Tarihin En Pahalı Honda RC30’u

Honda markasının motosikletleri her dönem için efsaneleşmiş ve oldukça ilgi duyulmuştur. İlk kurulduğu senelerden beri ürettikleri ve tasarladıkları modeller tüm markalara adeta bir kılavuz olmuştur. 1980 yıllarında Honda tasarımcıları tarafınca tasarlanan RC30 modeli ise hakikaten o yılların ikonik modellerinden birisi olmuştur.
Genel anlamda iyi gizlenen eski model araçlar oldukça para eder. Bu durum hepimiz tarafınca bilinir ve bazı kişiler bu araçlar üretildiği benzer biçimde satın alıp saklarlar. Sonrasında ise müzayede yöntemiyle bu araçlarını oldukça anormal fiyatlara satabilirler. En pahalı Honda RC30’un anormal fiyata haiz olmasının altında yatan niçin ise son aşama yeni gözükmesidir. Bu fiyatlara tesir eden sebeplerin başlangıcında asla piyasaya sürülmemiş olması, kilometre sayacının sıfır olması ve kutusundan çıkarılmamış olması etkin bir rol oynamaktadır.
Hala Fabrikadan Çıkmış Şeklinde

Bu motosikletimizin gerçek adı Honda VFR750R’dır fakat kod adı Honda RC30 olarak hafızalarda yer etmiştir. Ek olarak bu vasıta asla piyasaya sürülmemiştir. Kilometre sayacı ise yalnızca “3” rakamını göstermektedir. Adeta üretimden yeni çıkmış benzer biçimde pırıl pırıl ve tertemiz senelerce korunmuştur. Ek olarak tüm orijinal belgelere ve yapınak verilerine haizdir.
Ek olarak bu motosiklet daha önceleri Stockholm MC müze koleksiyonunda sergilendiği için de fiyatı iyice artmıştır. Bu motosiklet aslen 1988 senesinde Honda tarafınca yarışlara katılabilmek için üretilmiştir. Aslolan amaç Superbike unvanını kazanmaktı. Bu yüzden aracın motorundan tutunda tasarımına kadar titizlikle ve üstünde düşünülerek üretildi.
Honda RC30 Motor ve Performans

Tarihin en pahalı Honda RC30’una bakacak olursak, motor bloğu 4 silindir, 16 valf bir sisteme haizdir. Süspansiyonları ve fren sistemi yarış pistine uygun olarak üretilmiştir. Fren sistemine detaylı bakacak olursak, dört pistonlu ve dört kaliperli çift disk özelliklerine haizdir. Yalnızca 185kg ağırlığa haiz olan bu kuvvetli motosikletin astronomik fiyatlara alıcı bulması mümkün gözüküyor.
Tarihte Satılan Honda RC30 Modelleri

Bu yıl Bonhams’da düzenlenen bahar müzayedesinde, son üretilen RC30 modeli 56.000 Euro’ya alıcı buldu. Fakat doğal ki bu en pahalılarından birisi değildi. Mecum tarafınca düzenlenen 2019 Las Vegas müzayedesinde tarihin en pahalı RC30’u 121.000 Euro’ya alıcı buldu. Bu fiyat müzayede sahiplerinin de düşündüğünün tam iki katıydı. Böylece astronomik sayılara satılan RC30 modeli daha da değerlenmeye devam edecek benzer biçimde duruyor. Kimin satın almış olduğu ise şu anlık belirsizliğini koruyor. Türk lirasına çevirdiğimizde 2 milyon TL benzer biçimde bir fiyat ortaya çıkıyor.
Peki sizler bu mükemmel ve bulunmaz motosiklet için 2 milyon TL’yi gözden çıkarır mıydınız? 
İkinci El Honda Motosiklet İlanları

Bir cevap yazın