TAYSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam Oldu

44’üncü Olağan Genel Kurul toplantısı meydana gelen Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) Başkanı tekrardan Aybert Saydam oldu. Görüşmede açılış hitabı meydana getiren Saydam, Türkiye ve dünyadaki otomotiv piyasasına dair mühim noktaların üstünde durdu. Öteki taraftan toplantının devamında TAYSAD Başarı Ödülleri de sahiplerini buldu. İşte 44’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrası öne çıkan başlıklar:

“Niçin dünyadaki büyümeyi yakalayamadığımızı sorgulamalıyız”
Türkiye otomotiv tedarik sanayinin çatı kuruluşu olan TAYSAD’ta 2 yıl ilkin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı devralan Aybert Saydam, 44’üncü Olağan Genel Kurul toplantısında da Başkanlık için seçilen isim oldu. Üyeler ve paydaş kurum temsilcilerinin katılımıyla meydana gelen görüşmede otomotiv piyasasının geleceğine dair pek oldukca mevzu ele alındı. Toplantının açılış konuşmasını meydana getiren Albert Saydam, piyasanın mevcut durumunu şu sözlerle açıkladı: “Dünyada ve Avrupa’da vasıta üretimi pandemi öncesi rakamlarına gittikçe yaklaşıyor.  Türkiye’ye bakıldığında ise ne yazık ki tablo bu kadar pozitif değil. 2022’yi üretimde 13’üncü, satışta da 18’inci kapattık. 2023 tahminleri ise internasyonal raporlarda bir sıra gerileyeceğimiz yönünde. Önümüzdeki ülkeler Kanada, Endonezya, Fransa ve İspanya.”
TAYSAD ve OSD’nin ilk 10’da yer alma hedefine dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı, bu hedefin şu andaki karşılığının 2,3 milyon adetlik vasıta üretimi bulunduğunu söylemiş oldu. Ek olarak ortaya konan veriler ışığında 2017’de 1,7 milyonu yakalayan vasıta üretiminin bu yıl 1,3 milyon adedin arkasında kalacağını ön gördüklerini açıkladı. “Bu tablo esasında hepimizin, otomotivde yer edinen paydaşların ve şirketlerin önünde bulundurması ihtiyaç duyulan ve ‘niçin dünyadaki büyümeyi yakalayamıyoruz’ diye kendimizi sorgulamamız ihtiyaç duyulan bir tablo.”
İhracatta Yüzler Gülüyor
TAYSAD Başkanı Albert Saydam, ihracat içinse daha pozitif bir tablo çizdi. Mevzuya ilişkin şu sözleri söylemiş oldu: “2017’deki en fazla vasıta üretimi olduğu dönemde yüzde 34’ü tedarik endüstri olmak suretiyle 29 milyar dolarlık bir ihracatımız vardı. 2022’de tedarik sanayinin oranını yüzde 42’ye çıkardık. 2023’deki hedefimiz yüzde 44’ün üstüne çıkarak toplam otomotiv ihracatını 35 milyar doların üstüne taşımak ve bir yıl için kimya sanayisine emanet etmiş olduğumuz şampiyonluğu bu yıl geri almak. İlk 2 ayda açık ara ile liderliği geri almış durumdayız.”

 Afet Bölgelerine Yardım 
Toplantıya katılan sektörün öncü firmaları ve temsilcileri içinde Yönetim Kurulunda Birinci Otomotiv (Yakup Birinci), Cavo Otomotiv (Berke Ercan), Parsan Makine (Lokman Yamantürk), Avitaş (Şekib Avdagiç), Assan Hanil (Atacan Güner), Ditaş (Osman Sever), Farplas (Ahu Büyükkuşoğlu Serter), Feka (Taner Karslıoğlu), Ölçü Cıvata (Fatih Uysal) ve Toyota Boshoku (Hakan Konak) şeklinde adlar yer aldı.
Genel Kurulda işlenen öteki mevzular içinde, ülkemizi derinden sarsan zelzele felaketinin tesirleri de yer aldı. Öteki taraftan otomotiv sanayisinin bu süreçteki emekleri ve ekonomiye olan katkılarına da dikkat çekildi. Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, konuşmasında Afet ve Risk Yönetimi Emek verme Grubu’nu kurma sonucu aldıklarını bildirdi. Afet bölgesinin hızlıca yaralarını sarabilmesi ve lüzumlu destek faaliyetlerini planlanması için bu tür bir adım atılacağını söylemiş oldu. Öteki taraftan üyeler arası afet yönetim sistemini de kurmaya yöneldiklerini kaydetti.

TAYSAD Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu
Toplantı TAYSAD Başarı Ödülleri ile devam etti. “En fazla ihracat meydana getiren üyeler” kategorisinde Bosch birincilik ödülünü alırken, CMS Jant ikincilik, Tırsan Treyler ise üçüncülük ödülüne layık görüldü. “İhracatını en fazla artıran üyeler” kategorisinde de Döksan Basınçlı Döküm birincilik, GKN Sinter ikincilik, Freudenberg de üçüncülük ödülünün sahibi oldu. “Patent” kategorisinde birincilik ödülü Tırsan Treyler’e takdim edilirken, Vestel Elektronik ikincilik, Bosch da üçüncülük ödülünü aldı. TAYSAD tarafınca organize edilen eğitimlere en oldukca katılım elde eden Mutlu Akü, bu alanda birincilik ödülüne layık görülürken; ikincilik ödülü Tekkan Plastik’e, üçüncülük ödülü ise Pimsa Otomotiv’e verildi. Ek olarak törende TAYSAD’ın başlatmış olduğu “Fırsatı Eşitle Kabiliyeti Çeşitle” adlı toplumsal mesuliyet projesi kategorisinde, sahasındaki hanım istihdamını en oldukca artıran Teknorot’a da sertifikası takdim edildi.
Cengiz Eroldu, Tekrardan OSD’nin Yönetim Kurulu Başkanı Oldu

Bir cevap yazın