Tamamen Elektrikli BMW i5 Touring

BMW 5 serisinin ilk elektriklisi BMW i5 Touring yeni gelişmelerle gündem oldu. 5 serisiyle beraber gelecek ve satışa çıktığında piyasada rakibi olmayacak. (Audi, A6 Avant e- tron’un üretime geçeceğini hemen hemen doğrulamadı.)

Almanya’da kontrol aşamasında görüntülenen BMW i5 Touring ızgaraları tıpkı BMW i4 benzer biçimde düzgüsel bir şekle haiz. BMW i4 Performance tasarımını buradan inceleyebilirsiniz. Ek olarak tamamen karartıldığını görüyoruz. Gene, motor olmaması önden soğutma olmaması anlamına geliyor.

Görsellerde görünen i5 Touring prototipinin, kırmızıya boyalı fren kaliperlerine haiz olduğundan yüksek performanslı bir M60 modeli bulunduğunu düşünüyoruz.
BMW i5 M60 Touring ve i5 40 Touring’in ne tür elektrikli aktarma organı kurulumları alacağı hemen hemen belli değil.
Motor Gücü

BMW i4, iX ve XM’den değişik olarak i5, yanmalı motorla çalışıyor. Ek olarak i7 ile aynı gövdeye haiz. Bu, i5’in en iyi M60 versiyonu,  iX M60 SUV’de bulunan aynı 610 hp (619 PS) çift motor kurulumuyla çalışıyor. Bu da dört tekerlekten çekişli vagona sıfırdan 62 mph hıza ulaşmasını sağlıyor. Doğrusu ( 100 km/h) süre 3,8 saniye yada daha azca. Sadece BMW, birçok elektrikli alternatife haiz olacak. iX, 111,5 kWh pille 516 hp (523 PS) xDrive50 olarak yada daha mütevazı bir 76,6 kWh güç paketiyle 322 hp (326 PS) xDrive40 olarak da mevcut.

Ne Vakit Gelecek?
BMW i5 Touring’in üretim zamanı, BMW’nin tamamen elektrikli i5 eDrive40 ve i5 M60 xDrive’ı piyasaya sürmesinin olası olduğu 2024 İlkbaharı olarak öngörüyoruz. Motor serisi, i5 sedana oldukça benziyor. Doğrusu, değişik aktarma organı seçeneklerine haiz birkaç yanmalı model de mevcut olacak. Bu yüzden, oldukca çeşitli plug-in hibritlerin (530e, 550e) yanı sıra dört ve altı silindirli benzinli ve dizel modellerin bir kombinasyonunu görmeyi bekliyoruz. Fiyatı ise hemen hemen belli değil. Öteki BMW fiyat listesine de buradan ulaşabilirsiniz.
BMW i5 Touring’in pratikliği, yeni şekli ve performansı sebebiyle markanın en popüler elektrikli araçları içinde yer almasını bekliyoruz.
Trink Sat!

Bir cevap yazın