Tata’nın Yeni Elektrikli Modeli Nexon

Türkiye pazarından da bildiğimiz TATA markası Hindistan’ın kuşkusuz en başarı göstermiş otomobil üreticilerinden birisidir. Son yıllardaki AR-GE emekleri yardımıyla kendisini Alman ve Japon rakiplerinin arasına sokmayı başarmıştır. Bilhassa Asya pazarındaki satış sayıları oldukça etkileyicidir. Kısa sürede bu kadar yükselmesinin ana sebebi kalite ve ucuzluğun birleştirilerek, satışa sunulmasıdır.
Son yıllarda neredeyse tüm vasıta üreticileri elektrikli araçlarını piyasaya sürmeye başladı. Bu durumda TATA markasının yeni elektrikli modeli Nexon satışa çıkmıştı. Şimdi ise Nexon modelinin daha uzun menzilli modeli olan Nexon MAX piyasaya sunuldu. Ek olarak düzgüsel modeline gore daha çok beygir gücüne haizdir.
TATA Nexon MAX Modelindeki Yenilikler Nedir?
 

Nexon MAX 6.6 Kw şarj cihazıyla geliyor.
Ortalama 400 km menzile haizdir.
Daha çok güvenlik ve konfor özellikleri sunuyor.
Nexon MAX 250Nm tork ve 143 hp beygir gücüne haiz.

Görünüşe gore TATA markasının yeni elektrikli modeli Nexon MAX ile düzgüsel modeli içinde pek bir fark yok. Yalnızca iç kısmındaki, orta konsolda bir değişim mevcut. Vites topuzu düzgüsel Nexon modelindeki benzer biçimde değil, döner şekilde tasarlanmış. Ek olarak park modu ve elektronik park freni, soğutma özelliğine haiz ön koltuklar, hız sabitleyici, hava temizleyici benzer biçimde özelliklere de haizdir.
Nexon ve Nexon MAX Arasındaki Farklar

Yukarıda da değindiğimiz suretiyle TATA Nexon MAX modeli, 6.6 KW şarj cihazıyla gelecek. Önceki modelinde yalnızca 3.3 Kw şarj aleti vardı. Böylece şarj olma süresi iki kat hızlanacak.
Yapınak verilerine gore Nexon MAX, 400 km menzile haiz fakat gerçek kullanıcılar Düzgüsel Nexon modelinde 208 km yol gidebildi. TATA markasının yeni elektrikli modeli Nexon MAX için ise ortalama 300 km yol kat edebileceğini düşünülüyor.
Düzgüsel Nexon modeline gore Nexon MAX modeli 100kg daha ağırdır. Bunun sebebi pil kapasitesinin artmış olması ve donanımsal özelliklerin eklenmiş olmasıdır. TATA tasarımcıları ek ağırlık yüzünden amortisörleri revize etti. Ek olarak ise aracın yerden yüksekliğini norma modele gore 10mm daha düşük tasarladılar.
Motor olarak ise Nexon MAX, düzgüsel modeline gore 14hp ve 5Nm daha çok olan 250Nm tork sağlayabilen ve 143hp bir motora haizdir. TATA motors ekibi bu motor bloğu için 0-100km süresini 9 saniye olarak belirtiyor.

Donanım Paketleri ve Fiyatı
TATA Nexon MAX modelinin 4 tane donanım paketi bulunuyor. XZ+ ve XZ+ Lux donanımlarında güvenlik özellikleri ve batarya özellikleri açısından farklar bulunuyor. Ek olarak Nexon MAX modellerinin tümü 8 yıl süresince ve 1.600.000 km güvence sunar.

Model

Şarj Seçeneği

Showroom Fiyatı

Maksimum XZ+

3,3 Kw

17,75 Lakh rs

Maksimum XZ+

7,2 Kw

18,24 Lakh rs

Maksimum XZ+ Lux

3,3 Kw

18,74 Lakh rs

Maksimum XZ+ Lux

7,2 Kw

19,24 Lakh rs

 
Sizler Yeni TATA Nexon MAX modelini {nasıl} buldunuz? 
İkinci El Tata İlanları

Bir cevap yazın