatını Yapmış oldu

Birkaç yıl gecikmeli de olsa Tesla’nın elektrikli tırı Semi ilk teslimatını yapmış oldu. İlk olarak 2017 senesinde açıklanan elektrikli tır, 2019 senesinde ise üretime gireceği haberi gelmişti. Fakat gelişi 2022 yılını buldu. Bunun sebeplerinden birkaçı Covid-19 salgını ve küresel parça kıtlığı benzer biçimde etmenlerdi. Tesla Semi ilk teslimatını ise PepsiCo’ya geçtiğimiz günlerde yapmış oldu. Ek olarak PepsiCo 2017 senesinde 100 kamyon siparişi de vermişti.
Tesla Semi: “İlk Teslimat” PepsiCo
Tesla’nın Nevada Gigafactory’sinde bulunan fabrikasından; “Semi Delivery Event”i esnasında teslimat için çıkış meydana getiren Tesla Semi, PepsiCo’ya siparişini iletti. Teslimat 1 Aralıkta gerçekleşti. Twitter benzer biçimde pek fazlaca platformda canlı gösterim yapılmış oldu. Ek olarak PepsiCo 100 tane elektrikli tır sipariş etmişti. Yılbaşından sonrasında ise içecek sevkiyatına hazır olacak.

Tek şarjla tam yüklenmiş olarak 500 mil gidebilen Tesla Semi için konuşan CEO Elon Musk; etkinlikte dünya için karbon emisyonun azaltılması benzer biçimde mevzulara da değindi. Ek olarak Musk teslimat yerindeki Semi’lerden birini de kullandı. Musk, elektrikli tır için şu sözleri söylemiş oldu; “Uzun bir beş yıl oldu. Fakat Semi, yollarda hakikaten çığır açacak”.

Bununla beraber Semi’nin iki çeşit batarya seçeneği (480 km ve 800 km) mevcut. Bu seçeneklerin tutarları ise 150.000 dolar ve 180.000 dolar olarak söylenmişti fakat etkinlikte mevzu hakkında yeniden bir bilgilendirme yapılmadı. Bunun yanında Tesla Semi’nin üç elektrik motoru olduğu da açıklandı. Elektrikli tır dış ve iç görünümüyle oldukça dikkat çekiyor. Ek olarak elektrikli tır için verimlilik taahhüttü de veriliyor.

İçten yanmalı modellere oranla senede 70.000 dolar yakıt tasarrufu sağlamış olduğu iddia ediliyor. Ek olarak Walmart ve FedEx vb. markalardan siparişler alındığı da söyleniyor.
Tesla Semi’nin Senelik Üretim Hedefini Deklare etti
Tesla Semi, Tek Şarjla 805 Kilometre Yol Gitti!

Bir cevap yazın