Suzuki’nin Tamamen Elektrikli Otomobili eVX, 2025’te Yollarda

Süratli ve tasarruflu modelleriyle ön plana çıkan Suzuki, sürdürülebilirlik yatırımları kapsamında tasarladığı yeni tamamen elektrikli otomobili eVX’i tanıttı. Markanın tamamen elektrikli ilk seri üretim aracı olacak eVX’in tanımı, Auto Expo 2023’te yapılmış oldu. Hindistan’da gerçekleşen bu etkinlik sonrası tüm gözler yeni tasarıma çevrilmiş durumda. Son aşama iddialı bir duruşa haiz olan bu elektrikli otomobil, markanın SUV segmentindeki araçları içinde yerini alacak. Suzuki, merakla beklenen elektrikli SUV modelinin yollara çıkma zamanı içinse 2025 yılını işaret etti.

Suzuki’nin 4×4 DNA’sı, Elektrikli Vasıta Teknolojisiyle Buluştu
Vitara, Jimny ve S-CROSS benzer biçimde Suzuki SUV modelleri, dünyanın değişik pazarlarında yerini koruyor. Otomobil dünyasında hız kazanan elektrikli araçlar ise tüm otomobil devlerinin gündeminde. Bu mevzuda dikkat çekici bir çıkış meydana getiren Suzuki, en güncel elektrikli otomobil özelliklerini, kuvvetli 4×4 DNA’sı ile bir araya getiriyor. Dünya tanıtımı Hindistan’ın Delhi şehrinde meydana gelen eVX, tamamen elektrikli bir konsept SUV olmasıyla öne çıkıyor. Aracın dış tasarımı, kendini ilk bakışta belli eden Suzuki SUV çizgilerine haiz. Ek olarak, markanın 4×4 mirasını elektrikli çağa taşımak için gerçek Suzuki SUV sürüşü sunuyor.
Tamamen Elektrikli eVX’in Teknik Özellikleri

Uzunluk: 4.300 mm
Genişlik: 1.800 mm
Yükseklik: 1.600 mm
Batarya kapasitesi: 60 kWsa
Menzil: 550 km (Değiştirilmiş Hint sürüş döngüsüyle ölçülmüştür (MIDC))

Auto Expo 2023’te düzenlenen basın toplantısında, Suzuki Başkanı Toshiro Suzuki de mühim noktalara değindi. Markanın, ortaya çıkardığı tasarımlarda dünyanın dört bir tarafındaki müşterilerinin gereksinimlerinden yola çıktığını aktardı. Bu doğrultuda, değişik insanların yaşam ve vasıta kullanma biçimlerine gore nitelikli ürünleri optimize ederek sunmaya devam edeceklerini bildirdi. Arkasından “İlk küresel stratejik elektrikli aracımız olan eVX’i tanıtmaktan mutluluk duyuyorum. Suzuki Group olarak küresel ısınmayı ele almak en mühim önceliğimiz. Sera gazı emisyonlarını azaltmak için alınan küresel önlemleri destekliyoruz.” sözleriyle sürdürülebilirlik noktasına dikkat çekti.
2023 yılının başlangıcıyla beraber otomobil markaları, art arda elektrikli vasıta tanıtımları halletmeye devam ediyor. Bir öteki otomobil devi olan Citroën, ses getiren C4 X ailesini geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı. Ailenin tamamen elektrikli aracı ë-C4 X hakkında daha fazlasını öğrenmek ve haberin detaylarına bakmak için “Citroën C4 X ve Elektrikli ë-C4 X Türkiye’de!” içeriğine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın